Безпека

Зверніть увагу! Переконайтесь, що природно-заповідну територію безпечно відвідати, уточнивши цю інформацію на офіційних ресурсах установи. Також, ви можете знайти контакти установ на сторінках національних парків та заповідників на нашому сайті.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Загальні правила

 1. Як поводитися у парках та заповідниках, щоб зберегти природу?
  У кожному парку є свої правила, однак існує і кілька загальних принципів. Безумовно, ми очікуємо від своїх відвідувачів, що вони не будуть смітити, розкладати багаття в непередбачених місцях, заїжджати власним автотранспортом, нищити рослини та турбувати диких тварин. Перш ніж відвідувати територію парку, поцікавтеся на сайті особливостями саме цієї території. Заповідники або заповідні території в парках є закритими для відвідування. Тут ми оберігаємо те, що є під особливою загрозою зникнення – унікальну флору, фауну чи пам’ятки неживої природи. Натомість у національних парках, на територіях, які є відкритими для мандрівників, поступово облаштовуємо туристичні стежки, якими і просимо вас користуватись.
 2. Де можна розпалювати багаття?
  На територіях вздовж туристичних стежок або на окремих відпочинкових майданчиках працівники парків облаштовують місця для розпалювання вогнищ. Поцікавтесь інформацією про такі місця або на описі маршрутів, або ж у працівників парку. Наполегливо просимо вас користуватись або такими спеціальними місцями, або ж переносними пристроями для приготування їжі в подорожах. Вогонь – це велика небезпека для нашої флори та фауни. Також пам’ятайте, один недопалок, викинутий в траву, не лише надовго забруднить цю ділянку, але й може вбити не одну сотню тварин. Та й вас куріння поступово вбиває, тому кидайте не недопалки, а кидайте палити:)
 3. Куди подіти сміття?
  Здавалося б, будь-яка культурна людина ніколи не викине сміття там, де природа дивує своєю красою. Але ж ні, доводиться і далі нагадувати – смітити на природі є ознакою низького рівня розвитку та інтелекту. Впевнені, що це не про вас! Якщо вздовж стежок немає смітників, ми дуже розраховуємо на те, що ви заберете з собою ваше сміття. Про всяк випадок візьміть сміттєві пакети в мандрівку. Ще краще жити за принципом zero waste і продукувати якнайменше відходів. Великий плюс у карму тим, хто зробить велику справу і забере не лише своє сміття, але й тих безвідповідальних мандрівників, які були в цих місцях до вас і залишили природі свої безглузді "подарунки".
 4. Чому не можна нищити місця проживання диких тварин?
  Дикі тварини хоча й "дикі", але бувають дуже ніжні та чутливі до людського втручання. Знищене гніздо, нірка, надмірний шум в місцях проживання, а особливо спарювання тварин, можуть сильно налякати їх і змусити тікати в пошуках більш спокійних територій. Птахи, що мігрують, через такі небезпеки можуть навіть міняти століттями випробувані шляхи подорожей з півночі на південь. Навряд чи ми хочемо здобути серед тварин репутацію країни, неприязної до них.
 5. Як попередити рятувальників, що ви йдете в похід?
  Ми щиро бажаємо, щоб ваші мандрівки відбувались без неприємних пригод. Але якщо станеться щось надзвичайне – заблукали, потрапили в негоду, отримали поранення і не можете йти далі, ви будете дуже вдячні собі за те, що попередньо зареєструвалися в місцевому відділенні ДСНС (онлайн-реєстрація доступна на сайтах обласних відділень). Надати вам допомогу буде значно легше, якщо відповідні служби знатимуть про вашу мандрівку, її маршрут, склад групи тощо.
 6. Як повідомити прикордонну службу про похід?
  Частина туристичних стежок проходить неподалік державного кордону, і для того, щоб там пройти, необхідно отримати дозвіл прикордонників. Як правило, процедура є наступною (можуть бути локальні відмінності – уважно ознайомтеся з описом конкретного маршруту та вимогами до його проходження): За 5-7 днів до початку походу необхідно написати листа на ім’я командира прикордонного загону, де зазначити паспортні дані учасників і їх перелік, термін перебування на маршруті. За кілька днів до походу уточнити, чи надано дозвіл. У день виходу на маршрут керівник групи повинен зареєструвати всіх учасників та отримати від прикордонників тимчасову перепустку. УВАГА! Усі учасники групи повинні мати з собою паспорти. Після завершення маршруту необхідно повідомити прикордонників про закінчення подорожі.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: