Природокористування

Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду

В основі розвитку кожної культури та цивілізації лежить використання доступних природних ресурсів. І сьогодні ми також залежимо від "продуктів"  і "послуг"  природи, від "внесків природи на благо людства",  як і тисячі років тому. Природні ресурси використовуються і в межах заповідних територій. Але саме на таких територіях використання природних ресурсів повинно бути зваженим і не порушувати екологічного балансу та не призводити до деградації екосистем. Саме тому законодавством країни визначені механізми регулювання природокористування на природно-заповідних територіях.  

Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до вимог статті 91 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" .

Відповідно до статті 10 Закону України "Про рослинний світ",  спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

До спеціального використання об'єктів тваринного світу належать усі види використання тваринного світу (за винятком передбачених законодавством випадків безоплатного любительського і спортивного рибальства на водних об’єктах загального користування), що здійснюються з їх вилученням (добуванням, збиранням тощо) із природного середовища.

Порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів і встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України.

Інструкцією визначено порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення для підприємств, установ, організацій, інших землевласників або землекористувачів, у власності (користуванні) яких перебувають природні ресурси в межах цих територій та об’єктів, за винятком корисних копалин, водних ресурсів, видів тварин і рослин, що занесені до Червоної книги України, та рослинних угруповань, що занесені до Зеленої книги України.

Для установ природно-заповідного фонду загальнодержавного значення ліміт на використання природних ресурсів визначається з урахуванням затверджених (погоджених) Міндовкілля проєктів організації їх територій.

Для інших територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, що не мають спеціальних адміністрацій для їх управління, ліміт визначається відповідно до затверджених положень про них.

Для новостворених установ природно-заповідного фонду до розроблення та затвердження проєктів організації їх території ліміт встановлюється відповідно до затверджених положень про них.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: