Рекреація

Рекреація і туризм

Природа кличе на відпочинок! Вихідні, свята чи відпустка – більшість людей шукає можливості провести ці дні, милуючись краєвидами та дихаючи свіжим повітрям десь на природі біля річки чи моря, в горах чи в лісі. А де можна знайти справжню природу – в парках і заповідниках, в заказниках та заповідних урочищах, там, де є природоохоронний статус і хтось турбується про збереження цієї природи. Саме тому одним з основних наших завдань є створення умов для відпочинку та туризму таким чином, аби не нашкодити природі.

Основні вимоги до організації рекреаційної та туристичної діяльності викладені у нашому законодавстві. Так, Закон України "Про природно-заповідний фонд України" визначає можливості та обмеження щодо організації рекреації і туризму залежно від категорій територій та об’єктів природно-заповідного фонду (далі – ПЗФ). Наприклад, туризм заборонений в природних заповідниках і заповідних зонах національних природних, біосферних заповідників і регіональних ландшафтних парків. Закон України "Про туризм" визначає засади організації туризму як соціально-економічної діяльності, допомагає відповідно взаємодіяти з туристами та туристичним бізнесом.

Положення про рекреаційну діяльність у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України – це підзаконний акт, покликаний сприяти правильній організації рекреації та туризму в межах ПЗФ. За відвідування територій та об’єктів ПЗФ і надання послуг може бути встановлена плата, згідно зі статтею 47 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1913 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду".

Отже, для забезпечення збереження цінностей і цілісності природних та історико-культурних комплексів і об'єктів для прийдешніх поколінь, адміністрації територій та об’єктів ПЗФ та інші організації і фізичні особи, які відповідають за збереження територій та об’єктів ПЗФ або є власниками чи користувачами земельних ділянок, повинні діяти з урахуванням законодавства і особливостей конкретних природних чи історико-культурних об’єктів. Тобто рекреаційне і туристичне використання територій та об’єктів ПЗФ можливе за умови розроблення відповідної системи управлінських і господарських заходів з урахуванням встановленого для цих територій та об’єктів режиму охорони і використання.

Базовими напрямками рекреаційної і туристичної діяльності у межах територій та об’єктів ПЗФ є:

 • створення умов для здійснення цих видів діяльності з додержанням режиму територій і об’єктів ПЗФ;
 • організація та облаштування інформаційно-туристичних центрів, еколого-освітніх стежок, туристичних маршрутів, оглядових майданчиків, рекреаційних ділянок, кемпінгів, таборів для відпочинку;
 • поширення інформації рекламного та інформаційного змісту (оприлюднення у ЗМІ та на веб-сторінках інформації про рекреаційні ресурси і послуги, а також про суб’єктів рекреаційної діяльності в межах ПЗФ та/або поруч з ними);
 • вивчення, узагальнення та впровадження кращого національного і зарубіжного досвіду і практики з організації рекреаційної та туристичної діяльності;
 • формування у рекреантів і місцевих жителів культури оздоровлення, відпочинку та туризму на природі, бережливого та гуманного ставлення до природної і культурної спадщини.

Основними видами рекреаційної і туристичної діяльності є: організація оздоровлення, відпочинку, екскурсійної діяльності, любительського та спортивного рибальства, різних видів туризму: дитячого, молодіжного, сімейного, для осіб похилого віку, для осіб з інвалідністю, культурно-пізнавального, лікувально-оздоровчого, спортивного, релігійного, екологічного (зеленого), сільського, підводного, гірського, пригодницького, автомобільного, самодіяльного тощо.

Створення умов для розвитку рекреації і туризму включає:

 • мотивацію і стимулювання всіх зацікавлених у розвитку регульованої рекреації сторін;
  планування діяльності;
 • організацію обслуговування відвідувачів на території ПЗФ;
 • природоохоронний контроль за рекреаційною і туристичною діяльністю усіх суб'єктів на території ПЗФ.

Мінімізація негативного впливу відпочивальників на природні комплекси й історико-культурні об'єкти здійснюється через:

 • розробку і впровадження спеціальних заходів щодо збереження біологічного та ландшафтного різноманіття, історико-культурних об'єктів;
 • екологічну освіту населення;
 • здійснення екологічного моніторингу;
 • відновлення порушених природних та історико-культурних комплексів і об'єктів.

Створення умов для розвитку рекреації у межах територій та об’єктів ПЗФ та поряд, які по праву належать до головних чинників розвитку і регіонів, неможливе без активної позиції і зацікавленості місцевих (обласних, районних) органів влади, територіальних громад. Тому доцільно погоджувати стратегію розвитку територій та об’єктів ПЗФ з планами місцевих органів влади у сфері рекреаційної діяльності і туризму. Це може дозволити залучити додаткові фінансові ресурси в інфраструктуру природно-заповідних установ і налагодити тісні контакти з місцевими органами влади, територіальними громадами, суб’єктами підприємницької діяльності.
Органи місцевого самоврядування у співпраці з природно-заповідними установами можуть розробити навчальні програми для місцевого населення, забезпечити пільгове фінансування спільних проєктів у сфері рекреації, посприяти у формуванні ринку сільгосппродукції для наступної реалізації відпочивальникам, забезпечивши таким способом сільському товаровиробникові істотне збільшення місцевого ринку збуту.

Звісно, для ефективного розвитку рекреації та туризму потрібні неабиякі знання і навики. Частину необхідних знань можна отримати в навчальних закладах, або пошукати на сайтах міжнародних організацій, як то Всесвітньої туристичної організації або Міжнародного союзу охорони природи. Або отримати на різноманітних тематичних курсах та семінарах. Наприклад, можна переглянути запис онлайн курсів підвищення кваліфікації за темою «Організація екологічної освітньо-виховної діяльності та створення умов для екскурсійної діяльності в установах природно-заповідного фонду», що відбулися з 19 по 23 квітня 2021 року.  Але частину знань та навиків можна здобути лише на практиці, або від колег, які готові щедро ними поділитися.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: