Рідкісні види, угруповання та природні оселища

Чим більше біорізноманіття на Землі, тим більш придатною для життя є планета – тому важливо берегти і захищати всі види рослин і тварин. 

На сайті ПРООН у статті Олексія Василюка "Навіщо нам біорізноманіття та як його зберегти" згаданий дуже показовий приклад: 

"Прикладом того, що одна зміна не є ізольованою, а тягне за собою іншу, може також слугувати один експеримент у 70-ті роки ХХ століття – спроба боротися з малярією на острові Калімантан в Індонезії. Для того, щоб позбутися комарів – переносників малярії, було здійснено обробку місцевості пестицидом ДДТ, після цього на острові почали коїтися загадкові події.

Намагаючись позбутися комарів та малярії, в Індонезії порушили звичний екологічний ланцюжок. Почали коїтися загадкові події. Спершу дахи будинків місцевих жителів почали обвалюватися, потім спостерігалася масова загибель котів і, зрештою, на острів прийшла чума.

Чому так сталося? 

А тому, що окрім комарів, ДДТ з’їли також і таргани. Вони не загинули, але стали більш повільними, тож ящірки почали поїдати їх в значних кількостях. Концентруючись в організмах ящірок, ДДТ викликав нервові розлади та послаблення рефлексів, тому вони частіше, ніж зазвичай, ставали жертвами котів. 

Масове знищення ящірок дозволило розмножитися гусені, яка поїдала дахи будинків, зроблені з тростини, спричиняючи обвали. Окрім того, почалася масова загибель кішок, що отруїлися ДДТ. Зникли кішки, і не було кому регулювати чисельність пацюків, які заполонили острів. Пацюки живуть у симбіозі з блохами, що є носіями чумної палички. Замість малярії жителі острова отримали іншу, більш страшну хворобу – чуму".

Але саме через людську діяльність біорізноманіття зникає з шаленою швидкістю. Так, "Індекс живої планети" показує скорочення популяцій хребетних тварин на 68% за останні 50 років. 

Відповідно до Глобальної оцінки біорізноманіття та екосистемних послуг, в середньому близько 25% тварин і рослин перебувають під загрозою зникнення. Загалом близько мільйону видів загрожує вимирання протягом кількох десятиліть, а швидкість зникнення видів у десятки й сотні разів вища за середні показники останніх десяти мільйонів років. 

Аби зберегти флору і фауну та нашу біосферу, ми застосовуємо різноманітні підходи.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Як ми їх оберігаємо

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: