Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник після окупації

Розграбовані офіси, зруйноване обладнання, поранені працівники. Через заміновану територію під час окупації науковці заповідника ще довго не зможуть проводити дослідження унікального об’єкта природно-заповідного фонду. Чим важливий цей заповідник та як вплинула на нього війна?

Місце, де відновлюється природа

Чорнобильській радіаційно-екологічний біосферний заповідник є наймолодшим та найбільшим заповідником України. Він розташований у межах Зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення. Це доволі незвичне поєднання об’єкту ПЗФ та місця найбільшої радіаційної аварії на цивільному ядерному об’єкті.

За відсутності господарської діяльності на цій території відновилися природні комплекси характерні для Полісся. Тут живуть такі види-символи європейських лісів як рись, вовк, лось, олень шляхетний, свиня дика, пугач, орлан-білохвіст та інші, загалом біля 400 видів хребетних тварин. Велика територія, а це більше 2000 км2, забезпечує ландшафтне різноманіття, котре, у свою чергу підтримує біологічне різноманіття.

 Унікальні умови для досліджень

Загалом заповідник по завданням та функціям не відрізняється від інших. Однак, є одна відмінність – наявність радіаційного забруднення. Це створює унікальні умови для радіоекологічних та радіобіологічних досліджень.

Головна тема наукових досліджень у заповіднику – ведення Літопису природи, проте у співпраці з партнерами реалізовують ряд проєктів. Із Frankfurt Zoological Society проводять фотомоніторинг великих тварин та рисі, з WWF-Україна відновлюють популяції зубрів. З японськими колегами з університету Фукушіма досліджують біологічні ефекти у мишоподібних гризунів із «гарячих точок» зони відчуження.

Втрати через окупацію

Більше місяця заповідник був окупований російськими військовими. Станом на зараз складно оцінити всі наслідки окупації. Офіси заповідника у м. Чорнобиль розграбовані, частину обладнання для камеральних та польових робіт втрачено. На території заповідника окупанти будували інженерні споруди, зруйнували частково інфраструктуру. Значна частина персоналу, так чи інакше, зазнала впливу війни: окупації, бойових дій або евакуації. Серед персоналу заповідника троє поранених. 

         

Зараз у заповіднику очікують на розмінування території для відновлення наукових досліджень.

Інформацію надано завідувачем наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Відпочити взимку в національному парку: 11 варіантів

Національні природні парки часто розташовані серед дикої природи, далеко від великих доріг і міст. Щоб побачити та встигнути більше, особливо коли день короткий, можна зупинитися на ніч у житлі парку. У цьому переліку зібрали установи, які мають житло з опаленням.

  • Без категорії
  • Мандри

Залізнична романтика, цвітіння пізньоцвіта осіннього та ще 5 причин побувати восени в Ужанському нацпарку

Ужанський національний природний парк - Uzhanskyi National Nature Park розташований у Закарпатській області. Розповідаємо, чому ми любимо це місце і кличемо туди вас:

  • Без категорії
  • Мандри

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: