Харизматичні науковці, фантастичні природні локації, лояльна аудиторія — деякі національні природні парки дуже успішно використовують свої переваги та організовують чудові події, які приваблюють нових відвідувачів, волонтерів і навіть допомагають залучити кошти.
5 екоініціатив для натхнення
- Запросити художників на пленер чи фотографів на майстер-класи.
НПП «Гуцульщина» проводив такий захід для своїх працівників: учасники в межах співпраці з Франкфуртським зоологічним товариством навчалися фотографувати, обробляти знімки у фоторедакторі.
Парк поділився результатами воркшопу:
Розмістіть оголошення про таку можливість на своїй сторінці, інформаційному стенді, у групах місцевих художників і фотографів. Як бонус ви отримаєте якісні фото свого парку.
- Влаштувати прогулянку з птахами (можна спостерігати за міграцією, слухати співи, вчитися їх розрізняти; до речі, 8 жовтня Ганна Кузьо влаштовуватиме саме таку подію в с. Стільсько, Львівське Опілля).
Національний природний парк «Північне Поділля» запрошував спостерігати за міграцією птахів, а киян довкола бьордвочінгу гуртує Українське товариство охорони птахів: вони регулярно організовують прогулянки з птахами. Ось фотозвіт після однієї з них:
- Організовувати віртуальні екскурсії. Так популяризують навіть окуповані території! Українська Природоохоронна Група — UNCG разом із Херсонським державним університетом проводять серію онлайн-зустрічей про Херсонщину, під час яких збирають кошти на допомогу природоохоронцям, постраждалим від війни. Перша зустріч була присвячена херсонським подам (екосистеми степових ландшафтів), друга — урочищу «Долина курганів», ще одна — давній країні Гілеї в Пониззі Дніпра).
- Проводити толоки: прибирати територію, збирати трави, встановлювати лісові меблі — подумайте, якої допомоги ви потребуєте, і запросіть волонтерів (зробіть спільні фото, покажіть таємні закутки парку, пригостіть людей лісовим чаєм — і вони неодмінно повернуться ще).
У середині вересня сторінки природних парків рясніли дописами про прибирання, до якого долучилися співробітники та відвідувачі в межах Всесвітнього дня прибирання. Можна збирати волонтерів і для інших подій: наприклад, у київському парку «Феофанія» кличуть активістів інвентаризувати дерева.
Люди відгукуються на такі ініціативи, бо одержують можливість долучитися до хорошої справи, провести час на природі, відчувають залученість до спільноти. А природні парки можуть так отримати мотивованих помічників.
- Читати онлайн-лекції на вузькі теми. Орнітологиня Ганна Кузьо розказувала про птахів, які не літають «у відпустку», ботанік Олексій Коваленко регулярно розповідає дітям і дорослим про ботанічні дива, новітні екологічні дослідження чи про хижі рослини; 29 вересня розповідатиме про переможців Антинобелівської премії.
Наука давно перестала бути нудною. Відгуки відвідувачів цих заходів доводять, що популяризувати знання про природу потрібно, що людям це цікаво. Тільки дібрати влучний формат!