31 жовтня у світі відзначають день Чорного моря. 2014 року росіяни вперше затьмарили нам свято, загарбавши Крим. 2022 вони окупували ще частину чорноморського узбережжя, замінували море, вбили тисячі його мешканців. Хороша новина — після деокупації острова Зміїний море перестало викидати на берег тіла дельфінів. Про це 21 жовтня розповів Іван Русєв, керівник науково-дослідного відділу національного природного парку «Тузлівські лимани» на брифінгу в «Media Center Ukraine — Odesa». У день Чорного моря публікуємо тези з його доповіді про вплив великої війни на море.
— Національний природний парк «Тузлівські лимани» розташований між Дністром та Дунаєм на узбережжі протяжністю 44 км. На узбережжі Азово-Чорноморського регіону окуповано всі національні природні парки та заповідники, крім цього. Військові дали дозвіл на моніторинг 6 км узбережжя.
— На цій ділянці науковці ведуть спостереження та збирають інформацію для подальших судів. Щодня співробітники парку бачать наслідки війни: для Чорного моря, для лиманів, для степу, для лісу.
— Птахи. Перші обстріли парку були на початку березня. У цей час мігрує близько 1 мільйона птахів із півдня, з Африки. Птахи зупиняються в парку підгодуватися, однак обстріли погнали їх далі. А отже, вони недобрали ваги, а значить — не долетіли до місця гніздування та висиділи менше пташенят.
— Одного дня на територію парку скинули 200 снарядів. У цей час формувалася колонія червонокнижного птаха чоботаря, який летить з Африки. Через обстріли птахи не змогли сформувати колонії, а отже, їх не було на гніздуванні.
— Степ і Лебедівський ліс кілька разів потерпали від пожеж — постраждали дрібні ссавці, дикі птахи, комахи, які там мешкають.
— Найбільш трагічно війна вплинула на морських ссавців. До війни на узбережжі завдовжки 44 км співробітники парку знаходили 3 мертві дельфіни на рік. На 6 км узбережжя від початку великої війни станом на кінець липня було 44 трупи. На їхніх тілах не було слідів сіток, а отже, вони загинули не від рук рибалок або браконьєрів. Найімовірніша причина їхньої смерті — потужний вплив сонарів (гідролокаторів підводних і надводних човнів). Звукові сигнали вражали внутрішнє вухо дельфінів, а отже, вони не могли орієнтуватися в просторі, ловити рибу. Деякі дельфіни потрапляли на міни; трупи ссавців знаходили в Болгарії та Румунії.
— Усього на узбережжі Чорного моря по всіх країнах (за винятком території РФ та окупованого українського Азово-Чорноморського узбережжя) знайшли 2,5 тисячі мертвих дельфінів. Однак тільки 5 % мертвих особин викидає на берег: інші тонуть у морі. Тобто цифра загиблих може сягати 50 тисяч.
— Зі свого узбережжя — станом на середину жовтня — співробітники парку досі бачать заграву: горять вишки Бойка, а отже, Чорне море забруднюється нафтою та газом.
— Зміїний. Від парку до острова 49 км. На узбережжі стоїть дерев’яна будівля, де чергують інспектори. Коли острів бомбардували, цей будинок аж підстрибував. Усі птахи — а їх тисячі — злітали, тікали й не всі поверталися. Однак за останні 3 тижні знайшли рештки тільки 3 дельфінів. Вони не гинуть, бо немає причини. Іван Русєв каже, що дуже вдячний ЗСУ, що вони змогли відтіснити орків дуже далеко.
— Як врятувати дельфінів. Парк запропонував Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України створити морський резерват від узбережжя парку до острова Зміїний, щоб захистити акваторію від браконьєрів (у мирний час гине близько 20 тисяч дельфінів щороку). Якщо цього не зробити, то дельфіни зникнуть і не зможуть підтримувати здоров’я Чорного моря. Море буде брудним, там не буде життя.
Віримо в ЗСУ. Чекаємо добрих новин з фронту. Мріємо про мир в Україні та безпеку для всіх її мешканців — людей, тварин, птахів, рослин.