Національні природні парки — це ідеальне місце для відновлення. Є навіть спеціальний напрямок психологічної реабілітації — лісове купання, або шінрін йоку. Цю практику започаткували в Японії у 1980-х, щоб люди знаходили зцілення серед лісу. З 2004 року метод почали ґрунтовно досліджувати: виявилося, що серед іншого усвідомлені прогулянки лісом знижують тиск, покращують обмін речовин, стимулюють імунну систему, поліпшують памʼять і концентрацію уваги та полегшують стан при депресії. Тому у 2006 році в японському лісі Акасава створили 8 маршрутів різної складності для лісових купань.
В Україні ця практика набула поширення за назвою «природотерапія». Одна з організацій, яка навчає українців зцілюватися засобами природи та впроваджує реабілітаційні практики для ветеранів і ветеранок, — Metta, NGO.
Ось кілька рекомендацій природотерапевтів, які ми радимо спробувати:
- Налаштуйтеся на усвідомлену прогулянку: спершу сфокусуйтеся на відчуттях тіла — спробуйте відчути різні його частини, від стоп до маківки.
- Гуляйте повільно. Перебувайте в тиші. Спостерігайте за відчуттями, які виникають у тілі.
- Коли вас захоплюють думки, лагідно їх відпускайте та повертайтеся в теперішню мить. Що відбувається довкола зараз? Як ви почуваєтеся? Що відчуває ваше тіло
- Зауважуйте, які обʼєкти природи вас дивують або наповнюють серце радістю.
- Не намагайтесь пригнічувати чи зупиняти негативні думки — натомість приймайте від природи допомогу в заміні цих думок на легші, на інсайти або натхнення.
Є багато практик природотерапії: можна спостерігати за комахами, торкатися дерев, сприймати обʼєкти природи різними органами чуття по черзі.
Після кожної такої вправи зупиніться на хвильку та проаналізуйте, що ви відчули, як цей досвід вас змінив. І повертайтеся до лісу ще.