Економічне забезпечення організації і функціонування природно-заповідного фонду
Економічне забезпечення організації і функціонування природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до розділу VI Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Ефективна організація і функціонування природно-заповідного фонду має забезпечуватися на основі використання таких економічних засобів:
- економічного обґрунтування організації та розвитку природно-заповідного фонду;
- економічної оцінки територій та об’єктів природно-заповідного фонду, ведення їх кадастру;
- диференційованого визначення джерел і нормативів фінансування організації та функціонування природно-заповідного фонду;
- надання відповідним підприємствам, установам та організаціям, що забезпечують функціонування природно-заповідного фонду, податкових та інших пільг.
Поки що відсутні затверджені в установленому порядку методики економічного обґрунтування розвитку природно-заповідного фонду. Що стосується податкових та інших пільг, то на сьогодні лише працівники установ Карпатського регіону, згідно з Законом України "Про статус гірських населених пунктів", користуються правом підвищення тарифних ставок і посадових окладів на 25%, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.1995 № 648 "Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах".
Фінансування заходів щодо природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, а також ботанічних садів, дендрологічних парків та зоологічних парків загальнодержавного значення здійснюється коштом державного бюджету України. Для цієї мети можуть також залучатися кошти місцевих бюджетів, позабюджетних і благодійних фондів, кошти підприємств, установ, організацій та громадян.
Фінансування установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міндовкілля, здійснюється відповідно до бюджетної програми КПКВК 2701160 "Збереження природно-заповідного фонду".
Планування та фінансування природоохоронних заходів здійснюється відповідно до Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 12.06.2015 № 194, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 994/27439, та з урахуванням вимог Переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147. Основою для розгляду та включення природоохоронного заходу до Плану природоохоронних заходів є запит про виділення коштів для здійснення природоохоронних заходів, що подається замовником природоохоронного заходу в термін з 1 січня до 15 листопада п.р. Фінансування природоохоронних заходів здійснюється за бюджетною програмою КПКВК 2701270 "Здійснення природоохоронних заходів, зокрема з покращення стану довкілля" .
Фінансування заходів щодо регіональних ландшафтних парків, а також ботанічних садів, дендрологічних парків та зоологічних парків місцевого значення здійснюється коштом місцевих бюджетів. Для цієї мети можуть також залучатися кошти позабюджетних і благодійних фондів, кошти підприємств, установ, організацій та громадян.
Витрати, пов’язані із забезпеченням режиму охорони заказників, пам’яток природи, заповідних урочищ та парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, здійснюються коштом підприємств, установ, організацій, інших землевласників та землекористувачів, на території яких вони розташовані.
Кошти, одержані природними заповідниками, біосферними заповідниками, національними природними парками, регіональними ландшафтними парками, ботанічними садами, дендрологічними парками, зоологічними парками, а також підприємствами, установами та організаціями, у підпорядкуванні яких перебувають території та об’єкти природно-заповідного фонду інших категорій, від наукової, природоохоронної, туристсько-екскурсійної, рекламно-видавничої та іншої діяльності в межах заповідних територій та об’єктів, що не суперечать їх цільовому призначенню, є їх власними коштами. Ці кошти не підлягають вилученню і використовуються для здійснення заходів щодо охорони відповідних територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
За відвідування територій та об’єктів природно-заповідного фонду їх адміністрації, а також підприємства, установи, організації і громадяни, у підпорядкуванні яких перебувають ці території та об’єкти, можуть встановлювати плату та визначати категорії осіб, які звільняються від неї.
Установи природно-заповідного фонду сплачують земельний податок за земельні ділянки, які надані їм у постійне користування.
Рекреаційна діяльність на території ПЗФ сприяє залученню інвестицій в економічний розвиток регіону. Вона здійснюється шляхом створення сприятливих умов для відпочинку відвідувачів, включає різноманітне облаштування екологічних та туристичних маршрутів, а також зон відпочинку; організацію екологічних таборів для школярів та молоді; залучення місцевого населення до рекреаційної діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 р. № 1913 затверджено перелік платних послуг, які можуть надаватися бюджетними установами природно-заповідного фонду. Цей перелік, зокрема, включає: послуги, послуги, пов'язані з науково-дослідницькою діяльністю з охорони, відтворення та раціонального використання природних ресурсів, проведенням експертизи та лабораторних аналізів, послуги, які можуть надаватися бюджетними установами у сфері господарської діяльності, послуги, пов'язані із створенням умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду, послуги з оброблення деревини або виробів з неї, реалізація деревини та виробів з неї (сувенірів, пиломатеріалів і столярних виробів), виготовлення та реалізація предметів декоративно-прикладного мистецтва і сувенірів, послуги з надання у користування транспортних засобів, обладнання, майна, інструментів, що належать установам природно-заповідного фонду, організація урочистих подій та масових заходів, послуги з озеленення територій та ландшафтного планування садиб місцевого населення, підприємств, установ, організацій, використання назви та емблеми установи природно-заповідного фонду.