Екоактивіст, дослідник природи озера Супій на Київщині Євгеній Довгалюк поставив собі за мету об’їхати всі національні парки України та розповісти про свої мандри. Євгеній Довгалюк, Олександр Лавров та їхні компаньйони у жовтні відвідали Шацький національний природний парк — і ми розпитали Євгенія про цю поїздку.
Про дорогу
"Від Супою до Шацьких озер я проїхав 1400 кілометрів і суперздивований якістю українських доріг. Раніше таких не було. У межах парку природа агресивніша, багато вологи, тому дорога гірша, але ти там їдеш повільно й дивишся на озеро, то на дорогу вже байдуже. Тому раджу їхати машиною або будь-яким автотранспортом".
Адміністрація парку розташована в с. Світязь, вул. Жовтнева, 61. Як доїхати:
- з Києва 533 км (6 год 40 хв)
- з Тернополя 294 км (4 год 40 хв)
- зі Львова 219 км (3 год 30 хв)
- з Рівного 233 км (3 год 28 хв)
- з Луцька 156 км (2 год 15 хв)
Найближча залізнична станція до парку — м. Ковель.
Про місцевість
"Шацьк і Світязь — це сусідні села. У Світязі уздовж набережної озера лежить дорога. Це схоже на набережні Бердянська чи Залізного Порта, Генічеська: багато води, біленький пісочок. Ніби море. Візуал дуже крутий, а ще ж класні дороги та велодоріжки там!
Історично сюди найбільше їздили з Києва, Львова, білоруського Бреста. Зараз, зрозуміло, не час для міжнародного туризму. Прикордонна зона, яка проходить у парку, закрита для відвідування".
Про житло
"Я в цьому парку був уперше, давно мріяв про це й пишаюся, що нарешті побував. Світязь — це найбільше озеро парку, навколо нього є готелі: від кооперативів, стареньких кімнат відпочинку — до нових сучасних комплексів.
Ми мешкали в будиночку, який парк здає в оренду в селі Світязь. Це був відремонтований будинок у класному стані. Є зручне велике ліжко, розкладний диван, гаряча вода в бойлері, постійний тиск води, душ. Це єдиний будиночок, де наразі є грубка для опалення дровами, адже в цей парк туристи їдуть здебільшого влітку".
На сайті парку можна подивитися фотографії будиночків, дізнатися про умови проживання. Ціна оренди будиночка на 4 людей — від 1200 грн.
Про їжу
"Ми були у жовтні, більшість закладів було зачинено. У парку нам порадили дуже круту кав’ярню — сучасне місце з адекватним дизайном. Ми там обідали і вечеряли, інших туристів не було. Борщ там коштує 40 грн, рис із котлетою — 80 грн, дуже доступно.
Щочетверга на місцевому базарі продають делікатес, вугрів. Ми, на жаль, не скуштували".
Про команду національного парку
"Парк не має дефіциту уваги, там усе класно з інфраструктурою. Там Дмитро Комаров знімав шоу, Леся Нікітюк записувала програму «Le Маршрутка». Шацький супервідкритий для того, щоб його продовжували досліджувати.
У парку до нас були дуже привітні. Директорка допомагала з усім, нас класно прийняли. Наприклад, ми хотіли дістатися до острова посеред озера Світязь своєю байдаркою. Це романтично, але довго. Тож співробітники нас забрали на моторному човні — і ми встигли більше зняти на території парку. Вони дуже лояльно прийняли цей двіж, за що я їм дуже вдячний.
Ще один випадок — Володимир Кубай, фахівець з екологічної освіти, повів нас на болото, нагодував журавлиною, показав «танцюючу землю».
А ще виявилося, що місцева туристична організація Світязь Active давно стежить за проєктом дослідження Супою. То вони приїхали зустрітися з нами!"
Про сезонність у парку
"Хоча в парку й не очікували туристичного ажіотажу (через близькість кордону з РБ), але сезон у них був бурхливим. У селищі Шацьк живе трохи більше як 5 тисяч людей, а туристів у пік — 30 тисяч. Тобто туристів ушестеро більше, ніж місцевого населення. Це ж і охорону організувати треба, і воду, і каналізація щоби працювала — тобто парк робить колосальну роботу.
Фішка національного парку — природа, а вона крута і влітку, і взимку. Звісно, на холод потрібно правильно одягнутися — узяти вітронепродувну куртку, теплі черевики.
Восени можна ходити по гриби, ми он поїхали шукати витоки Прип’яті. Я ще пив воду з озер — усі три дні. І, до речі, усе нормально, смачно.
Взимку там має бути шикарно, бо там є і сосновий ліс, можна зустріти лося, а ще там є хокей, навіть місцеві ліги, й особливий спорт — ганяють на санчатах під вітрилами по Світязю".
Про національний туризм
"Є моделі маленьких країн — менших за Україну за площею, — де люди подорожують всередині країни, у них немає навіть бажання їхати деінде. Ми теж так можемо, і це величезні гроші, які залишаються в економіці країни, а не їдуть у Єгипет чи ще куди. Узимку в Україні можна їхати в ліс або в гори, кататися по озеру на санчатах — так має бути.
Ми не робили маркетингу в цій темі в Україні 30 років, і ми тільки вчимося це робити. Це нормальний шлях еволюції".
Подорожуйте безпечними національними природними парками України, розвивайте внутрішній туризм! Природа прекрасна в будь-яку пору року!
Відео про поїздку в Шацький національний природний парк можна побачити тут. Дуже радимо!