У високогір’ї Українських Карпат є невеликі, але унікальні за складом флори високогірні озера, які є залишками польодовикового періоду. Таким водоймам ймовірно близько 10-15 тисяч років. Проте, наступне покоління може замість озер побачити смітник.
Одним із таких є озеро Апшинець. Водойма розташована в межах Рахівського району Закарпатської області, на захід від села Чорна Тиса та знаходиться на висоті 1487 м над р. м, на північних схилах головного хребта масиву Свидовець. Його глибина – 3,3 м. Апшинець є пам’яткою природи місцевого значення та входить до складу Апшинецького заказника.
На сьогодні екосистема озера Апшинець – це одна з небагатьох «гарячих точок» на карті України. Дослідники та науковці Карпатського біосферного заповідника щоразу, під час експедицій, фіксують тут людський вплив на життя водойми.
На Свидівці, та на Апшинці зокрема, мандрівники часто здійснюють масовий неорганізований пішохідний туризм та влаштовують наметові табори у місцях, де це не дозволено робити. Проте, найбільшу загрозу становить прокладена автомобільна ґрунтова дорога до озера, де часто заїжджають автомобілі та мотоцикли із туристами. Такі дії і призводять до руйнування екосистеми високогірного озера. Зокрема, до руйнування та зникнення популяції рідкісних видів рослин, які ростуть лише у середовищі озера.
Для чого нам необхідно оберігати високогірні озера?
У середовищі гірських озер та боліт є великий відсоток сфагнових та інших мохів, які здатні затримувати від 30 до 90% опадів. Саме це впливає на формування поверхневих та підземних стоків, випереджає формування селевих потоків, зсувів, повеней, запобігає водній ерозії ґрунтів.
Також якість нашої питної води напряму залежить від екологічного стану високогірних озер і боліт, де беруть початок гірські струмки і потоки, що і формують річки.
Що необхідно робити, коли мандруєш до озера?
1. У гірських озерах заборонено купатись. Ще в озері не можна мити посуд, чистити одяг та інші речі, адже все це впливає на мікрофлору водойми та призводить до зникнення різних видів, які там мешкають. З часом такі озера можуть навіть почати “цвісти”.
2. Перед походом дізнайтесь, де можна розкласти намет. Це стосується і вогнища. Ви точно знаєте, що вогонь не можна розводити у таких місцях. Також не забувайте про головне правило, що все своє з гір треба знести донизу і викинути в смітник.
3. Не мандруйте в гори на джипах та мотоциклах. Коли важка техніка проїжджає по вологих місцях, вона руйнує рослинний покрив і робиться ерозія. Потім в час дощів довго ці місця не заростають.
4. Читайте знаки і запитуйте!
Джерело: Карпатський біосферний заповідник
Про парк