Громадським організаціям
Важко переоцінити роль громадських організацій у збережені природи. Адже саме завдяки громадським ініціативам і громадському руху питання збереження окремих видів тварин і рослин та природних територій з’явилося у порядку денному політиків понад сто років тому. І саме завдяки громадським організаціям заповідання певних природних територій та збереження довкілля загалом, використання природних ресурсів, боротьба з забрудненням, адаптація до змін клімату та багато інших питань сьогодні не лише розглядаються на всіх політичних рівнях, а й вирішуються практично.
Громадські організації, діяльність яких спрямована на охорону природи, можуть бути створеними задля збереження конкретної природної ділянки поблизу рідного села чи містечка (поцікавтесь які громадські організації діють у вашому регіоні), або об’єднувати значну кількість громадян і мати на меті зберегти природу України – наприклад Українська природоохоронна група (https://uncg.org.ua/). Також громадські організації можуть бути величезними і прагнути зберегти природу планети загалом та сприяти підвищенню якості природоохоронних заходів – наприклад Всесвітній союз охорони природи (IUCN (https://www.iucn.org/)). Деякі міжнародні природоохоронні організації, наприклад WWF, мають регіональні або національні відділення (https://wwf.ua/), які сприяють організації охорони природи конкретної країни з урахуванням природоохоронних заходів у сусідніх країнах або більш широкого контексту питання у планетарному масштабі.
Законодавство України надає широкий спектр прав у питаннях охорони природи саме громадянам і громадським об’єднанням. Зокрема у частині охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, громадяни України мають право на участь у:
обговоренні проектів законодавчих актів з питань розвитку заповідної справи;
процесах формування природно-заповідного фонду;
внесенні пропозицій про включення до складу природно-заповідного фонду найбільш цінних природних територій та об’єктів;
розробці та реалізації заходів щодо охорони та ефективного використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду;
запобіганні негативного впливу господарської діяльності;
здійсненні громадського контролю за охороною заповідних територій та об’єктів;
внесенні пропозицій про притягнення до відповідальності винних у порушенні вимог охорони територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Не буде перебільшення сказати, що більша частина територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, створених за останні 30 років, набули заповідного статусу саме завдяки зусиллям окремих громадян і громадських об’єднань.
І не буде перебільшенням сказати, що майбутнє як вже заповіданих територій і об’єктів, так і природи України загалом, також залежить від небайдужості окремих громадян та від об’єднаних зусиль таких громадян.
Як же зберегти природу? Як саме громадяни і громадські організації можуть допомогти заповісти конкретну заплавну луку, степову балку, ліс чи болото? Узагальнено такі кроки виглядають досить просто – знайти однодумців, попросити науковців-біологів обстежити територію, за можливості дізнатися хто є власником або користувачем цієї ділянки і підготувати відповідну картосхему, підгодовувати клопотання і наукове обґрунтування щодо необхідності заповідання конкретної природної ділянки та спрямувати його до відповідальних державних органів. Варто підтримувати процес погодження клопотання з місцевими органами влади і самоврядування та власниками чи користувачами природних ресурсів, проводити роз’яснювальну роботу або організувати інформаційну кампанію. Також варто підтримувати процеси налагодження відповідного управління цією територією, проведення природоохоронних заходів та заходів з відновлення природних екосистем. Але спочатку потрібно уважно ознайомитися з законодавством – перш за все з Законом України «Про природно-заповідний фонд України», а також з різноманітними методичними матеріалами. Зокрема, рекомендуємо переглянути спеціально підготовлені посібники, наприклад – «Виявлення територій, придатних для оголошення об’єктами природно-заповідного фонду» (https://drive.google.com/file/d/1JnzcUiweLsWwz_Lbae55s2ydy5c-jhnI/view?usp=sharing) та «Природно-заповідний фонд: зелена скарбниця громади» (https://drive.google.com/file/d/1fHV8apfIhKpxX3sxuDZDMtoBD4YKQP2v/view?usp=sharing). Інші різноманітні методичні матеріали можна знайти на нашому вебсайті у відповідному підрозділі в «Документах».