Що варто знати, щоб гадюка не вкусила?
- Якщо ви зустріли гадюку, ні в якому разі не чіпайте її та відійдіть щонайменше на кілька метрів, даючи їй можливість втекти. Багато укусів стається не через "агресію" змії, а через спроби вбити чи спіймати її.
- Гадюка шипить не тому, що вона "зла", а тому, що налякана. Шипіння змій – це аналог нашого крику від страху. Людина, як і будь-яка велика тварина для гадюки, – потенційна небезпека, і якщо вона надто близько, змія вже не буде тікати, а буде намагатися захищатися.
- Часто змії розраховують на свою непомітність та сидять нерухомо, доки небезпека не мине. У такому разі до гадюки можна випадково наблизитись на "критичну" відстань, коли вона почне захищатись. Тому у місцях, де можуть жити гадюки (ліси, узлісся, місця з високою травою), потрібно пересуватися лише у закритому взутті та довгих штанах. Також слід уважно оглядати місце, де ви плануєте присісти чи взяти щось із землі/трави.
Гадюка шипить не тому, що вона "зла", а тому, що налякана
Як виглядають найбільш поширені змії?
Що робити, якщо гадюка все ж таки вкусила?
- Перше, що треба зробити після укусу – це негайно дістатися до найближчої лікарні або медичного пункту чи викликати швидку.
- За призначенням лікаря слід прийняти протиалергійний препарат та часто, але малими порціями, пити воду.
- Не панікувати. Паніка – найбільший ворог у будь-якій надзвичайній ситуації. Пам’ятайте: отрута гадюк, що живуть на території України, несмертельна, але викликає доволі сильну алергічну реакцію.
- Смертельні випадки трапляються у разі надзвичайно сильної індивідуальної реакції організму на отруту, а також, якщо займатися самолікуванням народними засобами або сироватками, не призначеними для лікування укусів саме того виду гадюки, що вас вкусила.
- Після укусу слід очікувати погіршення самопочуття у найближчі пів години. Слабкість, запаморочення, нудота, блювота – ці стандартні для більшості типів отруєнь симптоми можуть проявлятися й після укусу гадюки. Крім того, у місці укусу формується набряк.
- Якщо постраждалий – доросла кремезна і здорова людина чи гадюка, що вкусила, мала за розміром, то прояви отруєння будуть слабкими або відсутніми взагалі.
- Не треба терти чи будь-як торкатися місця укусу. Це може призвести до пошкодження тканин та скорішого розповсюдження отрути в організмі, а спроба відсмоктати отруту – до набряку слизової ротової порожнини та горла.
- Ні в якому разі НЕ МОЖНА ПЕРЕТИСКАТИ вкушену кінцівку. Навпаки, треба негайно зняти усе, що може перетискати судини, особливо персні (коли з’явиться набряк, зняти їх буде майже неможливо).
- Медичні працівники насамперед повинні поставити людині, яку вкусила змія, крапельницю з детоксикувальним розчином (фізрозчин, розчин Рінгера тощо). Зазвичай це цілком достатня терапія, яка навіть за тяжкого отруєння полегшує стан за кілька годин. Інше лікування проводять у разі наявності додаткових симптомів та ускладнень. Набряк може залишатися кілька днів.
- Ускладнити перебіг отруєння можуть захворювання серця, нирок, печінки, висока чутливість до алергенів, алкогольна чи наркотична інтоксикація.
- Щодо використання сироватки (антитоксину), то після укусів місцевих гадюк це виправдано в особливо тяжких випадках. Слід пам’ятати, що сироватка є сильним алергеном та може викликати реакцію, небезпечнішу за сам укус (анафілактичний шок).
- Зустрівшись зі змією, найкраще – дати їй втекти або ж обійти на безпечній відстані. Намагатися схопити змію або, наприклад, дратувати її гілкою дерева – це свідомо наражати себе на небезпеку.
Фото: Скрильник Юрій, Брусенцова Наталія, Бондаренко Зоя