Насправді вони вас бояться: все, що треба знати про зустріч зі змією

Що варто знати, щоб гадюка не вкусила?

 • Якщо ви зустріли гадюку, ні в якому разі не чіпайте її та відійдіть щонайменше на кілька метрів, даючи їй можливість втекти. Багато укусів стається не через "агресію" змії, а через спроби вбити чи спіймати її.
 • Гадюка шипить не тому, що вона "зла", а тому, що налякана. Шипіння змій це аналог нашого крику від страху. Людина, як і будь-яка велика тварина для гадюки, – потенційна небезпека, і якщо вона надто близько, змія вже не буде тікати, а буде намагатися захищатися.  
 • Часто змії розраховують на свою непомітність та сидять нерухомо, доки небезпека не мине. У такому разі до гадюки можна випадково наблизитись на "критичну" відстань, коли вона почне захищатись. Тому у місцях, де можуть жити гадюки (ліси, узлісся, місця з високою травою), потрібно пересуватися лише у закритому взутті та довгих штанах. Також слід уважно оглядати місце, де ви плануєте присісти чи взяти щось із землі/трави.

Гадюка шипить не тому, що вона "зла", а тому, що налякана

Як виглядають найбільш поширені змії?

Гадюка Нікольського (Vipera nikolskii)
Гадюка степова (Vipera renardi)
Вуж звичайний (Natrix natrix)
Мідянка (Coronella austriaca)

Що робити, якщо гадюка все ж таки вкусила?

 • Перше, що треба зробити після укусу це негайно дістатися до найближчої лікарні або медичного пункту чи викликати швидку.
 • За призначенням лікаря слід прийняти протиалергійний препарат та часто, але малими порціями, пити воду.
 • Не панікувати. Паніка найбільший ворог у будь-якій надзвичайній ситуації. Пам’ятайте: отрута гадюк, що живуть на території України, несмертельна, але викликає доволі сильну алергічну реакцію. 
 • Смертельні випадки трапляються у разі надзвичайно сильної індивідуальної реакції організму на отруту, а також, якщо займатися самолікуванням народними засобами або сироватками, не призначеними для лікування укусів саме того виду гадюки, що вас вкусила.
 • Після укусу слід очікувати погіршення самопочуття у найближчі пів години. Слабкість, запаморочення, нудота, блювота ці стандартні для більшості типів отруєнь симптоми можуть проявлятися й після укусу гадюки. Крім того, у місці укусу формується набряк.
 • Якщо постраждалий доросла кремезна і здорова людина чи гадюка, що вкусила, мала за розміром, то прояви отруєння будуть слабкими або відсутніми взагалі.
 • Не треба терти чи будь-як торкатися місця укусу. Це може призвести до пошкодження тканин та скорішого розповсюдження отрути в організмі, а спроба відсмоктати отруту до набряку слизової ротової порожнини та горла.
 • Ні в якому разі НЕ МОЖНА ПЕРЕТИСКАТИ вкушену кінцівку. Навпаки, треба негайно зняти усе, що може перетискати судини, особливо персні (коли з’явиться набряк, зняти їх буде майже неможливо).
 • Медичні працівники насамперед повинні поставити людині, яку вкусила змія,  крапельницю з детоксикувальним розчином (фізрозчин, розчин Рінгера тощо). Зазвичай це цілком достатня терапія, яка навіть за тяжкого отруєння полегшує стан за кілька годин. Інше лікування проводять у разі наявності додаткових симптомів та ускладнень. Набряк може залишатися кілька днів.
 • Ускладнити перебіг отруєння можуть захворювання серця, нирок, печінки, висока чутливість до алергенів, алкогольна чи наркотична інтоксикація.
 • Щодо використання сироватки (антитоксину), то після укусів місцевих гадюк це виправдано в особливо тяжких випадках. Слід пам’ятати, що сироватка є сильним алергеном та може викликати реакцію, небезпечнішу за сам укус (анафілактичний шок).
 • Зустрівшись зі змією, найкраще дати їй втекти або ж обійти на безпечній відстані. Намагатися схопити змію або, наприклад, дратувати її гілкою дерева це свідомо наражати себе на небезпеку. 

Фото: Скрильник Юрій, Брусенцова Наталія, Бондаренко Зоя

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про парк

Новини

Чи зможете ви викликати таксі з розрядженого смартфона? Заряджаємо свою “батарейку”

68 % українців не планують відпустку цього року — показало опитування Rakuten Viber, яке пройшли 100 000 українських користувачів. Українці працюють на перемогу, картають себе за відпочинок.

 • Мандри

Події для природоохоронців. Травень

Цього тижня в Україні відзначають День вишиванки, у багатьох містах проводять дні музеїв. Національні парки теж долучаються до святкування! У цій добірці зібрали можливості, які пропонують природоохоронні організації. Тут і фототури, і забіги, і гранти, і конкурси, і навчання.

 • Без категорії

6 національних природних парків презентували нові сайти

6 національних парків представили нові сучасні сайти з інформацією про маршрути, контакти, перелік активностей, можливості де зупинитися та поїсти, детальні описи флори та фауни установи.

 • Без категорії
 • Оперативно

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: