Насправді вони вас бояться: все, що треба знати про зустріч зі змією

Що варто знати, щоб гадюка не вкусила?

 • Якщо ви зустріли гадюку, ні в якому разі не чіпайте її та відійдіть щонайменше на кілька метрів, даючи їй можливість втекти. Багато укусів стається не через "агресію" змії, а через спроби вбити чи спіймати її.
 • Гадюка шипить не тому, що вона "зла", а тому, що налякана. Шипіння змій це аналог нашого крику від страху. Людина, як і будь-яка велика тварина для гадюки, – потенційна небезпека, і якщо вона надто близько, змія вже не буде тікати, а буде намагатися захищатися.  
 • Часто змії розраховують на свою непомітність та сидять нерухомо, доки небезпека не мине. У такому разі до гадюки можна випадково наблизитись на "критичну" відстань, коли вона почне захищатись. Тому у місцях, де можуть жити гадюки (ліси, узлісся, місця з високою травою), потрібно пересуватися лише у закритому взутті та довгих штанах. Також слід уважно оглядати місце, де ви плануєте присісти чи взяти щось із землі/трави.

Гадюка шипить не тому, що вона "зла", а тому, що налякана

Як виглядають найбільш поширені змії?

Гадюка Нікольського (Vipera nikolskii)
Гадюка степова (Vipera renardi)
Вуж звичайний (Natrix natrix)
Мідянка (Coronella austriaca)

Що робити, якщо гадюка все ж таки вкусила?

 • Перше, що треба зробити після укусу це негайно дістатися до найближчої лікарні або медичного пункту чи викликати швидку.
 • За призначенням лікаря слід прийняти протиалергійний препарат та часто, але малими порціями, пити воду.
 • Не панікувати. Паніка найбільший ворог у будь-якій надзвичайній ситуації. Пам’ятайте: отрута гадюк, що живуть на території України, несмертельна, але викликає доволі сильну алергічну реакцію. 
 • Смертельні випадки трапляються у разі надзвичайно сильної індивідуальної реакції організму на отруту, а також, якщо займатися самолікуванням народними засобами або сироватками, не призначеними для лікування укусів саме того виду гадюки, що вас вкусила.
 • Після укусу слід очікувати погіршення самопочуття у найближчі пів години. Слабкість, запаморочення, нудота, блювота ці стандартні для більшості типів отруєнь симптоми можуть проявлятися й після укусу гадюки. Крім того, у місці укусу формується набряк.
 • Якщо постраждалий доросла кремезна і здорова людина чи гадюка, що вкусила, мала за розміром, то прояви отруєння будуть слабкими або відсутніми взагалі.
 • Не треба терти чи будь-як торкатися місця укусу. Це може призвести до пошкодження тканин та скорішого розповсюдження отрути в організмі, а спроба відсмоктати отруту до набряку слизової ротової порожнини та горла.
 • Ні в якому разі НЕ МОЖНА ПЕРЕТИСКАТИ вкушену кінцівку. Навпаки, треба негайно зняти усе, що може перетискати судини, особливо персні (коли з’явиться набряк, зняти їх буде майже неможливо).
 • Медичні працівники насамперед повинні поставити людині, яку вкусила змія,  крапельницю з детоксикувальним розчином (фізрозчин, розчин Рінгера тощо). Зазвичай це цілком достатня терапія, яка навіть за тяжкого отруєння полегшує стан за кілька годин. Інше лікування проводять у разі наявності додаткових симптомів та ускладнень. Набряк може залишатися кілька днів.
 • Ускладнити перебіг отруєння можуть захворювання серця, нирок, печінки, висока чутливість до алергенів, алкогольна чи наркотична інтоксикація.
 • Щодо використання сироватки (антитоксину), то після укусів місцевих гадюк це виправдано в особливо тяжких випадках. Слід пам’ятати, що сироватка є сильним алергеном та може викликати реакцію, небезпечнішу за сам укус (анафілактичний шок).
 • Зустрівшись зі змією, найкраще дати їй втекти або ж обійти на безпечній відстані. Намагатися схопити змію або, наприклад, дратувати її гілкою дерева це свідомо наражати себе на небезпеку. 

Фото: Скрильник Юрій, Брусенцова Наталія, Бондаренко Зоя

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про парк

Новини

На Львівщині планують створити нову природно-заповідну територію

У департаменті екології та природних ресурсів ЛОДА повідомили, що розглядають можливість створення заказника місцевого значення «Лагодівський» в межах Перемишлянської територіальної громади та гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення «Травертинові джерела» поблизу Львова.     Працівники департаменту працюють над збором погоджень щодо створення вищевказаних об’єктів, після чого будуть розроблені проєкти створення природно-заповідних територій. Рішення про створення цих […]

 • Без категорії
 • Екологія

Російські війська знищили 600-річний дуб

Через повномасштабну війну потерпають природно-заповідні території. У природному заповіднику “Древлянський” через обстріли було знищено 600-річний дуб. Про це на сторінці у Facebook повідомила адміністрація заповідника.     Це величезне дерево висотою понад 25 метрів було огороджене та мало табличку природно-заповідного фонду України. Російські війська здійснювали обстріл території заповідника в селі Звіздаль та цілеспрямовано підпали пам’ятку […]

 • Рослини
 • Екологія

Не крадіть чужих дітей

В травні активно триває період, коли пташенята сов починають покидати гнізда та досліджувати навколишнє середовище. Сови починають гніздуватися дуже рано, ще взимку, тож у них чи не першими з’являються пташенята, яких зараз можна зустріти в парках, лісах чи навіть на вулицях міст. Особливість життя совенят полягає в тому, що вони покидають гніздо ще коли не […]

 • Без категорії
 • Птахи

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: