Перша половина цьогорічної осені внесла несподіванки у біорізноманіття Ківерцівського національному природному парку: для деяких видів птахів розпочалася дещо рання міграція, зокрема у канюка звичайного Buteo buteo, тинівки лісової Prunella modularis.
Проте, переважна більшість птахів покищо залишається у місцях гніздування, здійснюючи незначні переміщення. Найбільша концентрація птахів тепер спостерігається по узліссях, галявинах, як зокрема дроздів співочого Turdus philomelos і чорного Turdus merula, вільшанки Erithacus rubecula.
Там само після деякої перерви, викликаної похолоданням, продовжують літати денні метелики, які харчуються нектаром різноманітних квіткових рослин, в тому числі і на немісцевих видах, як наприклад - золотушнику канадському Solidago canadensis. Ця рослина в останні роки розселяється по усій території України, Волинської області, зокрема й на території Цуманської пущі, де створює загрозу зникненню не лише багатьох місцевих видів по узліссях і галявинах, але й втрати кормових властивостей рослинності лук та полів. Хоча, золотушник канадський є своєрідним кормовим об'єктом комах, зокрема й метеликів.
Продовжують достигати плоди, а серед них і жолуді дуба звичайного (черещатого) Querqus robur.
Михайло Химин