На вихідні в Національний природний парк «Дермансько-Острозький»

Рівненська область

Що ви побачите?

Водойми
Водойми
Героїка
Героїка
Замки
Замки
Історія
Історія
Ліс
Ліс

Способи пересування

Автомобіль
Автомобіль
Велосипедом
Велосипедом
Пішки
Пішки

Національний природний парк «Дермансько-Острозький» лежить у найвужчій частині Малого Полісся — Острозькій прохідній долині, у заплаві річки Збитинка, що протікає між мальовничими пагорбами Мізоцького кряжу та Кременецькими горами. Завдяки географічному положенню та ландшафту, сформованому рухом льодовика, що все «змітав» на своєму шляху, ця долина є перехідною зоною. Вузька смуга поліських ландшафтів дна долини оточена краєвидами, характерними для лісостепової зони в межах Волинської та Подільської височин.

Тому тут такий багатий рослинний і тваринний світи: 50 видів рослин та 64 види тварин, які оберігає парк, занесено до Червоної книги України. Самих орхідей у лісах, на луках і болотах зростає 18 видів! Полюбляють цей парк бьордвочери: адже тут зареєстровано 168 птахів.

З другого боку, подорож у цей парк познайомить вас з історією Волинського регіону — від давніх княжих часів до ХХ століття, бо під час мандрівки, яку ми пропонуємо, ви побуваєте на місці найбільшого бою між формуваннями НКВС СРСР та силами УПА. Пізнайте історію, пориньте в природу в національному парку «Дермансько-Острозький»!

Куди їхати:

Адміністрація парку знаходиться в Рівненській області, м. Острог, пр-т Незалежності, 9.

Детальніше дізнатися про кожну локацію та замовити екскурсію можна за телефоном +380968881688 — Галина Кальчук.

Чим їхати: щоб найбільше побачити, найкраще їхати автомобілем. Автобусне сполучення найкраще з м. Рівне (47 км). Відстань від Києва до Острога становить 335 км.

Що можна побачити в парку та поблизу:

У нацпарку «Дермансько-Острозький» можна відвідати 3 екологічні стежки, 1 піший туристичний маршрут, 1 велосипедний маршрут.

Вартість послуг станом на червень 2023 р.:

Екскурсія екологічною стежкою — 500 грн (за 1 групу до 10 осіб, за кожну наступну людину — 50 грн); для дітей 6—16 років — 50 % вартості.

Оплатити послуги парку можна тут.

Актуальні ціни.

Програма

1 день

У перший день кличемо вас познайомитися з природою нашого парку. Почнемо з екологічної стежки «Від Волині до Поділля».

Протяжність маршруту — 2 км, тривалість — 1,5 години. Маршрут промаркований, колір марки — біло-жовтий. Старт тут: 50.305072, 26.242105

Маршрут починається в селі Буща Здолбунівського району, що розкинулося на мальовничих пагорбах Мізоцького кряжу Волинської височини. Рухаючись маршрутом, ви побачите, як різко змінюється рельєф та природні умови: від широколистяних грабових, дубово-грабових лісів Мізоцького кряжу, що зростають на підвищеннях, розрізаних численними ярами та балками, до найвужчої частини Малого Полісся — Острозької прохідної долини. Долина утворилася внаслідок стоку талих льодовикових вод. Зараз це заболочена заплава річки Збитинка, у якій і лежить більша частина національного природного парку «Дермансько-Острозький».

Річка Збитинка (Свитенька). Загальна довжина Збитинки — 56 км. У річку впадають невеликі річечки: Бущанка (у селі її називають Джерелиця), Піщанка — та багато струмків. Поряд із містком через річку місцеві «гідромеліоратори» — бобри — побудували греблю, можна тут помітити й боброві хатки. Проходячи стежкою через заболочений вільховий ліс, ви потрапите на відоме Бущанське болото.

Бущанське болото (місцева назва болота — Перетоки) за типом живлення належить до низинних боліт. Укрите травою і мохом, воно має торфові поклади, місцями досить обводнене і важкопрохідне.

Екостежка «Урочище Вільхава»

У другій половині дня запрошуємо на екологічну стежку «Урочище Вільхава»

Протяжність стежки — 2 км, тривалість — 1 година. Старт тут: 50.281192, 26.163588

Екологічна стежка веде з околиць села Мости в напрямку села Зелений Дуб неподалік від Гурбенського монастиря, урочищем «Вільхава».

Ми встановили інформаційні стенди, які розкажуть вам про місцеву природу: ви поринете в дивовижний світ орхідей, дізнаєтеся, про що мовчать могутні дуби й  у чому велика користь маленької мурашки, довідаєтеся про рослини-чужинці.

2 день

Другий день подорожі пропонуємо присвятити знайомству з історією Волинського регіону. У першій половині дня варто здійснити екскурсію Державним історико-культурним заповідником міста Острога. Він об’єднує кілька пам’яток.

Острозький замок — резиденція родини князів Острозьких. Замковий архітектурний комплекс складається з Мурованої вежі, Нової башти, Богоявленського собору та дзвіниці. Острог відомий своєю греко-слов’янською школою, яку заснував Василь Острозький і яка потім виросла в Академію, а також друкарнею, де працював один із першодрукарів — Іван Федоров. Неподалік Острога, у с. Межиріч, варто оглянути Свято-Троїцький чоловічий монастир. Ми вважаємо його одним із наймальовничіших оборонних монастирів України.

Новомалинський замок 50.296998, 26.370649. Перша згадка про мурований замок сягає 1392 року, коли новий власник цієї землі, литовський князь Свидригайло, вражений місцевими панорамами, вирішив збудувати тут твердиню. Назва замку походить від імені шляхетської родини Єло-Малинських, яким Свидригайло подарував замок. У ХIV—XV ст. Новомалинський замок був одним із найкрасивіших на Волині, мав п’ять п’ятигранних башт, з’єднаних мурами, в’їзну браму й міст через рів. Під час 2 Світової війни замковий комплекс зазнав значних руйнувань, більше його не відновлювали.

У другій половині дня рекомендуємо пройтись орнітологічною екостежкою «Заплавою річки Збитинка»

Протяжність маршруту — 3 км, тривалість екскурсії — 2 години. Старт стежки — поряд із Новомалинським замком.

У національному парку зареєстровано 168 видів птахів. Для кожного виду птахів територія водно-болотних угідь заплави річки Збитинка відіграє різну роль. Одні тут розмножуються, інші зимують чи використовують територію під час міграції, деякі трапляються лише під час випадкових зальотів.

На території водно-болотних угідь заплави річки часто можна побачити чорного лелеку, який харчується на луках, а гніздується в лісах у заплаві. На гніздуванні можна побачити сірого журавля, погонича, сіру чаплю, очеретяного луня, мартина, велику чепуру. Мігрують через парк деякі види куликів, серед яких — пісочник малий, грицик великий. Часом залітає рідкісний хижак — скопа. Звичні мешканці парку — синиця вусата, плиска біла, ластівка берегова, а яскравий птах-рибалочка полює на дрібну рибу у водоймах.

Що ще можна побачити в парку та поблизу:

Музей історії Національного університету «Острозька академія»

Старовинний млин у селі Мости. Діючий водяний млин середини ХІХ ст. на річці Збитинка.

Село Будераж. Будеразьке городище. Пам’ятка археології національного значення. Лежить на захід від села, на півострові, на лівому березі річки Збитинка. Городище складається із трьох пам’яток епохи бронзи, ранньої залізної доби та доби України-Русі.

Урочище «Гурби». Місце найбільшого бою між формуваннями НКВС СРСР та силами УПА, що відбувся наприкінці квітня 1944 року. Можна відвідати Свято-Воскресенський чоловічий монастир та меморіальний комплекс «Героям Гурбенської битви».

Сімейна молочна ферма «Юнікасоль» у с. Буща Рівненського району Рівненської області. Це перша показова молочна ферма на Рівненщині в рамках проєкту ПРООН та уряду Швеції. Щоб відвідати молочну ферму, напишіть їм у Facebook.

Де ночувати: готелі та зелені садиби в регіоні розташування парку є на сайті.

Де їсти: в Острозі є ресторани, кав’ярні, піцерії, супермаркети та магазини.

Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.