Що ви побачите?
Способи пересування
Дністровський каньйон — один із найбільших каньйонів Європи. Загальна протяжність Дністра — 1362 км, але найкрасивіші береги цієї ріки — на Тернопільщині, яка, крім Дністра, помережена каньйонами кількох його приток — Золотої Липи, Стрипи, Джурина, Серету, Нічлави, Збруча. Ці річки широко розкинулися серед високих скель із химерними формами, печерами, навісами та водоспадами.
Скелі каньйону — пам’ятка природи. Таких місць є небагато у світі, тому великі ділянки скелястих схилів — заповідна зона. Теплий клімат у каньйоні відрізняє цю місцевість від інших територій Заходу України: стіни каньйону затримують сонячне тепло, а тому влітку дощів тут майже не буває, навесні ж зелень розпускається на 2—3 тижні швидше.
Подорож у національному парку «Дністровський каньйон» — це пригодницький екотур, де ми покажемо одну з найцікавіших ділянок каньйону, наповнену загадками й таємницями. Унікальності цьому маршруту надають мальовничі ландшафти: круті скелясті або заліснені береги заввишки до 200 метрів, печери і гроти, водоспади, мальовничі острови, пам’ятки природи, історії, архітектури, етнографії — усе це ви побачите, відвідаєте, та ще й активно відпочинете.
Куди їхати: адміністрація парку знаходиться в м. Заліщики, вул. С. Бандери, 5б
Чим їхати: щоб найбільше побачити, найкраще їхати автомобілем. Автобусне сполучення є із Чернівцями (49 км), Івано-Франківськом (113 км), Тернополем (126 км), залізничне — з Києвом, Вінницею, Хмельницьким, Тернополем, Івано-Франківськом, Львовом.
Що можна побачити в парку та поблизу:
У парку можна пройти 3 екологічні стежки та 2 туристичні маршрути.
Вартість послуг станом на червень 2024 р.:
Вартість прогулянки: 50 грн.
Екскурсії: 500 грн за для групи з 10 людей.
Користування рекреаційними зонами: місце для встановлення намету — 20 грн/намет, для розкладання вогнища — 100 грн/вогнище.
Більше послуг тут.
Щоб оплатити послуги парку заздалегідь, зателефонуйте за номером +380979075175, і парк виставить рахунок на оплату.
Програма
1 день
У першій половині дня радимо відвідати еколого-туристичну стежку «Устечко — Червоне — Нирків».
Довжина маршруту — близько 6 км. Приблизна тривалість екскурсії — 5 годин. Старт — в урочищі Червоне 48.770633, 25.598346.
Головна окраса маршруту — Червоногородський водоспад. Це — найбільший рівнинний водоспад України, заввишки 16 м. Водоспад складається із двох каскадів, між якими вода вижолобила півтораметрове заглиблення, де можна купатися. Потужні струмені води, якщо сидіти на природних кам’яних полицях, роблять чудовий гідромасаж.
Біля водоспаду — руїни млина ХІХ ст. та місцевої ГЕС, які колись працювали на водоспаді. Млин був найпотужнішим у місцевості; гідроелектростанція працювала до 1960-х років: її закрили, бо виявилася неперспективною.
Водоспад шумить у складеному червоноколірними пісковиками мальовничому каньйоні річки Джурин. Від назви цієї величної місцевості він отримав свою другу назву — Джуринський. Каньйон, схожий на амфітеатр, оточує високий пагорб
А на вершині пагорба, наче казковий, видніється Червоногородський замок ХVІІ ст. Колись квадратний у плані, із чотирма вежами, перебудований у ХІХ ст. на палац, він зберігся до нашого часу лише частково. Спершу замок виконував оборонну функцію, потім — роль резиденції родини Понінських. Відомо, що під час перебудови замку на палац різьблені декоративні зубці для «корон», які прикрашають вежі, виготовили у Львові: до Червоногорода їх доставляли волами.
2 день
У другий день подорожі можна сплавитися туристичними катамаранами по р. Дністер (ділянка Заліщики — Городок, 14 км, близько 6 годин)
Ранок варто розпочати оглядом панорами Заліщиків і околиць зі стрімкого берега Дністра 48.631345, 25.738902. Коли стоїш там, здається, ніби Заліщики лежать на острові. Неподалік розташований Хрещатицький монастир, закладений у ХVІІ столітті поблизу чудотворного джерела, багатого на іони срібла. Стрімкі металеві сходи ведуть вниз із ярусу на ярус, до храму Іоанна Богослова XVIII століття, від нього — до каплиці, а нижче — до печери. Довкола монастиря виросло село Хрещатик: за однією з легенд, його так назвали через хрест, який стояв біля джерела.
Сплав по р. Дністер починається нижче автомобільного моста, який з’єднує Тернопільську та Чернівецьку області 48.637199, 25.744964. Дністровський каньйон — це ніби геологічна книга про нашу планету, адже тут є відслонення різних геологічних періодів. На лівому березі Дністра лежить Обіжевський ботанічний заказник — заповідник, який оберігає рідкісні рослини, серед яких — лісова лілія, білосніжний підсніжник. Нижче за течією — урочище Стінка-Криве, зона кам’яного ландшафту: скелясті береги з кам’яними карнизами та велетенськими брилами оригінальних форм вивітрювання, схожі на гриби, меблі — це природні «споруди», згадки про крейдовий період (він почався близько 145 млн років тому, а закінчився — 66 млн років тому). Сплав закінчується в с. Городок, навпроти якого в ХІ столітті було слов’янське поселення, а в ХІІ столітті — велике місто Василів, що згадується в Галицько-Волинському літописі. У Городку можна побачити краєвиди подільського степу на схилі Дністра, місце впадіння річки Серет у Дністер. Ці місця полюбляють водоплавні птахи.
Що робити в Заліщиках та околицях:
Замовити сплав по р. Дністер (1—3 дні). Зауважте, що рішенням ОВА Тернопільської області сплави проводять з 10 червня по 1 листопада 2023 року по чітко визначених ділянках річки, зокрема в національному парку.
Музей трипільської культури Печера Вертеба 48.788819, 25.871377
Печера Кришталева 48.688946, 26.088681
Палац Бруніцьких у Заліщиках 48.6366750, 25.7344192
Вхід у Нижній парк у Заліщиках 48.6372376, 25.7346113
Де ночувати: у Заліщиках та околицях є кілька готелів. Радимо готельний комплекс Мішин-Сіті (6 км від Заліщиків), відпочинковий комплекс «Роксоланочка»
Де їсти: у Заліщиках та околицях є ресторани, кафе та магазини.
Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.