На вихідні в Національний природний парк «Подільські Товтри»

Хмельницька область

Що ви побачите?

Водойми
Водойми
Замки
Замки
Історія
Історія
Ліс
Ліс
Скелі
Скелі

Способи пересування

Автомобіль
Автомобіль
Велосипедом
Велосипедом
Каяк
Каяк
Пішки
Пішки

Щоб відвідати національний природний парк «Подільські Товтри» — найбільший в Україні та один із найбільших у Європі, — приїздіть на Хмельниччину. Він є одним із 7 природних чудес України. Його територія — це 261 тисяча гектарів неповторних краєвидів та унікальної краси товтрового кряжу, або товтр — унікальної ландшафтної системи, яка сформувалася 14—25 млн років тому й була бар’єрним рифом двох колишніх морів, Тортонського й Сарматського.

Вразить красою мальовничий куточок, де колись квітло давнє місто Бакота, а сьогодні гуляють хвилі Дністровського водосховища. Тут у скелях розташувався стародавній монастир. Ваблять мандрівників тутешні джерела з мінеральною водою та можливість насолодитися природою та спокоєм.

У парку живе 65 видів тварин та зростає 60 видів рослин, занесених до Червоної книги України. Численні підземні сховища тут стали затишною домівкою для 14 видів кажанів. Багатьох птахів, як-от сову вухату, чепуру велику ви можете помітити під час прогулянки стежками парку.

Що можна побачити в парку:

Парк радить відвідати такі природні пам’ятки.

Куди їхати:

Адміністрація парку розташована в Хмельницькій області, у м. Кам’янець-Подільський. Адреса: площа Польський ринок, 6, телефон 0675342213 (екскурсію слід замовляти завчасно, у тому числі — на вихідні). В адміністрації можна спитати оптимальний маршрут, якщо ви хочете відвідати конкретну місцину.

Чим їхати:

Щоб найбільше побачити, варто їхати автомобілем. Відстань до парку з Києва — 441 км, зі Львова — 274 км, із Чернівців — 90 км.

Кам’янець-Подільський має залізничне сполучення з Києвом, Львовом, Вінницею, Хмельницьким, Тернополем, Ужгородом.

Вартість послуг станом на червень 2023 р.:

Відвідування палеонтологічної експозиції парку — 50 грн / 25 грн особа (дорослі / діти).

Проведення екскурсій (група до 10 осіб) — 600 грн.

Проведення екскурсій (група 11—25 осіб) — 750 грн.

Відвідування рекреаційних ділянок парку «Сокіл», «Теремці», «Студениця» — 50 грн / 25 грн (дорослі / діти).

Відвідування рекреаційної ділянки «Давня Бакота» — 90 грн / 45 грн (дорослі / діти).

В’їзд на територію рекреаційних ділянок «Сокіл», «Теремці», «Студениця» власників автотранспорту: мотоцикл, легковий автомобіль — 50 грн; автобус, вантажний автомобіль — 200 грн.

Розкладання намету — 40 грн.

Користування столиком без накриття — 40 грн, столиком із накриттям — 60 грн.

Розкладання вогнища в спеціально відведених і облаштованих місцях — 40 грн.

Дрова для вогнища — 50 грн.

Розміщення в об’єктах стаціонарної рекреації:

Будинок без вигод (рекреаційна ділянка «Студениця», 500 грн — з дорослого, 250 грн — з дитини).

Двоповерховий будинок без вигод (рекреаційна ділянка «Сокіл», 100 грн — з дорослого, 50 грн — з дитини), одноповерхові будиночки без вигод по 250 грн за добу.

Річкова прогулянка на катері — 1700 грн / 1 година (за катер).

Екскурсія на катері — 300 грн.

Програма

1 день

У перший день запрошуємо вас на туристичний маршрут «Мандруємо Подільськими Товтрами». Це одноденна подорож-знайомство з парком. Пропонуємо відвідати палеонтологічну експозицію, узяти участь у майстерці, оглянути геологічну пам’ятку природи загальнодержавного значення — Китайгородське відслонення — і побувати біля перлини національного парку — Бакотської затоки. 

Офіс нацпарку «Подільські Товтри» 48.675212, 26.574232 Огляньте палеонтологічну експозицію, яка відкриває давню історію регіону: тут можна побачити мешканців Сарматського й Тортонського морів, які жили в цій місцевості 10—25 млн років тому, серед яких — трилобіти, корали, ракоскорпіони. Радимо взяти участь у майстерці: ви можете виготовити флораріум, воскову свічку, декупаж на зрізі дерева — і забрати сувенір із собою (участь у майстерці — від 100 грн, потрібно завчасно зареєструватися).

Китайгород. 48.638764, 26.793207 Жодного стосунку до Китаю це село не має: його назва давньослов’янська, тоді «китаями» називали огороджену територію. Дістатися сюди можна машиною або приміським автобусом. У цьому селі радимо відвідати мурований храм XVIII cт., збудований на місці дерев’яного костелу Пресвятої Діви Марії. Але основна принада цього села — геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення — Китайгородське відслонення. Йому — понад 450 млн років! Радимо пройти еколого-туристичною стежкою, яка пролягає тут 48.6391104495461, 26.795069570275796, та оглянути пам’ятку. 

Китайгородське відслонення

Бакота. 48.585738, 26.999547 Перша літописна згадка про Бакоту стосується 1240 року.  У 1981 році село було затоплене, залишилося лише водне плесо, яке називають «Бакотською затокою». Радимо оглянути бакотський скельно-печерний Святомихайлівський монастир кінця ХІ — початку ХІІ ст. у горі Білій, над затокою. Від нього сьогодні збереглися келії та поховальні камери. Оглянути водно-болотне угіддя «Бакотська затока» можна під час прогулянки катером по Дністровському водосховищі (для замовлення екскурсії телефонуйте: 067 534 2213, 096 975 8558).

Зупинитися на ніч радимо в м. Кам’янець-Подільський або в готелях на території Староушицької чи Китайгородської громади.

Бакота

2 день

Другого дня радимо відвідати туристичний маршрут «Незабутній Товтровий кряж».

Подільські Товтри менші за протяжністю за австралійського «родича» — Великий Бар’єрний риф, але їхня унікальність у тому, що вони лежать на суходолі, хоч і сформувалися в узбережній зоні епіконтинентальних морів. Товтровий кряж налічує близько 200 товтр у межах парку й багатий на нарости підземних утворень (тому геологи — постійні гості нашого парку). З геологічними пам’ятками можна познайомитися в Смотрицькому каньйоні та на геотуристичній стежці «Історія Кам’янецьких скель», здійснити мандрівку долиною Вербецьких і Нігинських товтр, піднятися на Кармалюкову гору та знайти печеру Кармалюка, побачити краєвиди водного плеса ставків та спостерігати за кажанами в штольнях чи печері «Атлантида» (с. Завалля).

Смотрицький каньйон N 48°40.436′, E 26°33.657це глибока та вузька долина річки Смотрич зі стрімкими схилами, що сягають висоти 50 м, та виходами на земну поверхню силурійських вапняків. Його утворила річка, яка пробилася крізь товщу товтр. У межах каньйону ви побачите кілька водоспадів.

Місто Кам’янець-Подільський. Вас вразив Смотрицький каньйон і вам цікаво, із чого він складається? Пропонуємо пройтися геостежкою «Історія Кам’янецьких скель» 48.673363 26.561873. Відчуйте себе учасниками справжньої палеонтологічної експозиції та мандруйте з нами крізь мільйони років до дивовижного світу давніх силурійських морів. «Пониззя річки Смотрич» є водно-болотним угіддям міжнародного значення, бо зберігає біорізноманіття басейну річки Дністер як середовища існування водоплавних птахів. Його ви можете дослідити під час сплаву річкою Смотрич на байдарках (для замовлення телефонуйте: 097 653 8766).

Сатанівська дача

Села Вербка, Нігин. На 60 м над маленьким селом Привороття Друге Гуменецької громади підноситься Кармалюкова гора 48.791416, 26.640062. Її сусідка — Вербецька товтра. Звідси можна побачити краєвид місцевих ставків. Біля товтр можна відвідати рукотворне диво — штольні в кілька ярусів. Це — ландшафтний заказник, на вершині якого — стоянка давньої людини. Штольні є прихистком для рідкісних видів кажанів.

Альтернатива на 2-й день

Село Завалля

Усім, хто полюбляє активний відпочинок, захоплюється екстримом або ж хоче перевірити себе на витривалість, радимо спробувати себе в ролі дослідника печер і відкрити дивовижний світ підземних лабіринтів. Підземна краса нацпарку «Подільські Товтри» — унікальна печера «Атлантида» 48.599043, 26.344858, — розташована в селі Завалля на Кам’янеччині, вона вражає гіпсовими кристалами різної форми та кольору. Вони там повсюди: на стінах, стелі, підлозі.

Вас чекає кількагодинна подорож вузькими тунелями печери, химерними розпорами та просторими кам’яними галереями. Провідник розповість історію та легенди про печеру, а якщо пощастить, ви познайомитеся з її мешканцями — кажанами.

Місто Кам’янець-Подільський. Увечері радимо прогулятися мальовничим містом. Його головна принада — фортеця ХІ—XVІ ст. Вона височіє на скелястому березі річки Смотрич. Раніше виконувала оборонну функцію і була історичним центром Поділля впродовж багатьох віків. Окрім фортеці, рекомендуємо відвідати міську ратушу, кафедральний костел святих Петра й Павла, Замковий міст (Турецький міст), оглянути пам’ятник-надгробок Лаури Пшездецької в кафедральному костелі, а з мосту «Стрімка лань» знову помилуватися Смотрицьким каньйоном.

ВБУ Пониззя річки Смотрич

Де ночувати:

У Кам’янці-Подільському є великий вибір готелів, забронювати житло можна на Booking.com, bakota.com.ua/travel, hotels24.ua/uk/Kamianets-Podilskyi

Де їсти:

У місті є ресторани, кав’ярні, піцерії, супермаркети й магазини.

Як зв’язатися з парком

Перейти на сайт

Якщо є більше часу

Хотинська фортеця

Реабілітаційний центр «Парк хижаків «Арден»»

Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.