Війна руйнує звичне життя не лише людей, а й тварин. Наразі складно оцінити втрати біорізноманіття України, для цього потрібні ретельні дослідження після перемоги. Проте ми можемо спробувати уявити, згадуючи вже відомі приклади втрат колоній птахів у 2015 році, коли воєнні дії були значно менших масштабів.
Після створення національного природного парку “Меотида” у Донецькій області, на одній з його територій – Кривій косі, був налагоджений природоохоронний режим. Завдяки цьому на узбережжі масово почали гніздитися мартини каспійські, які занесені до Червоної книги України. Їхня колонія за три роки сягнула розмірів 3 тисяч пар і стала найбільшою в Європі. Також вперше для України тут почав гніздитися кучерявий пелікан, а окрім нього й інші види, такі як кулик-сорока та понад 60 тисяч пар рябодзьобих крячків. Це місце стало насправді унікальним!
Проте у 2015 році російські війська почали використовувати Криву косу для висадки десанту й усе різноманіття птахів зникло одномоментно. Внаслідок окупації природоохоронний режим території так і не відновився, тож більшість птахів залишили це місце гніздування.
Складно передбачити, скільки ще таких місць ми втратили з початку повномасштабної війни. Тому потрібно докласти всіх зусиль, щоб зберегти біорізноманіття та природні біотопи на територіях, вільних від війни.
Текст: Максим Гаврилюк, орнітолог Української природоохоронної групи