Як врятувати першоцвіти. Розповідає експерт ГО “ЛІіС” Володимир Яроцький

Які першоцвіти найчастіше потрапляють у букети? 

Найчастіше продають підсніжники, сон, шафран Гейфеля, білоцвіт весняний, проліски.

Червонокнижні – усі види сну, підсніжник (білосніжний і складчастий), тюльпан дібровний, горицвіт весняний, первоцвіт дрібний, шафран сітчастий, шафран Гейфеля (крокус), цибуля ведмежа (черемша), рябчики.

Якщо першоцвіти виривають без цибульки, це шкодить рослині?

Шкодить: 

  • рослини не встигають утворити насіння; стеблина з трьома первоцвітами — це 45-60 насінин, які не стануть рослинами наступної весни;
  • нектаром першоцвітів харчуються комахи – бджоли, джмелі, метелики. Якщо немає першоцвітів, немає їжі для комах;
  • поживні речовини рослина накопичує не тільки в цибулині, а й у пагоні. На місці зірваної рослини наступного року може вирости нова, але вона буде нижчою, з меншою квіткою. Якщо ж і ту рослину зірвуть, ще через рік, імовірно, з цибулини вже нічого не виросте.

Я був учасником показового дослідження, коли закладали трансекти просто від стежки і далі в ліс (трансекта — це шлях, уздовж якого підраховують і записують випадки появи об'єктів дослідження, як-от рослин. – Ред.). Ми фіксували розмір і кількість квітконосів пролісків. 

На наступний рік помітили, що далі від стежки рослини були вищі, квітки більші. Тобто біля стежки люди зривали рослини, а в лісі цибулина мала більше можливостей розвинутися.

Що робити, коли продають червонокнижні  першоцвіти?

Сфотографувати, зняти на відео продавця з рослинами, якщо це безпечно для вас! 

Дзвонити у 102. Найкраще – дочекатися патрульних. Навіть якщо поліція не приїде, ваша увага змусить продавця згорнути “бізнес”.

Яке покарання за продаж червонокнижних першоцвітів?

Відповідальність несе людина, яка торгує червонокнижними рослинами, і та, яка їх купує. За кожну рослину нараховується майнова шкода – 62 гривні; штраф від кількохсот до кількох тисяч гривень за порушення середовища зростання та порядку придбання та збуту рослин; діє стаття про незаконну торгівлю з рук та окреме покарання, якщо рослини зірвали на природоохоронній території.

Що можна зробити, щоб  зменшити продаж та знищення першоцвітів?

У місцях стихійної торгівлі розвішувати матеріали для інформування населення, активістів, які потім будуть працювати з торгівлею: продавець уже не скаже, що не знав про заборону торгувати червонокнижними першоцвітами.

Думаю, що корисно було б розмістити соціальну рекламу на моніторах, плакатах у громадському транспорті.

Чи можна вдома вирощувати підсніжники та інші червонокнижні рослини?

Ні. По-перше, цибульку викопують у дикій природі, а це вже порушення закону. 

За законом об'єкти Червоної книги можуть вирощувати за дозволом окремі установи, як-от ботанічні сади. Якщо ми бачимо, що хтось продає об'єкт Червоної книги, то однозначно розуміємо, що це правопорушення. Законодавець встановлює таку норму від початку, щоб уникнути ситуацій, коли продавець намагатиметься довести, що червонокнижні рослини вирощено легально.

Як можна милуватися першоцвітами без шкоди для природи?

Я не є прибічником ізоляції природи від людини. Слід виховувати людей правильною культурою. Щоб ті, хто їздить в національні парки фотографувати першоцвіти, мали справедливі докори тим, хто зриває і купує рослини. Люди,  які заплатили гроші, зробили зусилля, сфотографували цвітіння, не будуть толерувати продаж цих рослин на вулиці. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Стежка для бьордвочингу в Нижньодністровському національному парку: як доїхати

У цьому матеріалі зібрали поради бьордвочерів Ігоря Вєтохіна, Олександра Бурковського та Сергія Ковальова про досвід птахоспоглядання на стежці "Шепіт заплав".

  • Птахи
  • Без категорії
  • Мандри

Човном пересувалися більше, ніж машиною: експедиція в національний парк «Прип’ять-Стохід»

Парк межує з Білоруссю, лежить у прикордонній зоні. З Києва ми їхали 6 годин чудовою варшавською трасою (автошлях E373. — Ред.). Після Маневичів треба повернути на північ і їхати до Любешева

  • Без категорії
  • Мандри

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: