Карпатський біосферний заповідник нагадує, що з потеплінням зростає ймовірність зустрічі зі зміями. Головне правило - не чіпати змію. Нижче поради від заповідника як діяти при зустрічі з плазуном.
Варто пам'ятати, що змія ніколи не нападає першою. Вона може вкусити захищаючись, коли на неї наступили чи спробували схопити. Якщо зустріли змію - не чіпайте її та дайте можливість втекти.
В Україні невелика кількість змій:
- 6 видів полозів
- 2 види гадюки
- мідянка
- 2 види вужів
В Українських Карпатах зустрічається лише одна отруйна змія – гадюка звичайна, що має характерний зигзагоподібний малюнок на спині (фото нижче). Інколи бувають чорні особини, але гадюка загалом невелика змія, максимальна довжина якої 60 см. Тому якщо ви бачите чорну змію більшої довжини, то це безпечний вуж, який також може бути чорним.
Плануючи вихід на природу, варто відмовитися від шортів та сандалів. Бажано вдягнути закрите взуття та довгі штани. Уважно дивитися куди ви наступаєте.
Втім, пам’ятаємо, що смертельно отруйних змій в Україні немає. Від укусу гадюки померти дуже складно, хоча сам укус досить болісний та з неприємними наслідками. Групу ризику становлять діти та люди із серцево-судинними захворюваннями. Отрута гадюки при потраплянні розподіляється на вагу тіла. Відповідно, чим менша людина, яку вкусили, тим більша небезпека.
План дій при укусі змії:
- викликати швидку або повідомити родичів чи знайомих, де ви перебуваєте та що трапилося, щоб вони викликали медичну допомогу. Якщо у вас в анамнезі були прояви алергії, то висока ймовірність мати алергію і на укус гадюки, а це вже небезпечно.
- багато пити рідини, щоб отрута виводилася з організму та розбавлялася
- не панікувати та якомога менше рухатися, щоб отрута не розносилася тілом
- прийняти протигістамінні препарати, особливо якщо не впевнені, що не маєте алергії
Категорично заборонено:
- вживати алкоголь, тому що це погіршує стан постраждалого;
- пробувати відсмоктувати отруту з рани та робити інші сумнівні маніпуляції.
Інформація від Карпатського біосферного заповідника