10 правил зимового походу

Що варто знати про зимовий похід. Найперше – вони неймовірно гарні. Але необхідно розуміти, що зимові та літні гори – це різні речі, і до багатьох моментів слід підготуватися заздалегідь. Наші друзі із Gorgany PRO підготували для вас вказівник, як правильно підготуватись до зимової мандрівки.

В свій перший зимовий похід варто йти з досвідченими друзями та керівниками груп. Навіть, якщо ви йдете у складі групи, памʼятайте про якісну підготовку і не нехтуйте вказівками керівника. І найголовніше, похід в зимові гори – це серйозно, і тим, хто не готовий брати відповідальність за свої дії та безпеку такий формат мандрівки протипоказаний.

 • Одяг

Багатошаровий, теплий, технологічний та в достатній кількості. Ніяких джинсів, міських курток тощо. Якщо влітку це питання комфорту, то в зимових горах нехтування цього простого правила може привести до трагічних наслідків. Рукавиці – 2-3 пари. Ви легко можете втратити рукавицю, загубивши її, або ж її може вирвати вітер, чи банально – вона може промокнути. При температурі -20 °C і вітрі, обмороження можна отримати миттєво.

 • Взуття

Памʼятаємо – взуття для походів має бути мінімум на розмір (десь на 0,5-1 см) більшим. Це важливе для літніх походів правило, для зимових походів стає надважливим. Тісне взуття призводить до погіршення кровопостачання, що, в свою чергу, може привести до обмороження пальців ніг. Ще один нюанс, якщо вночі очікується сильний мороз – заберіть взуття всередину намету, ідеально в спальник. Взуватися, а вірніше, спробувати втиснути ноги у задубіле взуття, дуже незручно.

 • Прогноз погоди

Рекомендуємо почати моніторити погоду на вершину (масив), куди ви зібрались іти за тиждень до поїздки, щоб розуміти, який стан снігового покриву, схилів тощо. Джерела – mountain-forecast (показує детальний прогноз на певних вершинах Карпат, має значення Chill (відчувається, як)) і windguru – можна поставити точку на будь-якій вершині Карпат (і не тільки), дуже детальний прогноз щотригодини, з рівнями хмарності (середня, висока, низька), кількістю опадів, вітром тощо. Якщо прогноз нічого доброго не обіцяє: хмарність, сильний вітер, мороз, опади – сенсу іти у високогірʼя Карпат немає. Краєвидів ви не побачите, а відчуття геройства, що ви змогли в таку погану піднятись на вершину і спуститись нічого не варте, ймовірно, вам просто пощастило. Якщо погана погода не стримує вашого бажання побачити гори, оберіть безпечніший варіант. Є багато низьких і приємних хребтів для поганої погоди – Кукул, Кострич, тощо.

 • Відстань за день

Влітку за ходовий день середньостатистична людина може пройти 15-20-30 км. Взимку цю відстань сміливо можна ділити на 2-3 в залежності від снігового покриву. Якщо протягом тижня були сильні снігопади (ви ж моніторили погоду цілий тиждень) – без снігоступів іти дуже сумнівне задоволення. Дорога  по пояс в снігу долається дуже повільно – 1-0,5 км/год, на снігоступах можна розвинути швидкість 2 км/год. Додати короткий світловий день, відняти по 1.5-2 години ввечері і зранку на збори, отримуємо максимум 6-7 годин і 6-12 км. Звісно, якщо є протоптана стежка, або ж немає глибокого снігу – ідеться легше, проте ви маєте бути в цьому впевнені при плануванні. Обовʼязково візьміть налобний ліхтарик і запасний комплект батарейок. Ще один момент, ходіння (борсання) в глибокому снігу дуже енергозатратне та забирає багато сил, тобто момент фізичного виснаження може прийти значно швидше, ніж зазвичай.

 • Їжа

Виходячи з високих енергозатрат, вам  необхідне вчасне поповнення енергії. Обовʼязково візьміть з собою термос з солодким чаєм (навіть, якщо ви зазвичай пʼєте чай без цукру), в кишені покладіть швидкі енергетичні перекуси. Цей момент часто дуже недооцінений, зокрема в тяжких умовах ми забуваємо їсти (чи просто не хочемо), а тим часом і без того знесилений організм ще більше втрачає сили, не маючи джерела поповнення енергії і починається гіпоглікемія (слабкість, запаморочення, головний біль, зниження концентрації уваги). Цукерки, сухофрукти, батончики чи енергетичні гелі можуть швидко повернути організм до норми. Сніданок, обід і вечеря мають бути поживними. Ну і звісно, не забувайте пити чай, щоб уникнути зневоднення (очевидно, що вода в звичайних пляшках на морозі замерзає).

Приготування їжі. Є ще один нюанс, про який не завжди здогадуються люди, які вперше ідуть в зимовий похід. На морозі газ горить погано, або не зовсім не горить. Вихід – спеціальний зимовий газ, підігрів балону руками, використання рідкопаливних пальників, пальників з регулятором тиску, тощо.

 • Орієнтування

Є кілька варіантів орієнтування на місцевості – карта, компас, gps-навігатор, додатки в телефоні (viewranger, oruxmaps, osmand тощо), зірки. Тут важливий момент, якщо ви не вмієте користуватись вищезазначеними пропозиціями, сподіватись, що в потрібний момент зможете це зробити – наївно. Також варто зважати, що навіть вміючи користуватись компасом і картою, стоячи на хребті під пронизливим вітром в тумані з видимістю 5-10 м, зрозуміти куди рухатись буде дуже складно, оскільки ви просто не бачите орієнтирів. Телефони мають великий недолік – на морозі вони гаснуть, обовʼязково візьміть з собою заряджений powerbank. Електроніку тримайте ближче до тіла, у внутрішніх кишенях куртки тощо. Коли маршрут є неочевидним, намагайтесь часто звірятись з навігацією, оскільки в тумані на снігу заблудитись дуже легко. Очевидно, кожен в групі повинен мати навігацію та вміти нею користуватись.

 • Намет

Іноді люди, ходять в гори взимку без намету, орієнтуючись на вівчарські колиби. Якщо вам важливе ваше життя і здоровʼя – обовʼязково беріть з собою намет. Колиба може бути зайнята іншими туристами, зруйнована перед вами іншими туристами, закрита, з величезними щілинами в стінах-даху, або ж у вас просто не буде сил дійти до неї. З наметом шанси дістатись дому цілим і неушкодженим зростають. Спальник має бути з температурою комфорту, яка відповідає погоді. Памʼятайте, температура екстриму – це температура, при якій ви протягом 6 годин в положенні ембріона можете перебувати в спальнику і не дістати обморожень.

 • Кішки

Необхідна річ на обледенілих схилах. Зледеніння можна передбачити, спостерігаючи прогноз погоди протягом тижня (плюсова температура вдень, мінусова вночі, сильний вітер тощо). Міські льодоступи не підходять, з них може бути користь хіба що на лісових дорогах. Кішки потребують певних навичок одягання, ходіння, тому, якщо імовірність обледеніння схилів дуже висока – зважте ризики, і, можливо таки, оберіть простіший маршрут. Якщо все ж плануєте на високогір’я, варто пройти окреме навчання по техніці пересування сніжно-льодовими схилами.

 • Лавинна безпека

Лавини часто є наслідком випадіння великої кількості свіжого снігу, або ж раптової зміни температури на значно теплішу або холоднішу.

Основне правило зими – не ходимо траверсами. Рух має відбуватись гребенем хребта за кілька метрів від краю. Важливо дивитись, чи проглядаються кущі, каміння тощо, по яких можна орієнтуватись, чи рух є безпечним. Ні в якому разі не підходимо до стрімкого краю снігового покриву, оскільки майже зі 100% певністю – це так званий карниз – сніговий надув, прикріплений до хребта, який в будь-який момент може обірватись. Рух по ньому може спровокувати цей обрив.

 • Одноденний похід

Зважаємо на всі пункти зі списку, окрім, хіба що спальника-намета (хоча з ними шанси вижити в екстремальних ситуаціях дуже зростають). Пам’ятайте, одноденний зимовий похід – це не лайтова прогулянка, до нього потрібно готуватись зі всією відповідальністю.

Найважливіший момент – це вміння розвернутись назад, не дійшовши до вершини. Навіть, якщо вона вже близько. Вершина лишиться, і краще все ж мати нагоду на неї ще повернутись. А в гарну погоду буде набагато приємніше на неї повернутись. Бо немає геройства у підйомі в погану погоду на вершину. Особливо, якщо це ваш перший зимовий похід.

Список спорядження:

термобілизна (окремо для сну)
штани (софтшел, мембранні, лижні), опціонально для “мерзляків” флісові штани для намету
товстий фліс
пухова куртка
куртка вітро- і водозахисна (мембранна, лижна)
рукавиці (2-3 пари)
шапка
трекінгові шкарпетки (2-3 пари, теплі (можна пухові) для сну)
мультифункціональна повʼязка (2-3 шт)
маска (окуляри)

Взуття – черевики з мембраною та жорсткою підошвою
Бахіли
Рюкзак
Спальник
Килимок
Трекінгові палиці
Термос з гарячим чаєм
Снігоступи/кішки (в залежності від покриву)
Ліхтарик і комплект змінних батарейок
Пальник, газ (зимовий)
Сідачка
Їжа, висококалорійні перекуси
Телефон, powerbank, засоби навігації
Ніж, засоби для розпалювання вогню
Аптечка (не забудьте туди покласти ізофолію та хімічні грілки)

За інформацією Оксани Максимової, Gorgany PRO

Gorgany PRO – Інформаційний проект за підтримки компанії Gorgany. Це місце для авторів, читачів та експертів з туристичного спорядження. А також мандрівників і особистостей, які не припиняють відкривати світ пригод та досліджувати власну цілеспрямованість.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Учитися говорити простіше. Співробітники нацпарків і заповідників пройшли тренінг з комунікації

“Якщо ми будемо й далі робити свою роботу, але висловлюватися простіше, то наші ідеї знайдуть більше читачів, слухачів і прихильників”: 17-19 травня Українська природоохоронна група провела комунікаційний тренінг для співробітників природоохоронної галузі.

 • Без категорії
 • Війна
 • Конференція
 • Наука

Ніч у музеї, розлив Десни і вода з присмаком м’яти: мандрівка в Мезинський нацпарк

Мандрівник Євгеній Довгалюк, який досліджує природу озера Супій у Київській області, вирішив відвідати з друзями всі національні парки України. Сьогодні розповідаємо про поїздку до Мезинського національного парку в Чернігівській області.

 • Мандри
 • Без категорії

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: