Як за останні 30 років змінився стан Чорного моря?

Щоб «лікувати» наше Море, спочатку слід правильно поставити йому діагноз. У цьому нам допоможуть дослідження, які виконує Український науковий центр екології моря спільно з проектом EMBLAS. Вони встановити такі тенденції:

Сезонне «цвітіння» синьо-зелених водоростей, або евтрофікація. Останні 20 років спостерігається позитивна тенденція до зниження рівня «цвітіння» синьо-зелених водоростей. Такі висновки зроблені за показниками індексу TRIX – показує рівень евтрофікації морських вод, та індексу BIST – показує рівень впливу евтрофікації на всю товщу морських вод.

Морське сміття та забруднення пластиком. Цей показник почали вимірювати лише нещодавно. Наразі кількість сміття в Чорному морі становить 90 одиниць на 1 км2. І це вдвічі більше, ніж у Середземному морі. На жаль, ця тенденція є негативною, адже щогодини у Чорне море з великими річками приноситься від 6 до 50 елементів сміття. Кількість сміття в Чорному морі зростає.

Глибина розташування сірководневого прошарку. Як відомо, 90 % обсягу Чорного моря – це сірководень. За останні 30 років цей прошарок збільшився на 20 м. Уявіть, що зараз в центрі Чорного моря глибина прошарку з киснем складає лише 54 м.

Кількість дельфінів. За останні 20 років популяції чорноморських дельфінів – афаліни, білобочки та морської свині не зменшилися. Наразі там мешкає 253 тисячі дельфінів.

Хімічне забруднення. Метали, пестициди, фармацевтичні препарати, промислові забрудники, засоби побутової хімії тощо. Загалом виявлено 124 кандидати у специфічні речовини-забрудники Чорного моря. За сприяння проекту EMBLAS хімічний стан моря постійно досліджують з 2016 року. Маємо такі результати:

  • Дельта Дунаю та Дунайський масив, Дніпро-Бузький лиман – показники погіршилися;
  • Дністровська затока – хімічний стан залишається задовільним;
  • Кінбурнська коса – показники покращилися;
  • Від Дністровської до Одеської затоки і від неї до Тендровської затоки – хімічний стан покращився.
  • Зона змішування вод північно-західного шельфу Чорного моря із водами його центральної відкритої глибоководної частини – хімічний стан залишається задовільним.

Інвазивні види. Кількість не «рідних» для Чорного моря видів, які можуть нашкодити морю – зростає. Новий метод аналізу залишків ДНК живих організмів показав присутність у Чорному морі нових середземноморських видів – монровійської риби-хірурга, червоної баракуди, риючого бичкатощо.

Усі ці дані стануть основою для розробки Програми заходів з покращення стану Чорного моря.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Залізнична романтика, цвітіння пізньоцвіта осіннього та ще 5 причин побувати восени в Ужанському нацпарку

Ужанський національний природний парк - Uzhanskyi National Nature Park розташований у Закарпатській області. Розповідаємо, чому ми любимо це місце і кличемо туди вас:

  • Без категорії
  • Мандри

Орендувати житло в національному парку. Ужанський

Якщо ви плануєте поїздку в гори, радимо зупинитися на ніч в одному з національних парків Карпатського регіону. Розповідаємо про будиночки, де можна заночувати та провести табір в Закарпатській області, в Ужанському парку.

  • Без категорії
  • Мандри

10 причин відвідати Яворівський національний природний парк

Літо минуло, а значить, у потязі чи автотранспорті вже не так спекотно й до національного природного парку комфортніше дістатися. Виїзд на природу — це гарний спосіб перепочити душею та перемкнути думки. У цьому дописі називаємо 10 причин, чому варто поїхати в Яворівський національний природний парк Львівської області.

  • Без категорії
  • Мандри

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: