Як за останні 30 років змінився стан Чорного моря?

Щоб «лікувати» наше Море, спочатку слід правильно поставити йому діагноз. У цьому нам допоможуть дослідження, які виконує Український науковий центр екології моря спільно з проектом EMBLAS. Вони встановити такі тенденції:

Сезонне «цвітіння» синьо-зелених водоростей, або евтрофікація. Останні 20 років спостерігається позитивна тенденція до зниження рівня «цвітіння» синьо-зелених водоростей. Такі висновки зроблені за показниками індексу TRIX – показує рівень евтрофікації морських вод, та індексу BIST – показує рівень впливу евтрофікації на всю товщу морських вод.

Морське сміття та забруднення пластиком. Цей показник почали вимірювати лише нещодавно. Наразі кількість сміття в Чорному морі становить 90 одиниць на 1 км2. І це вдвічі більше, ніж у Середземному морі. На жаль, ця тенденція є негативною, адже щогодини у Чорне море з великими річками приноситься від 6 до 50 елементів сміття. Кількість сміття в Чорному морі зростає.

Глибина розташування сірководневого прошарку. Як відомо, 90 % обсягу Чорного моря – це сірководень. За останні 30 років цей прошарок збільшився на 20 м. Уявіть, що зараз в центрі Чорного моря глибина прошарку з киснем складає лише 54 м.

Кількість дельфінів. За останні 20 років популяції чорноморських дельфінів – афаліни, білобочки та морської свині не зменшилися. Наразі там мешкає 253 тисячі дельфінів.

Хімічне забруднення. Метали, пестициди, фармацевтичні препарати, промислові забрудники, засоби побутової хімії тощо. Загалом виявлено 124 кандидати у специфічні речовини-забрудники Чорного моря. За сприяння проекту EMBLAS хімічний стан моря постійно досліджують з 2016 року. Маємо такі результати:

  • Дельта Дунаю та Дунайський масив, Дніпро-Бузький лиман – показники погіршилися;
  • Дністровська затока – хімічний стан залишається задовільним;
  • Кінбурнська коса – показники покращилися;
  • Від Дністровської до Одеської затоки і від неї до Тендровської затоки – хімічний стан покращився.
  • Зона змішування вод північно-західного шельфу Чорного моря із водами його центральної відкритої глибоководної частини – хімічний стан залишається задовільним.

Інвазивні види. Кількість не «рідних» для Чорного моря видів, які можуть нашкодити морю – зростає. Новий метод аналізу залишків ДНК живих організмів показав присутність у Чорному морі нових середземноморських видів – монровійської риби-хірурга, червоної баракуди, риючого бичкатощо.

Усі ці дані стануть основою для розробки Програми заходів з покращення стану Чорного моря.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник після окупації

Розграбовані офіси, зруйноване обладнання, поранені працівники. Через заміновану територію під час окупації науковці заповідника ще довго не зможуть проводити дослідження унікального об’єкта природно-заповідного фонду. Чим важливий цей заповідник та як вплинула на нього війна? Місце, де відновлюється природа Чорнобильській радіаційно-екологічний біосферний заповідник є наймолодшим та найбільшим заповідником України. Він розташований у межах Зони відчуження та […]

  • Екологія

На Львівщині планують створити нову природно-заповідну територію

У департаменті екології та природних ресурсів ЛОДА повідомили, що розглядають можливість створення заказника місцевого значення «Лагодівський» в межах Перемишлянської територіальної громади та гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення «Травертинові джерела» поблизу Львова.     Працівники департаменту працюють над збором погоджень щодо створення вищевказаних об’єктів, після чого будуть розроблені проєкти створення природно-заповідних територій. Рішення про створення цих […]

  • Без категорії
  • Екологія

Російські війська знищили 600-річний дуб

Через повномасштабну війну потерпають природно-заповідні території. У природному заповіднику “Древлянський” через обстріли було знищено 600-річний дуб. Про це на сторінці у Facebook повідомила адміністрація заповідника.     Це величезне дерево висотою понад 25 метрів було огороджене та мало табличку природно-заповідного фонду України. Російські війська здійснювали обстріл території заповідника в селі Звіздаль та цілеспрямовано підпали пам’ятку […]

  • Рослини
  • Екологія

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: