Дослідження природи – одне з найбільш захоплюючих занять у світі! Ми розпочинаємо буквально «пробувати природу на зуб» щойно починаємо ходити, і для багатьох перші знайомства з квітами та метеликами, річечкою чи камінчиками перетворюють на справу всього життя.
Проте сьогодні в парках і заповідниках ми досліджуємо природу не для того аби просто пізнати її різноманіття, а для того аби зберегти та відновити притаманне їй різноманіття.
Буквально всі установи природно-заповідного фонду організовують різноманітні наукові дослідження силами власних наукових працівників, так і в співпраці з іншими науковими установами і організаціями та окремими науковцями. Дослідження можуть бути пов’язані з величезним спектром питань та напрямків. З основними з них можна познайомитися у Програмі Літопису природи та Положенні про наукову та науково-технічну діяльність природних та біосферних заповідників та національних природних парків (давіться підрозділ «Досліджуємо» розділу «Про нас» цього вебсайту). Крім цього, дослідження можуть бути доволі специфічними та спрямованими на вирішення конкретної наукової чи природоохоронної задачі.
Також заповідні території та об’єкти можуть слугувати об’єктами або територіями досліджень наукових установ і організацій та цікавити окремих науковців. Для проведення власних досліджень на територіях установ природно-заповідного фонду необхідно узгодити таку діяльність з її спеціальною адміністрацією. Адже відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонду України», наукові дослідження на території природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва можуть здійснюватись іншими науково-дослідними установами та організаціями на основі єдиних програм і планів науково-дослідних робіт чи спеціальних угод між цими установами та організаціями і адміністраціями державних заповідників й інших територій та об’єктів природно-заповідного фонду. В разі відсутності адміністрацій ботанічних садів, дендрологічних парків, зоологічних парків місцевого значення та парків-пам’яток садово-паркового мистецтва такі угоди укладаються заінтересованими науковими установами та організаціями з органами, в підпорядкуванні яких перебувають зазначені об’єкти природно-заповідного фонду.
Узгодження питань організації наукових досліджень з адміністраціями установ природно-заповідного фонду, як правило, допомагає отримати базову інформацію про територію та результати раніше проведених досліджень, належно організувати польові виїзди, отримати підтримку у складних ситуаціях, зрештою встановити дружні зв’язки та налагодити взаємовигідну співпрацю на довгі роки, що зрештою сприяє підвищенню ефективності наукової та природоохоронної діяльності.
Контакти установ природно-заповідного фонду можна знайти на цьому вебсайті у розділах «Парки і заповідники» або за посиланням (дати лінк на перелік установ з контактами в «Документах») або на вебсайтах самих установ.