Заповідна територія чи приватна ділянка?

Межі та основні документи понад 8 600 територій та об’єктів природно-заповідного фонду будуть зібрані в публічну базу даних.

Кожен гектар заповідної природи відіграє важливу роль в збереженні різноманіття живого. Без меж – це може бути чергова привласнена ділянка під особняк чи відпочинковий комплекс. З межами – це цінна природоохоронна територія. І тут потрібна кадастрова карта територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) України.

У чому проблема?

Основна – досі немає повних та детальних географічних даних про розташування територій та об’єктів ПЗФ. Через це відбуваються порушення природоохоронного режиму використання земель, ділянки забудовуються або розорюються. На публічній кадастровій карті України інформація про заповідні території неповна, а подекуди неточна.

Інша проблема – усі важливі установчі документи природно-заповідних територій зберігаються у паперовому форматі. Крім того, вони ще й розкидані по різних інституціях – деякі у Міндовкіллі, інші – в облдержадміністраціях. Працювати з такими документами незручно, є серйозний ризик їх втрати через недбалість або надзвичайні ситуації, як це сталося з архівом Чернівецької області.

Межі для 8 600 територій ПЗФ

Тому в рамках проєкту "Підтримка природно-заповідних територій в Україні" буде створено відкриту базу даних усіх територій та об’єктів ПЗФ з точними межами, інформацією про їх статус та природоохоронну цінність.

"Ці дані будуть відкритими і доступними для широкого загалу і матимуть важливу інформаційну роль, ніхто не зможе сказати, що не бачив і не знав, що тут заповідна територія. Розробка цих даних також стимулюватиме внесення меж ПЗФ до державного земельного кадастру з подальшим набуттям ними офіційного статусу", - наголосила менеджерка з розробки кадастру ПЗФ Дар’я Свідзінська.

Окрім цього, у зручній цифровій формі будуть оприлюднені важливі документи про території та об’єкти ПЗФ: рішення про створення, положення, охоронні зобов’язання, картосхеми тощо.

Ця інформація стане доступною усім. Науковці отримають дані для своїх досліджень, громадськість – матеріали для контролю процедур стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля, об’єднані територіальні громади – інструменти для інвентаризації та управління природними і рекреаційними ресурсами.

У вересні опублікують перші дані

На початку року фахівці розпочали роботу над кадастром ПЗФ. Поступово він буде наповнюватись даними та документацією. Пілотні території і об’єкти Закарпатської та Харківської областей, а це понад 100 об’єктів, опублікують вже у вересні цього року. За два роки до бази даних кадастру поступово буде внесено інформацію про всі території та об’єкти ПЗФ.

Зараз фахівці проєкту збирають вихідні дані та матеріали, спільно з Мінекології розробляють методику створення даних та їх технічні специфікації, працюють над оновленням нормативної бази. Ведення та підтримка кадастру в актуальному стані буде забезпечена  окремим спеціалістом Міндовкілля. Проєктом було передано обладнання для облаштування робочого місця фахівця з кадастру. 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник після окупації

Розграбовані офіси, зруйноване обладнання, поранені працівники. Через заміновану територію під час окупації науковці заповідника ще довго не зможуть проводити дослідження унікального об’єкта природно-заповідного фонду. Чим важливий цей заповідник та як вплинула на нього війна? Місце, де відновлюється природа Чорнобильській радіаційно-екологічний біосферний заповідник є наймолодшим та найбільшим заповідником України. Він розташований у межах Зони відчуження та […]

  • Екологія

На Львівщині планують створити нову природно-заповідну територію

У департаменті екології та природних ресурсів ЛОДА повідомили, що розглядають можливість створення заказника місцевого значення «Лагодівський» в межах Перемишлянської територіальної громади та гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення «Травертинові джерела» поблизу Львова.     Працівники департаменту працюють над збором погоджень щодо створення вищевказаних об’єктів, після чого будуть розроблені проєкти створення природно-заповідних територій. Рішення про створення цих […]

  • Без категорії
  • Екологія

Російські війська знищили 600-річний дуб

Через повномасштабну війну потерпають природно-заповідні території. У природному заповіднику “Древлянський” через обстріли було знищено 600-річний дуб. Про це на сторінці у Facebook повідомила адміністрація заповідника.     Це величезне дерево висотою понад 25 метрів було огороджене та мало табличку природно-заповідного фонду України. Російські війська здійснювали обстріл території заповідника в селі Звіздаль та цілеспрямовано підпали пам’ятку […]

  • Рослини
  • Екологія

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: