Заповідна територія чи приватна ділянка?

Межі та основні документи понад 8 600 територій та об’єктів природно-заповідного фонду будуть зібрані в публічну базу даних.

Кожен гектар заповідної природи відіграє важливу роль в збереженні різноманіття живого. Без меж – це може бути чергова привласнена ділянка під особняк чи відпочинковий комплекс. З межами – це цінна природоохоронна територія. І тут потрібна кадастрова карта територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) України.

У чому проблема?

Основна – досі немає повних та детальних географічних даних про розташування територій та об’єктів ПЗФ. Через це відбуваються порушення природоохоронного режиму використання земель, ділянки забудовуються або розорюються. На публічній кадастровій карті України інформація про заповідні території неповна, а подекуди неточна.

Інша проблема – усі важливі установчі документи природно-заповідних територій зберігаються у паперовому форматі. Крім того, вони ще й розкидані по різних інституціях – деякі у Міндовкіллі, інші – в облдержадміністраціях. Працювати з такими документами незручно, є серйозний ризик їх втрати через недбалість або надзвичайні ситуації, як це сталося з архівом Чернівецької області.

Межі для 8 600 територій ПЗФ

Тому в рамках проєкту "Підтримка природно-заповідних територій в Україні" буде створено відкриту базу даних усіх територій та об’єктів ПЗФ з точними межами, інформацією про їх статус та природоохоронну цінність.

"Ці дані будуть відкритими і доступними для широкого загалу і матимуть важливу інформаційну роль, ніхто не зможе сказати, що не бачив і не знав, що тут заповідна територія. Розробка цих даних також стимулюватиме внесення меж ПЗФ до державного земельного кадастру з подальшим набуттям ними офіційного статусу", - наголосила менеджерка з розробки кадастру ПЗФ Дар’я Свідзінська.

Окрім цього, у зручній цифровій формі будуть оприлюднені важливі документи про території та об’єкти ПЗФ: рішення про створення, положення, охоронні зобов’язання, картосхеми тощо.

Ця інформація стане доступною усім. Науковці отримають дані для своїх досліджень, громадськість – матеріали для контролю процедур стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля, об’єднані територіальні громади – інструменти для інвентаризації та управління природними і рекреаційними ресурсами.

У вересні опублікують перші дані

На початку року фахівці розпочали роботу над кадастром ПЗФ. Поступово він буде наповнюватись даними та документацією. Пілотні території і об’єкти Закарпатської та Харківської областей, а це понад 100 об’єктів, опублікують вже у вересні цього року. За два роки до бази даних кадастру поступово буде внесено інформацію про всі території та об’єкти ПЗФ.

Зараз фахівці проєкту збирають вихідні дані та матеріали, спільно з Мінекології розробляють методику створення даних та їх технічні специфікації, працюють над оновленням нормативної бази. Ведення та підтримка кадастру в актуальному стані буде забезпечена  окремим спеціалістом Міндовкілля. Проєктом було передано обладнання для облаштування робочого місця фахівця з кадастру. 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Горотерапія: походи для військових, ветеранів, родин полеглих захисників і військових волонтерів

Від 2023 року вони пішли ще далі — і спільно із турклубом Nomad.live, ГО ФОРЗА та U.S. Forest Service почали проводити природотерапію: щотижня влаштовують походи для військових, ветеранів, родин полеглих захисників і військових волонтерів.

  • Війна
  • Інклюзивність

Чи зможете ви викликати таксі з розрядженого смартфона? Заряджаємо свою “батарейку”

68 % українців не планують відпустку цього року — показало опитування Rakuten Viber, яке пройшли 100 000 українських користувачів. Українці працюють на перемогу, картають себе за відпочинок.

  • Мандри

Події для природоохоронців. Травень

Цього тижня в Україні відзначають День вишиванки, у багатьох містах проводять дні музеїв. Національні парки теж долучаються до святкування! У цій добірці зібрали можливості, які пропонують природоохоронні організації. Тут і фототури, і забіги, і гранти, і конкурси, і навчання.

  • Без категорії

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: