Заповідна територія чи приватна ділянка?

Межі та основні документи понад 8 600 територій та об’єктів природно-заповідного фонду будуть зібрані в публічну базу даних.

Кожен гектар заповідної природи відіграє важливу роль в збереженні різноманіття живого. Без меж – це може бути чергова привласнена ділянка під особняк чи відпочинковий комплекс. З межами – це цінна природоохоронна територія. І тут потрібна кадастрова карта територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ) України.

У чому проблема?

Основна – досі немає повних та детальних географічних даних про розташування територій та об’єктів ПЗФ. Через це відбуваються порушення природоохоронного режиму використання земель, ділянки забудовуються або розорюються. На публічній кадастровій карті України інформація про заповідні території неповна, а подекуди неточна.

Інша проблема – усі важливі установчі документи природно-заповідних територій зберігаються у паперовому форматі. Крім того, вони ще й розкидані по різних інституціях – деякі у Міндовкіллі, інші – в облдержадміністраціях. Працювати з такими документами незручно, є серйозний ризик їх втрати через недбалість або надзвичайні ситуації, як це сталося з архівом Чернівецької області.

Межі для 8 600 територій ПЗФ

Тому в рамках проєкту "Підтримка природно-заповідних територій в Україні" буде створено відкриту базу даних усіх територій та об’єктів ПЗФ з точними межами, інформацією про їх статус та природоохоронну цінність.

"Ці дані будуть відкритими і доступними для широкого загалу і матимуть важливу інформаційну роль, ніхто не зможе сказати, що не бачив і не знав, що тут заповідна територія. Розробка цих даних також стимулюватиме внесення меж ПЗФ до державного земельного кадастру з подальшим набуттям ними офіційного статусу", - наголосила менеджерка з розробки кадастру ПЗФ Дар’я Свідзінська.

Окрім цього, у зручній цифровій формі будуть оприлюднені важливі документи про території та об’єкти ПЗФ: рішення про створення, положення, охоронні зобов’язання, картосхеми тощо.

Ця інформація стане доступною усім. Науковці отримають дані для своїх досліджень, громадськість – матеріали для контролю процедур стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля, об’єднані територіальні громади – інструменти для інвентаризації та управління природними і рекреаційними ресурсами.

У вересні опублікують перші дані

На початку року фахівці розпочали роботу над кадастром ПЗФ. Поступово він буде наповнюватись даними та документацією. Пілотні території і об’єкти Закарпатської та Харківської областей, а це понад 100 об’єктів, опублікують вже у вересні цього року. За два роки до бази даних кадастру поступово буде внесено інформацію про всі території та об’єкти ПЗФ.

Зараз фахівці проєкту збирають вихідні дані та матеріали, спільно з Мінекології розробляють методику створення даних та їх технічні специфікації, працюють над оновленням нормативної бази. Ведення та підтримка кадастру в актуальному стані буде забезпечена  окремим спеціалістом Міндовкілля. Проєктом було передано обладнання для облаштування робочого місця фахівця з кадастру. 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Новини

Всесвітній день водно-болотних угідь

Болота займають 2 % території України — це майже як уся Закарпатська область. Найбільше боліт на Поліссі: у Рівненській, Волинській та Чернігівській областях. Цьогорічне гасло Всесвітнього дня водно-болотних угідь — “Час відновити водно-болотні угіддя”. Дослідники з National Geographic розповіли, за що ж людство має бути вдячне болотам. Ми обрали 4 яскраві цитати: — Болота діють як […]

  • Екологія
  • Охорона

Події для природоохоронців. 1-7 лютого

Цього разу зібрали онлайн- і офлайн-події про відновлення та захист природи, прогулянки, конференції та книжкові новини. Екоактивістам із Києва. 1 лютого до 16:00 можна зареєструватися на зустріч з командою Управління екології щодо захисту водних об’єктів. Сама зустріч відбудеться 3-го лютого. Реєстрація та подробиці: http://surl.li/eqqpt  Українська Природоохоронна Група – UNCG, ГО “Екосфера” та Environment People Law […]

  • Конференція
  • Екологія

Збираєтеся на лижі? Заїдьте у національний парк!

Нарешті на гірськолижних курортах синоптики прогнозують сніг і морозець. Якщо збираєтеся на лижі, заїдьте по дорозі в національний парк! Кожен національний парк має пізнавальні маршрути, які об’єднують найцікавіше — водоспади, скелі, потічки, архітектурні та природні пам’ятки. Які саме парки найкраще відвідати, вирушаючи на лижі, підказує туристичний експерт Сергій Підмогильний. Буковель: Карпатський національний природний парк Драгобрат: […]

  • Без категорії
  • Мандри

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: