Лебеді на кризі. Рятувати чи ні?

Розповідає орнітолог Слобожанського національного парку Андрій Атемасов:
  • Чому не всі лебеді полетіли?
По-перше, зими з кожним роком стають все теплішими. Водойми не замерзають і лебеді мають доступ до своєї основної їжі – водоростей. По-друге, лебеді приваблюють величезну кількість людей, які їх підгодовують.
  • Чи загине лебідь на маленькій ополонці чи на замерзлій водоймі?
Якщо в лебедя немає видимих травм (вивихнуте крило, видерте пір’я, кров) – птах у порядку і зможе пережити мороз.
Не підходьте близько, не намагайтеся зловити лебедя самостійно: це сильний птах, лебідь може серйозно травмувати людину.
Рятуючись від людини, птах витрачатиме енергію, таку важливу в холоди! Якщо птах не відлетів – значить, здатний перезимувати.
  • Якщо лебідь нерухомий, він хворий?
Лебеді добре переносять холод і можуть довго сидіти нерухомо. Птаху не потрібно переминатися з лапи на лапу, крокувати і грітися. Якщо птах сидить на льоду або на березі, підібгавши лапи – він просто економить енергію.
  • Чому птах не замерзає?
Збоку може здатися, що птах вмерз у лід. Але відомо лише кілька таких випадків, і скрізь ішлося про хворих чи поранених птахів. Жирові запаси – це природний утеплювач, який допоможе птаху перенести низькі температури та плавати у холодній воді.
  • Чи не помре птах з голоду?
Здоровий птах знайде їжу. Якщо їжі немає – птах змінить водойму. Декілька діб лебідь може не їсти, йому вистачить запасів енергії.
  • Чому не можна годувати лебедів хлібом?
Водоплавні набивають шлунок здобою і отримують хибне відчуття ситості. Адже з хлібом птахи не одержують достатньої кількості енергії. Хліб порушує мікрофлору шлунково-кишкового тракту, роботу нирок та обмін речовин. Тверда їжа пошкоджуватиме стінки травної системи і погано позначиться на стані птиці.
  • А чим можна підгодувати птаха?
У сильні холоди лебедів можна підгодовувати сирими або підвареними нарізаними овочами: капустою, морквою, картоплею, запареним рисом або пшоном. Однак у сильний мороз ця їжа примерзає до льоду. У такому випадку підходить зернова суміш з пшениці, вівса та ячменю або спеціальний комбікорм для птахів, що не містить солі. Травна система лебедя влаштована так, що він повинен запивати їжу. Тому корм слід кидати у воду чи на берег біля самої води. У крайньому разі – на лід.
Якщо ж ви бачите, що птах лежить на кризі, поранений чи з обмерзлим оперенням, викликайте ДСНС, радять у національному парку “Подільські Товтри”.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: