На вихідні в Карпатський біосферний заповідник

Закарпатська область

Що ви побачите?

Гори
Гори
Етно
Етно
Ліс
Ліс
Скелі
Скелі

Способи пересування

Автомобіль
Автомобіль
Велосипедом
Велосипедом
Пішки
Пішки

Карпатський біосферний заповідник — один із найбільших природоохоронних об’єктів України. Він займає площу 66417,4 га. Тут зберігся найбільший у світі суцільний масив букового пралісу з деревами заввишки 45 метрів! Їх приїздять досліджувати науковці з усього світу. Тут найвища гора України, Говерла, дірявить хмари, а серед гір озеро Бребенескул у своїх водах віддзеркалює небо.

Тут можна стояти безпосередньо в центрі Європи, за кілька годин досліджувати печери, у яких мешкали люди кам’яної доби, а потім милуватися пам’ятками гуцульської дерев’яної архітектури.

Десятки тисяч туристів велосипедами, пішки та верхи відкривають для себе красу тутешньої природи — спеціально облаштованими стежками. Пізнайте її і ви — у нашій дводенній мандрівці!

Що можна побачити в заповіднику:

У заповіднику можна відвідати 4 екологічні стежки, 17 туристичних маршрутів (а деякі вершини — навіть віртуально!). Маршрут програми, який ми пропонуємо, легкий і доступний навіть для компаній з дітьми.

Куди їхати:

Маршрут цієї програми починається поблизу м. Тячів, у с. Велика Уголька (44 км від м. Тячів).

Адміністрація заповідника розташована в Закарпатській області, м. Рахів, вул. Красне Плесо, 77, телефон: 0978778902,  03132 2 68 93. 

Чим їхати:

Щоб найбільше побачити, варто їхати автомобілем. Автобусне сполучення найкраще з Ужгородом (208 км), Івано-Франківськом (136 км). Відстань від Києва до Рахова — 686 км.

Вартість послуг станом на червень 2023 р.:

Вхід на марковані маршрути, екологічні стежки: дорослі — 70 грн/ос, студенти — 50 грн/ос, школярі — 30 грн/ос. У зв’язку з воєнним станом послуги екскурсовода не надаються, можливе тільки самостійне відвідування.

Квитки можна придбати на початку маршруту (КПП) або в адміністрації заповідника.

Актуальні ціни.

Говерла

1 день

Першого дня пропонуємо прогулянки в Угольсько-Широколужанському масиві заповідника. Радимо відвідати пішохідний туристичний маршрут «Буковими пралісами Великої Угольки».

Довжина маршруту — 2,2 км, тривалість – 3 год.

КПП Карпатського біосферного заповідника. Початок маршруту від КПП 48.241651,23.671819 Маршрут веде дорогою вгору й перших 300 м проходить біля осель місцевих жителів. Ще 100 метрів — і останні будівлі залишаються позаду: маршрут приводить під покрив букового лісу. З кожним кроком стежка дедалі більше заглиблюється в ліс.

Роздоріжжя. На відстані 200 м від узлісся маршрут роздвоюється. Обидві стежки повертаються в це місце, лиш ліва пологіша за праву, її ми і описуємо далі. Цей варіант маршруту легший для підйому, водночас правий, стрімкіший, більше пасує для спуску.

Урочище Гребінь. Пройшовши ще 300 м, ви опинитеся в царстві букових пралісів. Ліворуч від стежки в ущелині біжить невеликий мальовничий потік Кам’яний. На його протилежному березі височать могутні скелі із сіруватого вапняку. Це східні відроги скелястого кряжу Гребінь, який тягнеться сюди аж із Малої Угольки. Увесь цей схил вкритий низькорослим буком заввишки 15–20 м, під наметом якого зростає тис ягідний та інші породи дерев.

Дорогою трапляються потужні скелі-останці, як-от Копиця, яку помітно з дороги на під’їзді до маршруту.

Урочище Велика Копиця. За 2700 м від початку маршруту ви дістанетеся урочища Велика Копиця. З трьох сторін скеля неприступна — вертикальні стіни, всіяні кущами та невеликими деревцями тису й інших деревних порід, підіймаються над землею на висоту 70 метрів. Проте шлях на вершину є. Із західного боку вузька й небезпечна стежка виведе на невеликий майданчик, з якого відкривається краєвид на місцевість довкола. Вершина Великої Копиці, а саме так називається ця велетенська скеля, є унікальним природним альпінарієм. Тут на мізерній площі природа зібрала десятки реліктових і рідкісних видів трав’яних та деревно-чагарникових рослин.

Молочний камінь

Печера Молочний камінь. Дорога приводить до найвищого пункту маршруту. Це — карстова печера Молочний камінь. Насичений розчин карбонату кальцію, що сочиться з вапнякових скель, на вигляд нагадує молоко. Вхід до печери має мальовничий вигляд завдяки білуватому вапняку, що дав назву природній порожнині, і сталактитам химерних форм, які нагадують гігантські органні труби. До того ж вхід доволі широкий та дозволяє розсіяному сонячному світлу проникати у вхідний зал.

Печера загальною довжиною 92 м має два яруси, але другий «поверх» важкодоступний. Можна оглянути зали першого ярусу, з яких східний є доволі просторим: 10 на 15 м і заввишки до 15 м. У цій мандрівці радимо скористатися ліхтариком.

Роздоріжжя. Подолавши 4500 м, ви повертаєтеся до вже знайомого розгалуження стежок. Після спуску маршрут закінчиться.

Тут ви можете залишитися на нічліг у приватних зелених садибах, наприклад тут (0974883853, 0988181021). До ваших послуг: чан, сауна, традиційна місцева кухня.

Велика Уголька

2 день

Наступного дня вам потрібно переїхати автомобілем з с. Велика Уголька до с. Мала Уголька (близько 22 км). Рекомендуємо пройтися туристичним маршрутом «Буковими пралісами Малої Угольки».

Довжина маршруту — 3,5 км, тривалість — 2 год.

Будівля Угольського лісництва. Початок маршруту — біля приміщення Угольського лісництва 48.254084, 23.622864, збудованого в притаманному для цієї місцевості стилі. На початку маршруту є туристично-інформаційний візит центр «Букові праліси Карпат». Три інформаційні зали оформлені природними матеріалами: деревиною різних порід та каменем. Родзинкою центру є експозиційний зал, що створює ілюзію присутності в буковому пралісі. Тут ви зможете переглянути фільми про природу Карпат.

Далі маршрут проходить мостом на протилежний берег річки Малої Угольки. Її води населяють типові для гірських річок Карпат риби, як-от: форель, гольян, червонокнижні — харіус, андруга закарпатська, мінога угорська. На іншому березі річки видно місцеву школу, яка до 2 Світової війни слугувала за мисливський будиночок для місцевого графа-землевласника.

Печера "Дружба"

Карстова печера Дружба. За 400 м розташований один із найцікавіших об’єктів Угольки — найбільша печера Українських Карпат  «Дружба» (історична назва —  «Романія»). Сумарна довжина її ходів становить понад 1 км. Печеру можна оглянути тільки ззовні: вона закрита для відвідування, бо там мешкають червонокнижні види кажанів.

Початок букового пралісу. Через 400 м від печери ви опинитеся в буковому пралісі. Поодинокі дерева бука сягають тут 35—40 м у висоту й до 1 м у діаметрі. Їхній вік — 250—300 років.

Урочище Гребінь. Останні кількасот метрів маршрут проходить траверсом схилу урочища Гребінь і майже не підіймається вгору. Довкола стежки височать скелі та розкидані нагромадження вапнякових брил.

Урочище Чур. Через 2300 м ви підійдете до одного з наймальовничіших місць на маршруті. Якщо піднятися з дотриманням усіх правил безпеки на майданчик на вершині скелі, можна побачити прекрасну панораму на букові праліси Угольки й долину р. Тиса. На горизонті в південному напрямку можна милуватися гірськими пасмами, що розташовані вже на території Румунії.

Карстовий міст

Карстовий міст. Ще за 200 м ви побачите найвизначнішу пам’ятку природи та окрасу маршруту — Карстовий, або Кам’яний міст. Ця природна арка утворилася внаслідок карстових процесів, як вважає наука, ще на морському дні. Її оригінальність привертала увагу людей із давніх-давен. Ще 500 років тому, коли християнство відзначало своє 1500-річчя, тут, у самому серці Європи, процвітав культ язичників, що поклонялися сонцю. Саме на Карстовому мості було їхнє капище.

Кінець маршруту. Через 5000 м маршрут спускається до річки і виводить на вже знайому луку з колишнім мисливським будинком графа. Ще 300 м — і ви біля контори Угольського заповідного лісництва, звідки й розпочинали свою мандрівку однією з останніх ділянок дикої природи в центрі Європи.

Мала Уголька

Де ночувати:

В околицях території заповідника розташовано багато готелів. На сайті заповідника є інформація про заклади для проживання.

Де їсти:

Закарпатська кухня різноманітна. Тут є елементи української, угорської, румунської та інших європейських національних кухонь. Заповідник рекомендує скуштувати страви місцевої кухні: кулешу, бриндзю, смаженицю, форель. 

Закарпатська область, м. Рахів, вул. Красне Плесо, 77
Перейти на сайт

Якщо є більше часу:

Географічний центр Європи

Гора Говерла

Гори Близниці

Водойми заповідника

Музей екології гір

Дерев’яний водяний млин на річці в Малій Угольці та рекреаційна зона

Сплавитися на р. Тиса (м. Рахів, 0985011573).

Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.