Що ви побачите?
Способи пересування
Національний природний парк «Бойківщина» — серце Бойківського краю. Тут можна побачити букові та буково-ялицеві праліси, унікальні луки та верхові болота. Безмежні гірські краєвиди, джерела мінеральних вод, велич старовікових лісів — це природна колиска етнічної спільноти бойків, які зберегли свою традиційну кухню та промисли (вишивку, ткацтво), весільні обряди — як-от ладкання, викуп молодої.
Поблизу парку можна оглянути 17 пам’яток історії та культури, зокрема церкву Собору пресвятої Богородиці в селі Маткові, яка увійшла до переліку Світової культурної спадщини ЮНЕСКО. У парку можна доторкнутися до сивої давнини Карпат, адже саме тут, через Верховинський вододільний хребет, проходив торговий шлях — «Руська Путь». Радимо побувати на найвищій вершині Львівщини — горі Пікуй, побачити витоки річки Стрий, яка є притокою могутнього Дністра.
Що можна побачити в парку та поблизу:
У нацпарку «Бойківщина» можна відвідати 3 екологічні стежки (маршрути «Від витоків ріки Дністер до витоків ріки Сян», «Від пам’ятника Українським Січовим Стрільцям до хутора Ліски», «Прикордонна веломандрівка Беньова — Боберка» можна буде відвідати після нашої перемоги).
Куди їхати:
Адміністрація парку знаходиться у Львівській області, Самбірський район, смт Бориня, вулиця Вояків УПА, 32, телефон: +380664481568. Там можна замовити екскурсію, спитати оптимальний маршрут, якщо ви хочете відвідати конкретну локацію. Маршрут цієї програми починається в с. Кривка (28 км від смт Бориня).
Чим їхати
Щоб найбільше побачити, найкраще їхати автомобілем. Автобусне сполучення найкраще зі Львовом, Ужгородом. Найближчі залізничні станції: Турка, Сянки, Нижня Яблунька, Беньова. Зі Львова з автобусної станції «Західна» можна дістатися громадським транспортом.
Вартість послуг станом на червень 2023 р.
- Екскурсія екологічними стежками для групи до 10 осіб — 50 грн з особи, для групи понад 10 осіб — 40 грн з особи. Під час екскурсії можна користуватися автостоянкою (40 грн до 5 год) та альтанками (альтанка на 15 осіб — 300 грн за 3 год).
- Розміщення відпочивальників у приміщенні парку — 150 грн/1 день/1 особа
Оплатити послуги парку можна тут.
Актуальні ціни.
Програма
1 день
У перший день подорожі пропонуємо пішохідний туристичний маршрут «Бойківська автентика в підніжжі г. Пікуй». Його можна продовжити підйомом на г. Пікуй та завершити в с. Верхнє Гусне (довжина маршруту — 27 км, тривалість 9 годин). Стартувати найкраще тут: 48.893506, 23.071831
Село Кривка. Перша згадка про село датована 1558 роком. Тут збереглася ужиткова бойківська автентика, традиційна бойківська забудова та способи обробітку землі, догляду за худобою (відгінний випас на полонинах, випас свиней разом із коровами). Діє в селі церква Непорочного зачаття пресвятої Богородиці 1927 року з фантастичними вишивками до різних свят, досі працює столітня школа! До речі, саме із с. Кривка до львівського Шевченківського гаю було перенесено церкву 1795 р. побудови.
Пам’ятний знак на місці бункера вояків УПА. Поблизу села на полях, які мають назву Стинища, у 1991 р. було встановлено пам’ятник на місці головного зимового бункера бійців УПА. Серед бійців були жителі села Кривка, які 5 січня 1948 року загинули від рук членів спецпідрозділу Міністерства державної безпеки СРСР.
Панорама хребта Боржава та г. Пікуй. Поблизу пам’ятника відкривається велична панорама хребта Боржава та найвищої вершини Східних Бескидів — г. Пікуй. Тут можна зробити зупинку та фотопаузу.
Гора Пікуй — найвища вершина Вододільного (Верховинського) хребта, який продовжує пасмо Східних Бескидів. Височіє на межі Львівської та Закарпатської областей; найвища точка Львівської області. Висота гори — 1408,3 м. Схили вкриті буковими і ялицевими лісами. Підйом доступний для людей різного віку, а по дорозі є джерело з п’явками.
Село Верхнє Гусне. Лежить на півдні Турківщини, уперше згадується в письмових документах 1556 р. Особливо цікаво тут на зелені свята, коли довколишні ландшафти розкошують у зелені, а корів заквітчують вінками. У селі варто оглянути Церкву Собору пресвятої Богородиці, яку збудував у бойківському стилі у 1890 році майстер із села Погар Лука Снігур на схилі гори. У 1949–1989 роках церква була закритою, нині працює. У 2000 році в центрі села, у місцині, що зветься на Загонах, постала дерев’яна церква Святих апостолів Петра й Павла. Її проєктували турківські архітектори Михайло Лофій та Іван Бесєдін. Будівлю зводив місцевий майстер Йосип Ришкович.
2 день
На другий день подорожі кличемо відвідати еколого-пізнавальні стежки в смт Бориня.
Історично-краєзнавча стежка «Історичні та природні таємниці урочища Бабінець»
Стежка має два маршрути: «довгий» завдовжки 5 км та «короткий» — 1,5 км. Стартувати найкраще тут: 49.059029, 23.013107
На стежці можна побачити пам’ятники підрозділам ОУН та УПА, які боролися за незалежність України, і стишитися серед краси лісів національного парку «Бойківщина».
Історичні таємниці стежки: пам’ятник воїнам УПА та кам’яні хрести на місцях поховання вояків УПА з відділів командирів Біра та Рена. Та й саме селище Бориня, перші письмові згадки про яке датовано 1552 роком з його мурованою церквою Зіслання Святого Духа (Пресвятої Євхаристії), варте прогулянки! Церкву звели 1912 року за проєктом львівського архітектора Олександра Лушпинського з рисами романського стилю. На іконостасі руки Осипа Куриласа святі зображені у вишиваних одежах.
Природні таємниці стежки: потік Монастерський із прибережними вологолюбними рослинами. Тут ростуть реліктові хвощі, рідкісні та лікарські рослини, сосни, ялини, ялиці, буки, клени-явори. Окрема зупинка — мертва деревина. Вона дає життя і притулок багатьом грибам, бактеріям, комахам і мохам. Ростуть тут і примхливі дикі орхідеї: вони зацвітають на 5—7-й рік після потрапляння насіння в ґрунт, квітнуть і ростуть лише в симбіозі з грибами.
Еколого-пізнавальна стежка Боринським лісорозсадником «Як вирощують ліс: від насіння до великих дерев»
Це стежка завдовжки 2,8 км, тривалість прогулянки — 3 години. Стартувати найкраще тут: 49.093550, 22.976200
Ідучи стежкою разом із працівником національного парку, ви дізнаєтеся, як із насінини завбільшки 1 см виростає дерево заввишки 30–40 м! Є тут колекція насіння різних порід дерев, на власні очі ви побачите, як відбувається живцювання, дізнаєтеся, чим відрізняються сіянці від саджанців. Що таке шкілки та клонові плантації, з яких дерев ростуть ліси Карпат, які є екзотичні дерева-інтродуценти в дендрарії парку — усе це на екскурсії стежкою. Під час мандрівки ви зможете скуштувати мінеральну воду «Нафтуся», відпочити в альтанці та придбати рослини для дому чи ландшафтних композицій.
Де ночувати:
Переночувати можна в наметах, готелях, садибах.
Де їсти:
Інформація про заклади харчування на сайті парку.
Що ще можна побачити в парку та поблизу:
Гора Дрогобицький Камінь (1186 м), інформація тут
Старовікові буково-ялицеві ліси, інформація тут
Вододільний хребет, інформація тут
Церква села Матків, інформація тут
Що робити в парку та околицях:
Можна відвідати м. Турка, бірюзове озеро 49.155216,23.010741, у готелях і колибах замовити традиційні страви бойківської кухні.
Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.