На вихідні в Національний природний парк «Гуцульщина»

Івано-Франківська область

Що ви побачите?

Водойми
Водойми
Героїка
Героїка
Гори
Гори
Етно
Етно
Ліс
Ліс

Способи пересування

Автомобіль
Автомобіль
Велосипедом
Велосипедом
Пішки
Пішки

У цьому національному парку краса природи поєднується з етнічними та історико-культурними надбаннями гуцулів. Це місце, де збереглися традиції, обряди та народні ремесла. А ще — саме тут розташований маєток святого Миколая.

Парк лежить у лісистій частині Покутсько-Буковинських Карпат, і праліси та старовікові ліси є одним із найбільших і найцінніших його багатств. Тут мешкають олені, козулі, кабани, зрідка трапляються бурі ведмеді, рисі, лісові коти. 

Територія парку помережена численними річками та потоками. Найбільші з них — Лючка, Пістинька, Рибниця, Черемош. У гірській місцевості та при виході з гір річки утворюють перекати, плеса, водоспади, які місцеве населення називає «гуками» через гуркіт і шум, які вони створюють. Найкрасивіші місця краю ви пізнаєте під час дводенної програми, яку ми підготували для вас. Приїжджайте до нас разом з друзями, з родиною, з дітьми — ми продумали розваги для дорослих і маленьких туристів!

 

Куди їхати: адміністрація парку знаходиться в місті Косів, Івано-Франківська обл., вул. Дружби, 84, тел. 097 332 3171 Надія, 097 692 6241 Юлія. Там можна замовити екскурсію, спитати оптимальний маршрут, якщо ви хочете відвідати конкретну локацію.

 

Чим їхати: щоб найбільше побачити, найкраще їхати автомобілем. Автобусне сполучення найкраще з Івано-Франківськом (92 км), Львовом (235 км). Відстань від Києва до Косова становить 590 км. Найближча залізнична станція — Коломия, до якої можна дістатися потягами: Київ — Чернівці, Одеса — Чернівці, Київ — Рахів, Львів — Чернівці.

 

Що можна побачити в парку та поблизу:

У національному парку «Гуцульщина» можна відвідати 9 еколого-освітніх стежок, 1 веломаршрут, науково-просвітницький центр із кімнатами-музеями природи, еколого-просвітницький центр «Маєток Святого Миколая» та пасіку святого Миколая.

 

Велосипеди можна орендувати в м. Косів. Адміністрація парку велосипеди в оренду не надає.

 

Вартість послуг станом на червень 2023 р.:

 

Екскурсія еколого-освітніми стежками — 24 грн з людини.

Екскурсія еколого-просвітницьким центром — 30 грн з людини.

Екскурсія маєтком святого Миколая — 30 грн з людини.

Короткостроковий відпочинок в альтанках — від 240 грн/4 год.

Кінні прогулянки — від 120 грн/30 хв.

Проживання в рекреаційних будиночках — від 120 грн/доба.

 

Актуальні ціни тут.

Оплатити послуги парку заздалегідь можна тут.

Програма

1 день

Гуцульщина — це місце, де живуть традиції та ремесла. Якщо ви приїхали сюди на вихідні, то варто розпочати відпочинок із Косівського сувенірного ринку (Косівського базару), оскільки він працює тільки щосуботи до 12:00. Знаходиться тут: 48.316113, 25.109889

Майстер клас розпису глиняної тарілки Гелетою-Козак Іванною Володимірівною м. Косів

У першій половині дня запрошуємо до науково-просвітницького центр парку 48.306223, 25.107834 (повідомте нам заздалегідь про візит).

На території науково-просвітницького центру розводять коней аборигенної гуцульської породи. Можна їх побачити та навіть покататися верхи!  

Туристів-природолюбів кличемо оглянути наші виставки про тварин, комах, птахів, гриби, а ще — гербарії рослин та геологічну експозицію карпатського краю. Ви зможете побачити, як працює лабораторія екологічного моніторингу та мікологічна лабораторія: працівники парку навчилися вирощувати рідкісні гриби в природних умовах!

Якщо ж ви цікавитеся бджільництвом, запрошуємо на нашу пасіку: тут ми розводимо карпатських бджіл, облаштували фотозону та зону відпочинку. За карпатським медом, а також саджанцями декоративних порід дерев і кущів, приїздіть на Пасіку святого Миколая і в науково-дослідний розсадник (попередьте нас про візит). До цієї локації прознакований веломаршрут

Науково-просвітницький центр

У другій половині дня радимо пройтись еколого-освітньою стежкою «До оглядового майданчика на г. Острий».

Протяжність маршруту — 1,5 км, тривалість — 1 год. Колір марки — біло-зелений.

«Лісовий коридор». Маршрут починається в с. Город, неподалік м. Косів 48.308250, 25.054260

До вершини г. Острий дорога пролягає лісовим коридором — ґрунтовою дорогою під захистом дерев. Ви побачите букові та грабові ліси, сосни, модрини. Ще тут росте горобина, ліщина, бузина, весняні першоцвіти, можна натрапити на лікарську беладонну, яку гуцули кличуть матриганом і вважають магічною. Якщо ви підіймаєтеся на Острий влітку, під горою можна поласувати малиною та ожиною. Місцеві ліси є домом для козуль, білок, їжаків. Уздовж маршруту ми облаштували відпочинкові зони з альтанками, лавочками, місцями для розведення вогнищ.

г. Острий

Гора Острий. Острий — куполоподібна гора на північному заході хребта Голиця, що відмежована від нього потічком Острий. Висота гори — 584 м над рівнем моря. Острий розмежовує Покутські Карпати та Передкарпаття. 2016 року на вершині гори ми обладнали оглядовий майданчик, звідки видно панорами міста Косова та навколишніх сіл, гірські вершини та хребти Покутсько-Буковинських Карпат: Каменистий, Сокільський, Брусний, Голиця, Зіняків верх, Михалкова, Міська гора.

На завершення дня радимо повечеряти у форельному господарстві  «Хата рибака» біля підніжжя г. Острий. Рекомендуємо скуштувати банош і форель у сметані. Якщо ви подорожуєте власним авто, можна відвідати господарство «Еко-форель» у с. Яворів: прогулятися, відпочити, порибалити та смачно поїсти. 

Рекреаційний будиночок Шешори

2 день

На другий день подорожі рекомендуємо відвідати еколого-освітню стежку «На полонину Росохата»

Протяжність маршруту — 1,2 км, тривалість — 1 год. Колір марки — біло-зелений. Еколого-пізнавальна стежка «На полонину Росохата» бере початок від центральної дороги мальовничого села Шешори 48.323009, 24.933815. Маршрут пролягає через заповідну річку Пістиньку до печери Довбуша (річка має статус гідрологічного заказника).

Полонина Росохата

Печера Довбуша. Про історію та призначення печери, що має ім’я відомого опришка Олекси Довбуша, розповідають багато легенд, а от реальних відомостей про неї мало. Вхід до печери був засипаний через зсув близько 60 років тому.

Упродовж кількох років печеру досліджував і очищав від каміння, листя, сміття ентузіаст-дослідник із села Прокурава Василь Петрів. Печера має два тунелі: завдовжки 7 і 27 м. Висота тунелів коливається в межах 2–4 м, ширина — 1–1,5 м. З глибини тунелю витікає джерело. Нібито цей печерний комплекс був основою для грандіозного підземного схрону, але сховок чомусь залишився незавершеним. 

Попід Росохатою. Від печери Довбуша стежка веде вгору, через гірський потічок, до галявини, огорнутої буковим лісом. У дощову погоду в букових лісах часто видно плямисту саламандру, яка за сухої погоди ховається під каміння та повалені дерева. На цьому місці ми облаштували два місця відпочинку з альтанками. Звідси стежка веде плавним підйомом мішаним смереково-буковим лісом, де зростають ялини, явори, сосни.

Полонина Росохата. Упродовж десятків років на високогірній полонині Росохата випасають корів, овець і коней. Виганяють худобу для випасу наприкінці травня — на початку червня. До виходу на полонину ґазди (господарі) ретельно готуються: упродовж року у визначені дні дотримуються посту та інших звичаїв. Наприклад, на Благовіщення, 7 квітня, вівцям обрізають вовну біля хвоста і роблять з неї нитку. У день виходу на полонину вівцям зав'язують шнурок з цієї шерсті як оберіг, ґазда промовляє молитву та йде говорити з худобою, годує її, освячує — і тільки тоді виганяє з обійстя і долучає до ходу. Усі селяни збираються разом і випроваджують худобу  з пастухами під звуки трембіт і рогів, зі співами, танцями, частуванням і благословеннями.  Урочисту ходу зустрічає ватаг з помічниками:  вони приймають худобу і проводять доїння «на міру» (визначають, скільки молока дає корова чи вівця — від цього залежить заробіток господарів). Якщо вам пощастить зустріти ватага, розпитайте його про секрети виготовлення традиційних гуцульських сирів — бринзи, вурди, будзу. На полонині їх можна скуштувати та купити. А ще спільно з ватагом можна приготувати гуцульський банош.

Водоспади Шешори

Далі радимо побачити Шешорські гуки — каскад водоспадів на річці Пістинька в межах села Шешори 48.3360610674709, 24.9882248593888. Ще їх називають «Сріблястими водоспадами». Це гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення. У межах села річка перетинає потужну скельну товщу, утворюючи каскад водоспадів; найгучнішими є Великий та Малий Гуки. Нижче Гуків на річці утворилося плесо, яке місцеві мешканці називають «Синє плесо». Особливо мальовничими Сріблясті водоспади бувають узимку в морозну пору — тоді потоки води обмерзають крижаними «наростами» чудернацьких форм. Пістинька вище водоспадів мілководна та має численні перекати, тому влітку в жарку погоду вода в ній добре прогрівається. Нижче кожного виступу річка утворює доволі глибокі й великі заглибини-басейни, у яких можна пірнати і плавати. 

Пообідати після прогулянки радимо в ресторані «Аркан», з якого відкриваються краєвиди водоспадів.

У другій половині дня радимо відвідати в с. Пістинь церкву Успіння Богородиці і Маєток святого Миколая. Дерев’яна церква успіння Богородиці є найстарішою на Гуцульщині. 48.345000, 25.016667  Її ще називають «Варварівською», бо  там зберігається старовинна ікона святої Варвари. Церква стоїть на пагорбі над річкою, а поряд — переправа. Нею колись переправляли труни через річку до кладовища. Відвідати церкву можна під час недільного богослужіння. 

Якщо ви подорожуєте з дітьми, радимо завітати до маєтку святого Миколая 48.344000, 25.045475. Його помічники охоче відкриють вам двері Маєтку, розкажуть про життя та побут господаря. Ви зможете відвідати пошту Миколая, куди щорічно приходять тисячі листів від дітей з усіх куточків України, кімнату новорічно-різдвяної іграшки, де навіть влітку панує атмосфера Різдва, робочий кабінет і покої Миколая. На території Маєтку облаштовано дитячий, спортивний майданчики, місця відпочинку, будиночки гуцульських ремесел, фотозони.

 

Що ще можна побачити в парку та поблизу:

Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини, інформація тут

Косівський сувенірний ринок (Косівський базар) 48.316506, 25.111411. Працює щосуботи.

Скельний комплекс Терношорська Лада 48.229019, 24.915553

 

Що робити в Косові та околицях:

Відвідати майстрів гуцульських ремесел, приватні музеї та взяти участь у майстерках

Побачити, як готують гуцульські сири, і спробувати їх у високогірній сироварні «Далекі гори» в с. Снідавка

 

Де ночувати: для туристів на території нацпарку «Гуцульщина» облаштовано два рекреаційні будиночки з двомісними номерами та зручностями в с. Шешори. Телефон для замовлення — 0676884491

Де їсти: страви та заклади рекомендуємо на своєму сайті.

Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.