На вихідні в Національний природний парк «Хотинський»

Чернівецька область

Що ви побачите?

Водойми
Водойми
Героїка
Героїка
Замки
Замки
Історія
Історія
Скелі
Скелі

Способи пересування

Автомобіль
Автомобіль
Каяк
Каяк
Пішки
Пішки

Величні панорами Дністра, від яких перехоплює дух. Ріка за свій мільйонний вік бачила чимало. Тут розпалювали вогнище неандертальці, біля кам’яної жертовної криниці молилися своїм богам ранні слов’яни, у Хотинській битві отримали перемогу козаки, раділо проголошенню незалежності різнонаціональне населення Придністер’я.  

Дністровські меандри — колоподібні вигини річки та вкриті лісом стрімкі схили Дністровського каньйону, природного дива України, — ця краса змушує серце битися частіше. Місцями глибина каньйону сягає 150—200 метрів! Окремі частини скель нагадують швейцарський сир — весь у дірках від виходів печер і гротів. А унікальний водоспад Шумило є чисто буковинським парадоксом, лише уявіть: водяний потік, який спускається каскадом водоспадів загальною висотою 34 метри! Ми підготували програму, яка відкриє вам найкрасивіші місця нашого парку.

Що можна побачити в парку:

У парку можна відвідати екологічні стежки та туристичні маршрути загальною протяжністю понад 40 км. 

Куди їхати:

Центральний офіс розташований у центрі м. Хотин за 20 км від м. Кам’янець-Подільський і за 60 км від м. Чернівці. Адреса: м. Хотин, вул. Олімпійська, 69, довідки за тел.: 0985399081 (Андрій Кузик). Сама будівля адміністрації варта уваги, адже це будинок 1930 року, вілла Чернеску — декана адвокатів Хотинського повіту. 

В адміністрації парку підкажуть оптимальний маршрут, ознайомлять із картосхемою всіх маршрутів, проведуть безоплатну мініекскурсію приміщенням, де є акваріумна експозиція, колекції комах, гірських порід, пташиних гнізд (екскурсії слід замовляти за кілька діб).

Чим їхати:

Найкраще їхати власним автотранспортом, оскільки територія парку розтягнута на 180 км і до найближчого від м. Хотин туристичного маршруту 50 км. Ця туристична програма починається із с. Ленківці. Щоб найбільше побачити, радимо скористатися супроводом працівників парку.

До Хотина можна дістатися автобусом, а найближча залізнична станція — у місті Кам'янець-Подільський, що за 25 км.

Вартість послуг станом на червень 2023 р.:

Проведення екскурсій (група до 10 осіб) тривалістю 2 години — 600 грн

Проведення екскурсій (група 11—25 осіб) тривалістю 2 години — 750 грн

Користування альтанкою — 100 грн

Користування столиком без накриття — 60 грн

Усі ціни тут

Програма

1 день

У першій половині дня пропонуємо вирушити до с. Ленківці та відвідати овечу ферму (Володимир, 0960962269), продегустувати сир і бринзу, а потім — пройтися екологічною стежкою «Ховрашине поле» (48.532941, 26.850323), поряд із с. Бабин, протяжністю 3 км. Тут ви побачите водоспад Гупало, тераси струмків, геологічні відслонення, а якщо пощастить — зустрінете червонокнижних ховрахів, які в Україні є лише на території нашого парку.

с. Бабин
Шишкові горби

Пообідати можна в с. Ленківці або замовити доставлення обіду (середня вартість — 120—150 грн, замовляти за 3 дні, Віталій Якимучук, 0685575242).

У другій половині дня радимо відвідати екологічну стежку «Шишкові горби» (48.552009, 26.793777) протяжністю 3,5 км (1,5—2 години). Стежка розпочинається біля геологічної пам’ятки природи місцевого значення «Шишкові горби». Тут на високому правому березі Дністра здіймається тригрядовий ланцюг шишкоподібних горбів заввишки 15—20 м з мальовничими скелями. 

Далі екскурсовод покаже скелі з «людськими» назвами: «Дід», «Баба» та «Внучка». Є легенда, що нібито багата вродлива дівчина з с. Нагоряни покохала бідного хлопця. Батьки дівчини були проти шлюбу, тим більше, що до красуні сватався господар Нагорян. Щоб позбутися суперника, багатій відправив коханого дівчини на небезпечну роботу — сплавляти ліс по Дністру, де він загинув. Дівчина ж наклала на себе руки, кинувшись у річку зі скелі. Батьки з горя постаріли та невдовзі померли, їх поховали біля дочки. І на тих місцях виросли три гори, які люди назвали «Дід», «Баба» та «Внучка».

Після прогулянки можна відпочити в лісі біля джерела з цілющою водою — як стверджують місцеві жителі. 

Радимо заночувати у с.Комарів в Paradise House. Тут можна повечеряти, є басейн, альтанки, сауна, більярд тощо. Або скористатися послугами туристичного комплексу Услад.

2 день

У першій половині дня рекомендуємо вирушити до с. Непоротове та відвідати туристичний маршрут «До скельного монастиря» (48.594571, 27.322440). У печерах понад Дністром можна оглянути Свято-Миколаївський чоловічий монастир «Галиця», заснований у середині XII ст. Тут налічується понад 20 природних, штучних та змішаних за походженням печер. У найбільшу, що має ширину 4 м, довжину до 8 м і висоту до 3,5 м, вбудовано монастирську церкву. Сучасний «Галицький скит» живе за звичним монастирським статутом. В обителі проживає близько 15 ченців та кілька послушників.

У другій половині дня радимо пройти 3-кілометрову екологічну стежку «Поливанів яр» (48.553132, 27.019222), що поряд із с. Комарів. Поливанів яр — це населений пункт, пам’ятка трипільської культури й ландшафтний заказник: оберігають мальовничий природний комплекс з лісами і лучною рослинністю на крутосхилах глибокого яру, по дну якого тече потічок, що впадає у Дністер. Тут є будиночок для комах, боброва загата, пасіка. Можна замовити водну прогулянку 6-місним катером по Дністру до Бакоти (Віталій Горобець, 0971541311, 0682207940).

Альтернатива на вихідні (з ночівлею у м. Хотин чи околицях)

Туристичний маршрут «Подорож схилами Тірасу» (48.548455, 26.141898) починається за 50 км від м. Хотин, протяжність маршруту — 6,5 км. Щоб не заблукати, необхідно проходити маршрут з екскурсоводом. На цій території збереглися давньоруські городища, оборонні вали  X—XIV ст. Під час служби тут можна відвідати одну з найстаріших культових споруд Чернівецької області — храм Різдва Богородиці із дзвіницею (1459 р.), побачити 30-метровий ступінчасто-каскадний водоспад «Шумило». Поряд, на території Сокирянського лісгоспу, є колонія сірих чапель, вольєрне господарство з дикими кабанами, найстаріше дерево краю — 550-літній Колінковецький дуб.

Водоспад Шумило

 

Державний історико-архітектурний заповідник Хотинська фортеця

У місті Хотин варто оглянути одне із семи чудес України — Хотинську фортецю ХІІІ—ХVІІІ ст. Вона відреставрована, на території є музеї, можна замовити екскурсовода. Поряд є місце для паркування та заклади харчування, сувенірний ринок. Сьогодні на території фортеці розташований Державний історико-архітектурний заповідник.

Хотинський дендропарк

За 200 метрів від Хотинської фортеці лежить приватний дендрологічний парк площею в 5 гектарів. Там можна побачити велику колекцію екзотичних рослин: хвойних і квітучих дерев із Північної Америки, Китаю, Японії, Середземномор’я. Серед них — секвоядендрон (мамонтове дерево), метасеквоя, секвоя вічнозелена. Секвой всього є 3 види, й усі вони ростуть у Хотинському дендропарку. Щоб замовити екскурсію, телефонуйте: Віталій Чинчик, 0996276949.

Де ночувати:

Готель «Хотин», Готель «Імперія» с. Атаки (за 5 км від Хотина, 097 440 1559), готель Дністер (за 7 км від Хотина), Paradise House c.Комарів, готель Услад с. Ломачинці.

Де їсти:

У Хотині є ресторани, кав’ярні, піцерії, супермаркети й магазини.

Як зв’язатися з парком

Що можна відвідати поблизу парку:

Кам’янець-Подільська фортеця

Руїни Жванецької фортеці

Кришталева печера за 45 км від м.Хотин поряд із с.Кривче (Тернопільська обл.)

Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.