На вихідні в Національний природний парк «Кременецькі гори»

Тернопільська область

Що ви побачите?

Героїка
Героїка
Гори
Гори
Замки
Замки
Історія
Історія
Ліс
Ліс
Скелі
Скелі

Способи пересування

Автомобіль
Автомобіль
Велосипедом
Велосипедом
Пішки
Пішки

Національний парк «Кременецькі гори» відомий грядою мальовничих лісистих пагорбів, які розкинулися на площі понад півтори тисячі кв. км. Мов добрі духи, Кременецькі гори обрамлюють Кременець — місто з давньою і славною історією. У парку та на прилеглих територіях розташовані 7 музейних комплексів, 11 пам’яток архітектури національного значення, центри паломництва, серед яких — цілюще джерело на Божій горі, собор Преображення Господнього.

Що можна побачити в парку:

У парку «Кременецькі гори» можна відвідати 2 екологічні стежки, 9 еколого-туристичних маршрутів загальною протяжністю 30 км, 4 велосипедні маршрути завдовжки більш як 240 км, 2 еколого-освітні стежки.

Нижче ми пропонуємо дводенну програму, щоб побачити якнайбільше.

Куди їхати:

Адміністрація парку розташована в місті Кременець, вул. Осовиця, 12, 0673532360, 0972569461 (екскурсію слід замовляти завчасно, у тому числі — на вихідні). В адміністрації можна спитати оптимальний маршрут, якщо ви хочете відвідати конкретну місцину; ознайомитися з картосхемою всіх маршрутів, припаркувати машину. Також тут міститься пункт прокату велосипедів.

Чим їхати:

Щоб найбільше побачити, варто їхати автомобілем. Автобусне сполучення найкраще з Тернополем (70 км), Рівним (83 км). Відстань від Києва до Кременця — 413 км.

Вартість послуг станом на червень 2023 р.:

Проведення піших екскурсій еколого-освітніми пізнавальними стежками та еколого-туристичними маршрутами для учнів і студентів — 15 грн/ос, для дорослих — 30 грн/ос, для групи до 15 осіб — 300 грн/група.

Оренда велосипеда — 200 грн/ос за 8 годин прокату.

Оплатити послуги парку заздалегідь можна тут; слід зберегти квитанцію.

Актуальні ціни.

Програма

1 день

У перший день подорожі пропонуємо проїхатися велосипедом за маршрутом, який познайомить із природними й історичними пам’ятками парку. Довжина маршруту — 50 км.

Село Стіжок розкинулося поблизу однойменної гори. На її вершині колись лежало літописне місто. Воно стало відомим завдяки тому, що витримало монголо-татарську навалу. Село найбільше постраждало за часів нацистської окупації: у 1943 році його спалили, 53 місцевих жителів жорстоко вбили. Про місце трагедії тепер нагадує капличка.

Данилова гора. 50.191541, 25.908007 Назву цієї природної пам’ятки пов’язують із засновником Галицько-Волинського князівства князем Романом Мстиславовичем. Під час полювання на цих землях він отримав звістку про народження сина. За давнім звичаєм, князь заклав нове місто та назвав його на честь сина Данила, майбутнього короля Данила Галицького, — Данилів град.

Ця гора має і іншу назву — Трійця: на її вершині збереглася мурована Троїцька церква ХІІІ—XVI ст. Двері святині відчиняють раз на рік — на свято Трійці (Зелені свята), коли тут правлять службу. З вершини гори відкривається чудовий краєвид на Кременецькі гори.

Еколого-туристична стежка біля адмінприміщення

Гора Уніас. 50.201258, 25.940063 Ще одна геологічна пам’ятка природи, заввишки понад 360 м. На вершині гори є велике плато, де було давньоруське городище ІХ—Х століть та ще донедавна проводили археологічні розкопки. Стежку на гору обладнано інформаційними стендами.

Музей просто неба «Табір військового округу Української повстанської армії “Волинь-Південь”». 50.240366, 25.935508 На місці нинішнього музею в 1942—1944 роках був розгорнутий військовий штаб одного з округів УПА. Штаб створив командир загону партизан Іван Климишин із псевдонімом Крук. Він прославився організацією успішних бойових операцій проти нацистів. На згадку про героїв у музеї відкрито меморіал Української повстанської армії. Тут виставлені найвідоміші табірні об’єкти: штаб округу, клас старшинської школи, каплиця, криївка. Експонати музею максимально схожі з реальними об’єктами та предметами, тому вповні передають атмосферу тих важких часів. Також на території музею можна відвідати військовий цвинтар.

2 день

У першій половині дня радимо відвідати пішохідний еколого-туристичний маршрут «Замкова гора». 50.093368, 25.738680 Замкова гора — це геологічна пам’ятка природи, історико-археологічна пам’ятка. Маршрут починається із центру Кременця. Він простий, підходить для родин із дітьми. Протяжність — 1,4 км, пройти його можна за 1,5 години. На вершині Замкової гори збереглися залишки потужної фортеці ХІІІ ст., одного з небагатьох укріплень, яке встояло перед монголо-татарською навалою. Нині там можна помилуватися панорамою міста, побачити збережену надбрамну вежу з готичним арковим проїздом та оборонними мурами заввишки 8—12 м!

Замкова гора Кременець

У другій половині дня рекомендуємо пройтись еколого-туристичним маршрутом «До скель Словацького»

Маршрут пролягає північно-західними околицями м. Кременець, охоплює лісове урочище «Гниле озеро». Його початок тут: 50.092496, 25.708774. Протяжність маршруту — близько 2 км. 

Скелі Словацького 50.093164, 25.701444 — це геологічна пам’ятка природи місцевого значення. Ви побачите величезні стовпоподібні скелі (7–8 м заввишки і 5–6 м завширшки). На скелях росте граб, горобина, липа. За переказами, тут любив відпочивати польський поет Юліуш Словацький, який народився і деякий час жив у м. Кременець.

Маршрут пролягає через пам’ятку природи — буково-соснове насадження. По ходу маршруту на місці найвищої точки Кременецьких гір (408 м) ви побачите  геодезичний знак — елемент дуги Струве: майже двісті років тому такі об'єкти встановлювали від найпівнічнішого міста Норвегії до Чорного моря на Одещині, щоб точно виміряти розмір і форму земної кулі. 

Альтернатива — «Стежками древнього Кременця»

У другій половині дня можна пройтись еколого-туристичним маршрутом «Стежками древнього Кременця». Маршрут іде містом і поєднує 4 об’єкти, розташовані на суміжній із парком території. Протяжність маршруту — 2,6 км.

Єврейське кладовище займає 2,5 га (це майже як 2 футбольні поля за площею), має більш як п’ятсотрічну історію та нараховує до 12 тисяч поховань.

Єврейський цвинтар

Джерело «Корито» — гідрологічна пам’ятка місцевого значення. За переказами місцевих жителів, на початку ХХ ст. воно напувало мешканців центральної частини міста.

Кременецькі каменярні віком понад 500 років. Тут видобували каміння для фортечних мурів на Замковій горі, надгробків єврейського кладовища, міської забудови.

Козацький цвинтар, пов’язаний із подіями 1648 року та козачим штурмом Кременецького замку. На території цвинтаря нараховано 105 могил із хрестами та надгробками, три з яких — у вигляді бандури.

Де ночувати:

У місті багато готелів, забронювати житло можна на Booking.com. Близько до адміністрації парку розташований Центр вільного часу «Панорама», де можна поселитись і поїсти. Через адміністрацію готелю можна замовити екскурсійні послуги.

Де їсти:

У Кременці є ресторани, кав’ярні, піцерії, супермаркети й магазини.

Що можна відвідати поблизу парку:

Кременецький ботанічний сад 50.095663, 25.717698

Кременецький краєзнавчий музей 50.102407, 25.728163

Обласний літературно-меморіальний музей Юліуша Словацького 50.095189, 25.722057

Як зв’язатися з парком

Перейти на сайт

Що робити в Кременці та околицях:

У парку можна замовити майстерку з виготовлення ароматичного саше чи ляльки-мотанки. У художній студії «Викрутаси» навчитися розпису сумок-шоперів чи купити сувеніри.

Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.