На вихідні в Національний природний парк «Північне Поділля»

Львівська область

Що ви побачите?

Водойми
Водойми
Героїка
Героїка
Замки
Замки
Історія
Історія
Ліс
Ліс
Скелі
Скелі

Способи пересування

Автомобіль
Автомобіль
Велосипедом
Велосипедом
Пішки
Пішки

Територія національного природного парку «Північне Поділля» лежить у межах надзвичайно цікавої області України — Галичини, багатої на історичні, культурні, археологічні, архітектурні та природні пам’ятки. Туристи можуть поєднувати відвідування замків, монастирів, церков, музеїв із відпочинком на природі. До більшості пам’яток парку легко дістатися, а тому радимо його для сімей із дітьми. 

Що можна побачити в парку:

У парку «Північне Поділля» можна відвідати 5 еколого-пізнавальних туристичних маршрутів. Ми пропонуємо дводенну програму, щоб побачити якнайбільше.

Куди їхати:

Опорні точки для туриста — с. Підгірці, с. Гавареччина Львівської області (Золочівський район). 

Чим їхати:

Щоб найбільше побачити, варто їхати автомобілем. Відстань від с. Підгірці до Києва — 458 км; до Львова — 89 км; до Тернополя — 85 км. Найближча залізнична станція — у м. Золочів (18 км).

Вартість послуг станом на червень 2023 р.:

Піші екскурсії на екологічно-пізнавальних туристичних маршрутах: група до 10 людей — 300 грн;  більше як 10 людей: діти — по 30 грн, дорослі — по 40 грн.

Проведення рекреаційно-розважальних спортивно-туристичних заходів на території парку до 4 год: 30 грн з людини.

Проведення веломандрівок із власним велосипедом на території парку: група до 10 людей — 300 грн; більш як 10 людей: діти — по 30 грн, дорослі — по 50 грн.

Оплатити послуги парку заздалегідь можна тут; слід зберегти квитанцію.

Актуальні ціни.

Програма

1 день

Археологічна стежка на Підгорецькому давньоруському городищі 49.931025, 24.975559 Неподалік від Підгірців, на хуторі Пліснесько, оглядаємо величезну територію давньоруського городища VIII—XIII ст., де збереглися оборонні вали,  відтворено житло давніх слов'ян, є навіть давні вулики! На мальовничому пагорбі городища можна відвідати Василіянський монастир XVII—XVIII ст., відчути прохолоду джерельної води, побачити сонячний годинник.

Скеля Триніг. 49.94605,25.20214 Геолого-ботанічна пам’ятка природи «Триніг» нагадує античну споруду, але її кам’яні колони та арки — нерукотворні.  Серед лісу та пагорбів скеля-пісковик височіє, наче корабель, що зупинився на дні архаїчного Сарматського моря. 

Карстові джерела парку. 49.930740,25.048942 Карстові водойми «Сині вікна» — диво природи Вороняцького горбогір’я. Вони так називаються через яскраво-бірюзовий відтінок води, якого, імовірно, набувають через розчинення вапнякових гірських порід. Колір води в джерелах змінюється залежно від пори року, а оскільки вони не замерзають, то милуватися тутешньою природою можна і взимку. Вода в джерелах прохолодна й прозора, їхня глибина — 3,5—3,8 метра. Купатися в них не можна, риба там не водиться. 

Дерев’яні храми гірського пасма Вороняків. 49.87219,24.95008 Між Золочевом і Підгірцями розкинулося мальовниче село Сасів. Його окрасою є дерев’яна Миколаївська церква. Науковці вважають, що перший храм тут збудували ще в XV столітті, а історія теперішньої церкви сягає XVIII століття. Про це свідчить напис на одвірку — 1731. Споруду кілька разів перебудовували, проте старовинним залишилось опасання (крита галерея довкола церкви), яке дерев’яними піварками обіймає її по периметру. Храм прикрашає семиярусний іконостас, писаний понад 300 років тому. Нині храм можна оглянути тільки ззовні. 

2 день

Екостежка на г. Менич. 49.95687,24.96411 Стежка проходить горою Менич, національним парком. Під час мандрівки екостежкою ви познайомитесь із рідкісними видами рослин і місцевими видами тварин (наприклад, тут водяться лиси, борсуки),  а ще отримаєте крутезне фото краєвидів із гори Менич. На екскурсії гіди розповідають про відслонення тортонських пісковиків (геологічна пам’ятка природи місцевого значення), легенду про походження гори Менич та історичні факти про цю місцевість.

Краєвид з г. Менич

Пам’ятник-хрест на Білій Горі. 49.93504,24.84629 Пам’ятник-хрест до 100-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича в 1911 році встановили в с. Підлисся на Білій Горі. Споруда є архітектурною пам’яткою монументального мистецтва України, її автор — архітектор Олександр Лушпинський. За його задумом, великий камінь-постамент символізує важке становище українців через вікове поневолення, а висока залізна вежа з хрестом на горі є символом прогресу, науки й культури. На самій горі збереглася степова рослинність і буково-грабовий ліс. З висоти гори видно рівнини Малого Полісся, середньовічний Олеський замок, горбогір’я Гологори.

Перехід екостежкою до с. Гавареччина 49.93472,24.84653 У Гавареччині ви можете пізнати традиції виготовлення димленої чорнолощеної кераміки та сісти за справжній гончарний круг і відчути себе майстром XVII ст. Її унікальність — у насиченому чорному кольорі виробів. Коли бачиш гаварецький посуд уперше, він здається пофарбованим. Насправді ж чорний колір — це результат обробки кераміки в особливих печах, де під час випалювання поєднується дві стихії — вогонь і земля. Унаслідок реакції утворюється чорний дим, який глина втягує через пори й чорніє. Можна придбати локальні сувеніри — глечики, макітри та інший посуд, підсвічники.

Гаварецька кераміка

Музей-криївка УПА в с. Гавареччина. 49.918591, 24.874239 У густому буковомі лісі розташований музей-криївка, де збиралося вище керівництво УПА. Криївці готували вишкільні матеріали, пропагандистську літературу — листівки, бюлетені з тризубами. Забирали ці матеріали зв’язкові, вони ж приносили харчі. У криївку можна спуститися драбиною, побачити побут партизанського руху. Існують перекази, що в цих лісах були і двоярусні криївки, де на першому поверсі тримали коней.

Храм св. Онуфрія на Святій горі. 49.901812, 24.873346 За переказами, перша писемна згадка про цю церкву датується 1515 роком. Це дерев’яний храм, усередині зберігся різьблений іконостас та камінь із відбитком стопи Богородиці: є свідчення трьох дівчат, що у 1948 році вони бачили Матір Божу над Святою горою. 

Де ночувати:

Заночувати радимо в готелях м. Золочів (18 км від с. Підгірці). Забронювати житло можна на Booking.com.

Де їсти:

Ресторани, кав’ярні, піцерії, супермаркети й магазини є у м. Золочів, також є кілька закладів харчування у с. Олесько (14 км), у с. Гавареччина — в садибі зеленого туризму «У Конашевича», у с. Підгірці — у кафе з видом на Підгорецький замок Hemingway.

Що можна відвідати поблизу парку:

Гора Жбир у с. Ясенів з пам’ятником-обеліском українським воякам дивізії «Галичина»

«Бродівська Сахара» у с. Ражнів: мініпустеля, піщаний острівець серед лісів при дорозі

Музей-заповідник «Підгорецький замок»: пам’ятка державного значення. До комплексу входить триповерховий палац XVII ст., заїжджий двір, костел і парк. 

Музей-заповідник «Олеський замок»: пам'ятка архітектури та історії XIII—XVIII століть, автентику замку представляють фасади будівлі, замкові портали, геральдичні рельєфи з каменю.

Музей-заповідник «Золочівський замок»: збудований в XVII ст., він добре зберігся. В ансамбль замку входять в’їзна вежа, Китайський палац, Великий королівський житловий палац.

Що робити в с. Підгірці та околицях:

Відвідати кінно-спортивний клуб Hemingway

Історична реконструкція та майстерки для дітей: на хуторі Пліснесько з дітьми відтворюють лицарські бої з обладунками та макетами зброї, навчають гончарства, деревообробки, вибійки, іконопису (+380979050634, Ярема). 

Інформацію про маршрути, перелік локацій для відвідування та фото для туристичних програм надали співробітники національних парків і заповідників.