Шакал. Вид, який відновлює свій історичний ареал

Науковці Нижньодністровського національного парку провели дослідження існування шакалів на Півдні України.

Шакал звичайний (Canis aureus) менший за розміром від вовка чи гієни, проте більший за лисицю. У середньому важить 7-14 кг. Для людини, як правило, загрози не становить, проте шкодить сільському господарству та переносить небезпечні хвороби. Всеїдний. Споживає фрукти, комах, плазунів, птахів та їхні яйця, гризунів, зайців, малих копитних. В Україні поширений повсюдно, займає переважно заболочені біотопи.

Вперше шакала звичайного в пониззі Дністра у 1998 році зафіксував Микола Роженко. За словами науковця, в цей період тут оселилися щонайменше дві пари, які за декілька років утворили зграї по 8-10 особин у кожній. До 2005 року саме ці зграї шакалів були джерелом розселення тварин на суміжні території.

Після створення у 2008 році Нижньодністровського національного природного парку дослідження щодо розселення шакала стали системними. Науковцями були визначені маршрути постійних обліків. Обліки проводились шляхом фіксації слідів у зимовий період та на вологих берегових ділянках. Також реєструвалися голосові комунікації між окремими тваринами та зграями, які значно доповнювали отриману інформацію щодо чисельності звірів. Проводились опитування рибалок та місцевих жителів, які зустрічали шакалів на територіях, що не були охоплені дослідженнями.

Загальна чисельність шакалів була визначена шляхом диференційованої екстраполяції на всю площу парку. Найщільніша чисельність шакалів близько 12 особини на 1 000 га. Зафіксована у межах берегових смуг Дністровського лиману. Цей показник значно перевищує існуючі санітарно-епідеміологічні норми. Натомість, у ділянках плавнів та межиріччя Дністра і Турунчука, така щільність складає 0,5 особин на 1 000 га, що свідчить про нерівномірність заселення територій парку.

Багаторічні дослідження в межах Нижньодністровського національногопарку дозволили визначити наявність восьми угрупувань шакалів у межах парку загальною чисельністю щонайменше 120 особин. Низька обізнаність серед громадян щодо особливостей їх біології негативно впливає на туристичні потоки у регіоні.

Загалом, поява шакала – одна з найважливіших подій за останнє століття з точки зору зоогеографії України. А детальне вивчення аспектів екології цього виду дозволило зоологам зробити висновки про те, що шакал – не просто вселенець, це вид, який відновлює свій історичний ареал.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Про парк

Новини

Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник після окупації

Розграбовані офіси, зруйноване обладнання, поранені працівники. Через заміновану територію під час окупації науковці заповідника ще довго не зможуть проводити дослідження унікального об’єкта природно-заповідного фонду. Чим важливий цей заповідник та як вплинула на нього війна? Місце, де відновлюється природа Чорнобильській радіаційно-екологічний біосферний заповідник є наймолодшим та найбільшим заповідником України. Він розташований у межах Зони відчуження та […]

  • Екологія

На Львівщині планують створити нову природно-заповідну територію

У департаменті екології та природних ресурсів ЛОДА повідомили, що розглядають можливість створення заказника місцевого значення «Лагодівський» в межах Перемишлянської територіальної громади та гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення «Травертинові джерела» поблизу Львова.     Працівники департаменту працюють над збором погоджень щодо створення вищевказаних об’єктів, після чого будуть розроблені проєкти створення природно-заповідних територій. Рішення про створення цих […]

  • Без категорії
  • Екологія

Російські війська знищили 600-річний дуб

Через повномасштабну війну потерпають природно-заповідні території. У природному заповіднику “Древлянський” через обстріли було знищено 600-річний дуб. Про це на сторінці у Facebook повідомила адміністрація заповідника.     Це величезне дерево висотою понад 25 метрів було огороджене та мало табличку природно-заповідного фонду України. Російські війська здійснювали обстріл території заповідника в селі Звіздаль та цілеспрямовано підпали пам’ятку […]

  • Рослини
  • Екологія

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: