Рік тому, у квітні 2023, ми розповідали про екостежку «Шепіт заплав» у Нижньодністровському національному природному парку. Її полюбляють бьордвочери, і не дивно: орнітофауна парку становить близько 180 видів! Спостерігати за птахами тут можна й нині, під час дії воєнного стану.
У цьому матеріалі зібрали поради бьордвочерів про птахоспоглядання на цій стежці та дізналися в парку про стан справ.
Ігор Вєтохін: як дістатися до стежки
На стежці «Шепіт заплав» Ігор був 7 разів, в усі пори року. Приїжджає сюди, бо буває в Овідіополі, а ця стежка — найближче місце для спостереження за птахами. Доїхати до стежки можна із сіл Маяки й Надлиманське:
Мені найбільше подобається бувати в Нижньодністровському парку з квітня до вересня–жовтня. Навесні бачив одуда, жовту плиску, очеретяних лунів. У червні-липні — пеліканів, восени — сірих і білолобих гусей. В одному місці двічі зблизька бачив зайця.
Ігор розповідає, що на інформаційних стендах уздовж стежки написано, яких птахів можна побачити, описано маршрут.
Ігор їхав своєю машиною трасою Одеса — Рені (М15). Перед Маяками повернув на ґрунтову дорогу (Т1625) і їхав до цього знаку:
Можна залишити авто там або біля початку стежки. По дорозі є стенд, який сповіщає, що ти перебуваєш на території національного парку. На ньому — к’юар-код, щоб оплатити відвідування стежки.
Маршрутка їздить там само, від зупинки до стежки йти хвилин 40. За досвідом Ігоря з Одеси туди їхати години півтори.
Стежка класна. Хотілося б, щоб вона була доступна від початку до кінця — бо подекуди зарості заважають. Ще бракує схованок: від стежки близько до місця, де сидять пелікани. Коли ти йдеш, то зганяєш їх, і потім треба ще пів години чекати, щоб вони повернулися. Дерев немає, праворуч і ліворуч вода, — тому лякаєш птахів, коли йдеш. Якщо є бінокль, тоді можна більше побачити, звісно.
Олександр Бурковський: яких птахів можна побачити на стежці «Шепіт заплав»
Олександр Бурковський, бьордвочер з Одеси, розказав, яких птахів планує побачити на стежці навесні:
З кінця лютого жайворонки (польовий, лісовий, степовий) летять, потім — вівчарики (спочатку ковалики, далі й інші), різні кропив'янки, деякі види очеретянок у квітні прилітають, трав'янки (спочатку чорноголова, за нею — лучна).
З хижих птахів — канюки звичайні, степові, зимняки. Очеретяних лунів там зимує небагато, але масово з півдня летять навесні. Перші степові луні теж у березні летять. Можна на якогось з орлів натрапити, якщо повезе. Куликів величезний список у березні прилітає.
У цьому відео фоторепортера, бьордвочера, активіста Сергія Ковальова можна побачити птахів і пейзажі стежки.
У національному парку про побажання бьордвочерів знають: місця для сховків визначили, навесні планують облаштувати – а також додати новий інфостенд.