Щоб спостерігати за птахами було зручніше: у Нижньодністровському національному парку зустрілися з бьордвочерами, щоб удосконалити стежку

Нижньодністровський національний парк лежить у дельті Дністра. На високих схилах збереглася степова рослинність, навесні квітнуть поля первоцвітів, а влітку — хвилі ковили. У мілководних ставках немає риби, а отже, рибалкам це місце не цікаве. Натомість тут полюбляють бувати бьордвочери. 9 квітня Юлія Тернова, начальниця відділу екоосвіти парку, разом з волонтерами визначали, як зробити зручну екостежку для спостереження за птахами.

Орнітофауна парку, каже Юлія, становить близько 180 видів. Птахи тут почуваються безпечно, щоб гніздитися, живитися або відпочивати. Популярне місце для спостереження за птахами — екостежка «Шепіт заплав». Вона пролягає в господарській зоні національного парку, на очисних ставках, недалеко від Карагольської затоки Дністровського лиману. Раніше це було маловідвідуване місце, яким цікавилися тільки науковці та мисливці (у допаркові часи). Тепер же екоосвітяни на цьому пішохідному маршруті проводять екоосвітні заходи й екскурсії.

Упродовж року стежку відвідує близько 500 студентів і школярів, вона є популярною серед українських бьордвочерів. Досвідчені бьордвочери — Сергій Ковальов, відеограф дикої природи, Олексій Золотов, модератор фейсбук-групи «Birdwatching Ukraine - Бьордвотчинг в Україні», одеський бьордвочер Олександр Бурковський — пройшли стежкою та підказали, як зробити її зручнішою, каже Юлія:

Необхідно створити зручне бунгало для спостережень у правильному місці. Сподіваємось, що, створивши умови і продумавши логістику, ми зможемо після перемоги запросити бьордвочерів з-за кордону.

Юлія Тернова та Олексій Золотов
Олексій Золотов та Олександр Бурковський

Спостерігати за птахами в Нижньодністровському парку: досвід Олександра Бурковського

Олександр Бурковський птахами цікавився з дитинства, бьордвочингом почав займатися 2016 року:

Одного вечора почув сову, якої не знав. Почав читати про сов, які живуть у нашій місцевості, а далі став і інших птахів вивчати глибше. Почалися знайомства з одеськими бьордвочерами, а потім — з бьордвочерами й орнітологами з інших міст України та інших країн.

Далі були експедиції, виїзди по Україні, спільний із друзями проєкт із побудови сов’ятників і подальше кільцювання червонокнижної сови (совка Оtus scops), з якої і почалося захоплення бьордвочингом. Станом на квітень 2023 року Олександр бачив понад 700 видів птахів у світі, у його українському списку — 309 видів птахів. 

Ластівка даурська

У Нижньодністровському національному парку Олександр буває з кількох причин:

  • через різноманітність біотопів, а отже, різноманітність птахів і тварин;
  • його вабить унікальність цих місць — це підтверджується унікальними мешканцями, які знайшли собі домівку в межах парку. Олександр каже, що ніде близько до Одеси неможливо зустріти деякі види птахів, які можна побачити тут;
  • логістика: за один день у Нижньодністровському можна побачити різні біотопи; побувати на річці, заплавних озерах, у лісі, на луках, у степу, заболоченій місцевості.

Під час змагань із бьордвочингу він завжди відвідує кілька точок у парку, у будь-який сезон. Зокрема бував і на екостежці «Шепіт заплав»: через різноманітність птахів, що зупиняються там на міграції, і декілька червонокнижних видів качок, що гніздяться в межах стежки (чернь білоока Aythya nyroca та чернь червонодзьоба Netta rufina); на прольоті, каже, тут зупиняються більшість видів качок і гусей, які є в Україні:

З інших ефектних птахів у межах стежки можна часто побачити пеліканів рожевих (Pelecanus onocrotalus), вони з весни до осені часто пролітають над озерами і відпочивають поряд на полях; коровайок бурих (Plegadis falcinellus) — це єдиний птах родини ібісових в Україні, вони гніздяться в межах парку; у норах на відвалах схилів гніздяться найяскравіші наші птахи — сиворакша євразійська (Coracias garrulus) і бджолоїдка звичайна (Merops apiaster). На мілководді гніздиться кулик-довгоніг чорнокрилий (Himantopus himantopus). Інші кулики трапляються на прольоті й зимівлі, зокрема зустрічав узимку баранця малого (Lymnocryptes minimus) — це бажаний трофей багатьох бьордвочерів. З хижих птахів часто можна побачити, як моніторить свої володіння орлан-білохвіст (Haliaeetus albicilla), на прольоті зустрічав рідкісних підорликів великих (Clanga clanga).

Олександр додає, що місце, де прокладено стежку, цікаве в будь-яку пору року: навесні і восени можна побачити міграцію птахів, адже тут проходять міграційні шляхи: деякі птахи просто пролітають, інші зупиняються відпочити й підкріпитися. Узимку спостерігає за птахами, які лишаються тут зимувати або прилітають по прихисток і їжу.

Пелікан рожевий
Лунь очеретяний
Пара галагазів

Влітку радить спостерігати за птахами, які вибирають ці місця для виведення потомства:

Це десятки видів птахів! І якщо поводитися тихо й обережно, то можна спостерігати за тим, як батьки піклуються про своїх нащадків. Це незабутнє видовище! Але слід пам’ятати про правила поведінки: не підходити занадто близько, не видавати гучних звуків. Для спостереження зручно використовувати біноклі, труби й різні сховки.

Сховки, стенди, гіди: як зробити бьордвочерську стежку

Про важливість правильних сховків говорить Сергій Ковальов: оскільки за птахами найкраще спостерігати відрання, то добре мати місце для ночівлі, як-от бунгало; а також вежі, очеретяні сховки для спостереження за птахами на рівні води.

Олександр Бурковський каже, що, крім облаштування сховків, важливо подбати про зручні місця для фотографування та відпочинку, доступно розповідати про мешканців парку:

З того, що бачив у нацпарках інших країн, — коротка, чітка і зрозуміла інформація для туристів, чим саме ці місця унікальні й можуть бути цікаві. Для цього потрібні буклети, стенди про місцевість і флору та фауну, що можна побачити поряд.

Наголошує, що важливо донести інформацію про правила поведінки в парку, пояснити, навіщо їх дотримуватися. Каже, стежки унормовують пересування туристів, щоб вони не турбували тварин, не витоптували рослини:

Сховки, обладнані місця зроблять спостереження та фотографування ефективнішим і водночас тварини не будуть так стурбовані.

Олександр вважає ідеальною ситуацію, коли всю інформацію про парк, його мешканців, стежки та маршрути, місця для спостереження турист може отримати із цікавої йому сфери (як-от рослини, тварини) від гіда-спеціаліста:

Якщо зараз екостежка Нижньодністровського парку цікава для «просунутих» любителів природи й бьордвочерів зокрема, то облаштування маршруту за зразком закордонних парків — маркування, інформаційні стенди, місця для спостереження, фотографування, відпочинку, інформаційний адмінцентр — допоможе залучити ширше коло туристів.

Юлія Тернова каже, що на визначених під час прогулянки з волонтерами місцях парк планує зробити інформаційні стенди із зображеннями птахів, яких можна побачити на екостежці, організувати місця для відпочинку та спостережень. Ці зміни — якщо вдасться знайти кошти — планують реалізувати вже на початку літа: спостерігати за рухом справ у парку можна на сторінці установи в інстаграмі та фейсбуці. Олександр вважає, що популяризація бьордвочингу сприятиме захисту й більшій увазі до парку та розвитку місцевих громад:

Екотуризм — перспективний напрям туризму в економічному плані, який ще має набути своєї популярності в Україні, де збереглося немало унікальних місць.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: