Бернська конвенція

Конвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі

Україна приєдналася до Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats) у 1996 році. Конвенція відома під назвою Бернської конвенції за місцем започаткування і сьогодні діє під егідою Ради Європи

Цілі Бернської конвенції полягають у збереженні дикої флори та фауни в їх природних середовищах існування, особливо тих видів і середовищ існування, збереження яких потребує співробітництва декількох держав, а також у сприянні такому співробітництву. Особлива увага приділяється зникаючим та вразливим видам, включаючи зникаючі та вразливі мігруючі види.

Договірні сторони Конвенції мають вживати необхідних заходів для збереження популяцій дикої флори і фауни або їх модифікацій на рівні, який відповідає, зокрема, екологічним, науковим та культурним вимогам, враховуючи при цьому економічні та рекреаційні вимоги, а також потреби підвидів, різновидів чи форм, що перебувають під загрозою в певній місцевості.

Бернська конвенція включає чотири додатки: додаток І "Види флори, що підлягають особливій охороні"; додаток ІІ "Види фауни, що підлягають особливій охороні"; додаток ІІІ "Види тварин, що підлягають охороні"; додаток IV "Заборонені засоби і способи добування, відлову та інших  форм полювання".

Резолюцією  № 4 (1996 ) Постійного комітету Бернської конвенції "Про зникаючі природні оселища, що потребують спеціальних заходів для їх збереження"  , поновлена у 2019 році, був затверджений список зникаючих видів оселищ.

Крім того, в розвиток додатків І і ІІ конвенції Постійним комітетом Бернської конвенції було затверджено Резолюцію № 6 (1998 ) "Про перелік видів, що потребують спеціальних заходів для їх збереження"  з новою редакцією додатку, схваленого у 2011 році.

Ці дві резолюції стали основою  територій особливого природоохоронного значення  - Смарагдової мережі, яка створюється на виконання статті 4 Бернської конвенції та згідно з Рекомендацією Постійного комітету Бернської конвенції № 16 (1989) "Про території спеціального збереження" . 

Формування Смарагдової мережі в Україні також є одним із завдань, визначених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (с. 13 додатку ХХХ до Угоди). Країни Європейського Союзу виконують вимоги Бернської конвенції шляхом створення та управління  мережею НАТУРА 2000.

Перелік українських територій Смарагдової мережі Європи станом на березень 2021 року становить 377 територій площею близько 8 млн. га. Інформація про території Смарагдової мережі в межах України доступна за посиланням.

Документи та матеріали щодо Смарагдової мережі Європи (англійською мовою) розміщено на Довідковому порталі Смарагдової мережі – Emerald Network Reference Portal. Частину документів, перекладених українською мовою, можна знати на нашому вебсайті.

У грудні 2020 року у Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт про території Смарагдової мережі, метою якого є встановлення правових та організаційних засад визначення територій Смарагдової мережі та управління ними в Україні для збереження природних оселищ та видів фауни і флори, що підлягають особливій охороні, правових та організаційних засад оцінки впливу на території Смарагдової мережі у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на території Смарагдової мережі, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, правових та організаційних засад.

У рамках Бернської конвенції створено тематичні робочі групи:

  • Про збереження амфібій та рептилій – морські черепахи
  • Про збереження флори
  • Про збереження птахів
  • Про збереження безхребетних
  • Про природоохоронні території та екологічну мережу
  • Про інвазійні  чужорідні види
  • Про біорізноманіття і змун клімату
  • Про біорізноманіття островів Європи

З роботою цих груп можна ознайомитися за посиланням.

Документи

Окремі видання, розміщенні в Інтернеті:

База матеріалів  на порталі команди ініціативи UNCG

Національний каталог біотопів України. За ред. А.А. Куземко, Я.П. Дідуха, В.А. Онищенка, Я. Шеффера. – К.: ФОП Клименко Ю.Я., 2018. – 442 с.

Судинні рослини Смарагдової мережі України під охороною Бернської конвенції / Колектив авторів під ред. В.А. Соломахи. – Житомир: Вид. О.О. Євенок, 2017. –152 с.

Онищенко В.А. Оселища України за класифікацією EUNIS. – К.: Фітосоціоцентр, 2016. – 56 с.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: