Рамсарська конвенція
Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів, відома під назвою "Рамсарська конвенція" за назвою міста заснування – м. Рамсар, що в Ірані. Конвенція розпочала свій відлік 2 лютого 1971 року. Україна поновила своє членство в Конвенції у 1996 році та входить до переліку 171 країни - Договірних Сторін Конвенції.
Один зі шляхів імплементації конвенції – це збереження водно-болотних угідь і визначення найбільш цінних з них як таких, що мають міжнародне значення.
Згідно зі статтею 1 Рамсарської конвенції, під водно-болотними угіддями розуміють райони маршів‚ боліт, драговин, торфовищ або водойм – природних або штучних, постійних або тимчасових‚ стоячих або проточних‚ прісних‚ солонкуватих або солоних‚ включаючи морські акваторії‚ глибина яких не перевищує шість метрів.
Для визначення угідь, які можуть бути заявлені до спеціального Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення, розроблені критерії, серед яких: типовість та унікальність екосистем для біогеографічного регіону, цінність угіддя для підтримання біологічного різноманіття регіону, існування ендемічних, рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин, місце регулярного перебування понад 20 тис. водних птахів або важливе місце для нересту, нагулу і зимівлі місцевих видів риб тощо.
Кожна країна-Договірна Сторона Конвенції має заявити до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення принаймні одне своє угіддя і взяти його під охорону. На вебсайті Рамсарської конвенції є спеціальна сторінка, присвячена процедурі визначення та надання статусу водно-болотним угіддям. Відповідні заявки готуються за результатами оцінки відповідності угіддя 9-ти критеріям і за формою інформаційного опису, згідно з Резолюцією XI.8 11-ї Конференції Договірних Сторін Рамсарської Конвенції (2012) "Удосконалення порядку опису водно-болотних угідь міжнародного значення під час номінації та подальшого оновлення" та її додатків (додаток 1 і додаток 2). Форма інформаційного опису періодично вдосконалюється, але для підготовки номінації можна використовувати адаптований українською мовою варіант форми (скачати документ). Відповіді на основні питання стосовно трактування критеріїв та даних, що їх підтверджують, можна знайти у додатку 2 до Резолюції XI.8. Або знайти відповідні підказки стосовно збору даних і їх занесення до інформаційної форми у спеціально підготовлених для цього Методичних рекомендаціях з організації інвентаризації, оцінки, моніторингу водно-болотного угіддя міжнародного значення та складання інформаційного опису (скачати документ).
Секретаріат Рамсарської конвенції розглядає номінації після проходження національної процедури. В Україні порядок надання статусу водно-болотних угідь міжнародного значення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1287. Отже, після погодження подання із зацікавленими організаціями та органами державної влади і ухвалення Кабінетом Міністрів України відповідного розпорядження, представники Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України заповнюють інформаційний опис англійською мовою на спеціальному вебсайті – Інформаційному сервісі Рамсарських угідь та надсилають до Секретаріату Рамсарської конвенції офіційного листа з проханням надати українському водно-болотному угіддю статус Рамсарського.
Оновлення інформаційних описів Рамсарських угідь повинно відбуватися раз на 6 років та з ухваленням Резолюцією XI.8, також відбувається за допомогою Інформаційного сервісу Рамсарських угідь.
Рамсарська конвенція закликає управляти водно-болотними угіддями та мудро використовувати їх ресурси, моніторити стан водно-болотних угідь і ефективність управлінських заходів та відслідковувати зміни екологічного характеру.
На допомогу тим, хто опікується водно-болотними угіддями розроблено цілу низку допоміжних керівництв та інструкцій. Деякі матеріали є у перекладі українською мовою та підготовлені на основі кількох керівництв з урахуванням національних потреб.
На цей час зазначений Перелік включає 2 417 водно-болотних угідь загальною площею близько 254,559 млн га. Серед них і наші 50 водно-болотних угідь міжнародного значення загальною площею 734,138 тис. га (скачати документ). З них 22 водно-болотних угіддя отримали статус міжнародних у 1995 році, 11 – у 2004 році, в 2016 – 2019 роках Секретаріат Рамсарської конвенції затвердив рішення про надання міжнародного статусу 17 водно-болотним угіддям України.