Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник створений Указом Президента України від 26 квітня 2016 року №174 з метою збереження в природному стані найбільш типових природних комплексів Полісся, забезпечення підтримки та підвищення бар’єрної функції зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення, стабілізації гідрологічного режиму та реабілітації територій, забруднених радіонуклідами, сприяння організації та проведенню міжнародних наукових досліджень з урахуванням Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Заповідник територіально розташований в Іванківському та Поліському районах Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення. Його загальна площа – 226964,7 га, з яких заповідна зона становить 72794,5 га, зона регульованого заповідного режиму – 10391,7 га, буферна зона – 66105,6 га, зона антропогенних ландшафтів – 77672,9 га.
Зонування та функції загалом відповідають вимогам щодо біосферних резерватів, але він ще не внесений до Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.
Екологічна характеристика біосферного заповідника
На території заповідника 147128,9 га лісів, 686,8 га чагарників, 38895,2 га пустищ (перелогів), 17956,9 га боліт, 409,9 га заростаючих пісків, а решту його площ займають водні об’єкти та покинуті населені пункти. Серед типових представників флори заповідника є види рослин, що суворо охороняються, згідно з додатком 1 Бернської конвенції: гронянка багатороздільна, сальвінія плаваюча, маточник болотний, юринея волошковидна, альдрованда пухирчаста, змієголовник Рюйша, сон широколистий, водяний горіх плаваючий та інші.
Територія заповідника має відповідні умови для проживання великих ссавців, таких, як хижі: ведмідь бурий, рись євразійська та вовк, а також копитних: лося звичайного, оленя благородного, кози дикої, свині дикої. У заповіднику мешкає 34 види птахів, які занесені до Червоної книги України, включаючи лелеку чорного, орлана-білохвоста та беркута.
На території заповідника розташована територія Смарагдової мережі Європи UA0000046 "Чорнобильський біосферний заповідник".
Соціально-економічна характеристика біосферного резервату
На території Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника проживання людей заборонено, не дозволяється мисливство, рибальство, заготівля ягід, грибів, лікарських рослин та інші види використання об’єктів рослинного та тваринного світу. Заповідник частково відкритий для відвідування та має туристичні маршрути. На його території проводяться міжнародні екологічні та радіоекологічні дослідження.