Транскордонний українсько-польський біосферний резерват “Розточчя”

Транскордонний біосферний резерват "Розточчя" розташований у регіоні Розточчя в Польщі та Україні. Цей регіон є природним і культурним прикордонним районом, перебуває в безпосередній близькості до Львова (Україна) та Замостя (Польща), міст, які внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Біосферний резерват складається з української частини, куди увійшли природний заповідник "Розточчя"  з Яворівським національним природним парком, регіональним ландшафтним парком "Равське Розточчя" з прилеглими територіями, та польської частини, куди увійшов Розточанський парк народовий

Українська частина "Розточчя"  внесена до Всесвітньої мережі біосферних резерватів у 2011 році, а в 2019 році – спільно з польською частиною вже як транскордонний біосферний заповідник. Площа природних ядер – 3325 га, буферної зони – 11800 га, транзитної зони – 59762 га. Загальна площа української частини транскордонного біосферного резервату – 74 887 га, тоді як загальна площа всього транскордонного біосферного резервату становить 371 902 га.

Біла скеля

Екологічна характеристика біосферного резервату

Регіон Розточчя є екологічним коридором, що з’єднує Польське нагір’я з Поділлям, і який забезпечує міграцію рослин та тварин. Регіон є північно-східною межею поширення бука, ялиці, ялини та явора.

Найважливішими рефугіями ссавців Розточчя є природні ліси,  меншою мірою – луки та заболочені землі, розташовані в основному на заповідних територіях. Найтиповішими ссавцями регіону Розточчя є: свиня дика, дика коза, борсук, лисиця звичайна, вивірка і заєць-русак; трапляються такі рідкісні або нечисленні види, як лось, рись та вовк, низка видів кажанів: підковоніс малий, нічниці довговуха, війчаста, водяна, Брандта, вусата, вухані звичайний та австрійський, широковух європейський, вечірниця руда, нетопирі лісовий та пігмей, лилик двоколірний, кажани пізній та північний. До орнітофауни регіону належать такі види, що мають високу природоохоронну цінність, як: нерозень, орлан-білохвіст, лелека чорний, осоїд, підорлик малий, сова довгохвоста, сичик-горобець та сич волохатий, жовни зелена і сива, дятел середній, дятел білоспинний, мухоловка мала, мухоловка білошия, сірий сорокопуд, підкоришник короткопалий, золотомушка червоночуба.

На території української частини ТБР "Розточчя"  розташовані території Смарагдової мережі Європи UA0000003 "Природний заповідник "Розточчя", UA0000030 "Яворівський національний природний парк"  та UA0000121 "Розточчя"

Соціально-економічна характеристика біосферного резервату

Транзитна зона резервату населена людьми, для яких сільське та лісове господарство є одним з основних джерел існування. Тут збереглися давні традиції використання природних ресурсів, включаючи ліси,  тому місцеве населення розуміє, що якість їх життя залежить від стану природи. 

Туристичні та рекреаційні особливості Розточчя – ландшафтне та біотичне різноманіття, лікувально-оздоровчі цінності, сакральні пам’ятки, історико-культурна спадщина призвели до швидкого розвитку діяльності, пов’язаної з туризмом та відпочинком. Останніми роками біосферний резерват щороку відвідує понад 300 тис. осіб.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вас може зацікавити

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: