Транскордонний українсько-польсько-білоруський біосферний резерват “Західне Полісся”

Транскордонний біосферний резерват "Західне Полісся", у складі якого український Шацький національний природний парк, польський Поліський національний парк і білоруський заказник республіканського значення "Прибузьке Полісся", розташований у Центральноєвропейському біогеографічному регіоні і характеризується бореальними хвойними лісами та помірним поясом широколистяних лісів. Транскордонний біосферний резерват відіграє важливу роль на стику біогеографічних регіонів, міграційних шляхів та культурних ландшафтів. 

Шацький біосферний резерват  у складі Шацького національного природного парку з прилеглими територіями окремо був внесений до Всесвітньої мережі біосферних резерватів у 2002 році, а у складі транскордонного українсько-польсько-білоруського біосферного резервату – у 2012 році.

"Західне Полісся" має велику кількість озер (кілька десятків у Білорусі, 62 у Польщі та 28 в Україні), боліт, лугів, болотних та озерних комплексів зі своєрідною флорою та фауною, включаючи ряд рідкісних та зникаючих видів з Червоних книг Білорусі, Польщі та України та міжнародних Червоних списків.

Площа природних ядер української частини транскордонного біосферного резертвату "Західне Полісся" становить 5 732 га, буферної зони – 12 325 га, транзитної зони – 57 018 га. Загальна площа української частини – 75 075 га, тоді як загальна площа ТБР – 263 016 га.

Екологічна характеристика біосферного резервату

Українська частина резервату має унікальний і найбільший болотно-озерно-лісовий ландшафтний комплекс у всьому Поліському екорегіоні в межах України: 44,3% лісів (59%, включаючи лісисті водно-болотні угіддя), 29,2% водно-болотних угідь (болота, заболочення, болота, включаючи лісисті та трав'янисті), 7,7% сухих луків, 8,7% водойм, 5,8% населених пунктів, та 4,3% сільськогосподарських угідь.

На Поліссі живе птах очеретянка прудка, що перебуває під загрозою зникнення у світовому масштабі. Це також місце розмноження європейських птахів, що перебувають під загрозою зникнення, таких як коловодник ставковий та журавель сірий. Район вважається важливим пунктом для міграцій птахів з півночі на південь (від Білого та Балтійського морів до Середземномор'я) та з заходу на схід. Тут можна зустріти два ендемічні види рослин: смілку литовську та кострицю поліську, а також чотири рідкісні види орхідей.

На території української частини ТБР "Західне Полісся"  розташоване водно-болотне угіддя міжнародного значення "Шацькі озера", територія Смарагдової мережі Європи UA0000025 "Шацький національний природний парк"; район  Шацьких озер також є важливою територією для збереження птахів (IBA-територія). 

Соціально-економічна характеристика біосферного резервату

На території української частини транскордонного біосферного резервату проживає близько 17 000 людей і щороку сюди прибуває близько 100 тис. відпочивальників і туристів, де до їх послуг чимало баз відпочинку, санаторіїв та облаштованих приватних осель. Важливими видами економічної діяльності в регіоні є сільське господарство, стале лісове господарство, любительське та спортивне рибальство. У селах можна побачити багато прикладів традиційного дерев'яного зодчества, що характерно для Поліського регіону в цілому.

Західне Полісся є регіоном співіснування і тісної взаємодії різних культур, національностей та релігій, особливо таких, як католицизм, православ'я та іудаїзм, тобто транскордонний біосферний резерват представляє та захищає унікальний ландшафт на культурному краю Східної та Західної Європи.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вас може зацікавити

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: