Чорноморський біосферний резерват

Чорноморський біосферний резерват розташований на північному узбережжі Чорного моря, приблизно за 45 км на південний захід від міста Херсона. Тут оберігаються мілководні прибережні озера і лимани та внутрішні заболочені землі, дюни, галофітні приморські степи та лісові ділянки. 

Чорноморський біосферний резерват внесений до Всесвітньої мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО в 1984 році. В основі резервату Чорноморський біосферний заповідник. Наразі опрацьовується питання надання відповідного статусу прилеглим територіям, які вже традиційно виконують функції природних ядер, буферних і перехідних зон. Таким чином, площа природних ядер становить 89 634,8 га, буферної зони – 41 475,2 га, транзитної зони – 42 890 га; загальна площа біосферного резервату – 174 000 га.

Екологічна характеристика біосферного резервату

На території заповідника представлені унікальні природні комплекси піщаного лісостепу на аренах пониззя Дніпра, приморського осолененого опустеленого степу, природні комплекс узбережжя та островів, мілководних заток та Чорного моря.  

Чорноморський біосферний резерват – одне з найцікавіших природоохоронних місць Європи, еталон природних комплексів півдня України, місце збереження багатьох рідкісних і зникаючих видів рослин і тварин.

На території Чорноморського біосферного резервату розташовані водно-болотні угіддя міжнародного значення "Тендрівська затока", "Ягорлицька затока", території Смарагдової мережі Європи UA0000017 "Чорноморський біосферний заповідник", UA0000097 "Національний природний парк "Білобережжя Святослава" та UA0000215 "Кінбурнська коса"; територія Чорноморського біосферного заповідника є важливою для збереження птахів (IBA-територія).

Соціально-економічна характеристика біосферного резервату

Населення Чорноморського біосферного резервату вирощує фрукти (абрикоси, персики, вишні, яблука та сливи), овочі (помідори, капусту, цибулю, перець, баклажани), зернові культури (пшеницю, жито, овес, ячмінь і просо), а також баштанні культури, виноград, соняшник, сою, рапс тощо. Останніми роками особливо прогресує створення умов для прийому та обслуговування відпочивальників і туристів у літній період.

Органи місцевого самоврядування залучають співробітників Чорноморського біосферного заповідника та Національного природного парку "Білобережжя Святослава" до планування діяльності в буферній та транзитній зонах резервату. У співпраці вирішуються питання розвитку територій, сталого управління ресурсами, розвитку рекреації та туризму в примор’ї, проводиться еколого-освітня і роз’яснювальна робота, залучаються до цієї роботи навчальні та освітні заклади, громадські організації.

Мартин середземноморський
Узбережжя Ягорлицької затоки

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вас може зацікавити

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: