У Списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 2017 року. Площа складової частини "Іршавка" становить 93,97 га, а складової частини "Великий Діл" – 1164,16 га. Вони об’єднані в компонентний кластер спільною буферною зоною площею 1275,44 га. Розташовані в межах Карпатського Букового Лісового Регіону. Охороняються національним природним парком "Зачарований край".
"Іршавка" і "Великий Діл" – це букові праліси, що зростають у межах висот 400-1085 м над рівнем моря у центральній частині Гутин-Вигорлатського хребта. Особливістю місцевих букових екосистем є їхнє існування в умовах специфічного, характерного для приполонинних лісів, холодного мікроклімату. Через це тут сформувалися унікальні для Карпат реліктові комплекси зі сфагновими оліготрофними болотами. Флора місцевих чистих бучин небагата – тут заледве нараховується сотня-друга видів, серед яких анемона дібровна, зубниці залозиста і бульбиста, ряст порожнистий та інші весняні квіти.
Цей ліс є домівкою для тварин, типових для нижнього лісового і передгірного поясу Українських Карпат. Серед них є низка рідкісних, ендемічних і реліктових видів, зокрема рись, кіт лісовий, видра, підковоноси малий і великий. Як і в інших пралісах, тут мешкає чимало тварин, пов’язаних із дуплами і мертвими деревами. Це такі кажани, як нічниця довговуха і широковух європейський, а також птахи – жовна зелена, дятел білоспинний, дятел трипалий, сова довгохвоста та інші. Особливий інтерес становить місцева ентомофауна, але вона ще чекає на своїх дослідників.