Тут ви пройдете стежками запорізьких козаків та торговців, побачите козацькі поховання, скіфські кургани, виходи вапнякових порід Сарматського моря, залишки старовинних штолень, розмиви археологічних пам’яток від раннього палеоліту до середньовіччя.
Територія Великого Лугу, яку у 50-ті роки минулого століття затопили води Каховського водосховища, тривалий час перебувала у володіннях Запорозької Січі. Саме тут вперше в Європі були створені штучні ліси, які козаки висаджували з військово-оборонною метою.
У плавнях, на піщаних островах Великих і Малих Кучугур, збереглися ділянки незайманих заплавних лісів – колків з берези дніпровської. У парку зростає 20 видів рідкісних рослин. Серед них – унікальна волошка конки, яку можна побачити лише тут.
2. Національний природний парк «Чарівна гавань», Автономна республіка Крим
Білі скелі узбережжя, бірюзові води моря, зелений навесні та жовтий наприкінці літа степ – все наповнено звуками й ароматами, властивими саме цьому особливому місцю. Улітку степ виглядає сухим і однотонним, але це зовсім не означає, що він бідний. Тут можна зустріти унікальних комах, більшість з яких також перебуває під охороною. Серед них хижий коник дибка степова – найбільший з наших видів, у якого немає самців, а самки розмножуються партеногенезом. Найбільш рідкісні степові види – джміль пахучий і оса оніхоптерохеілюс Палласа. Тарханкутські степи – останні місця в Європі, де цих великих комах бачили в природі. На території парку знайшли стоянку часів енеоліту у Великому Атлеші, багато скіфських поселень та курганів, а також грецькі поселення.
Увага! Заповідник розташований на території Криму, окупованого з 2014 року військами Російської Федерації. Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними, засудили дії Росії та запровадили санкції проти неї. Крим – це Україна! Зустрінемось після звільнення півострова від агресора.
3. Національний природний парк «Синевир», Закарпатська область
Озеро Синевир – найбільше в Україні гірське озеро. Крім цієї «родзинки», у парку є і чарівні гори, і кришталево чисті водоспади, річки та озера, і заповідні болота, і праліси, що належать до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Тут функціонують і радо вітають відвідувачів унікальні для України реабілітаційні центри для бурих ведмедів і хижих птахів. У дикій природі, крім тих же ведмедів, можна зустріти вовка, рись, оленів та козуль. У смерекових лісах гніздяться глухарі, рябчики, на торф’яні болота залітають білі та чорні лелеки, а високо в небесах ширяють беркути.
4. Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна, Херсонська область
«Асканія-Нова» – справжнє диво. Це найстаріший заповідний комплекс в Україні. Тут збережено найбільший у Європі дикий степ, якого ніколи не торкався плуг. Природний ландшафт сухого типчаково-ковилового степу – серце заповідника. Хто хоча б один раз побував у ньому, на все життя запам’ятає замішаний на ароматах різних трав запах південних степів. Неперевершено виглядає він навесні, коли квітують тюльпани, півники, гіацинти.
А поруч – приємна прохолода тінистих алей дендропарку, створеного людиною у безводному степу. Аж важко повірити – квітучі дерева і кущі посеред степу, як життєдайна оаза в пустелі! Це домівка диких тварин, які живуть тут в умовах, максимально наближених до дикої природи.
Степова ділянка «Великий Чапельський під» – западина у степовому ландшафті, де накопичуються талі та дощові води. Площа – понад 2500 га. Тут рослини формують незвичайні комплекси, що змінюють один одного залежно від кількості опадів. У 13-ти загонах, розташованих на території Великого Чапельського поду, утримуються на вільному випасі місцеві та свійські тварини, а також екзотичні – наприклад, зебри.
5. Національний природний парк «Бузький Гард», Миколаївська область
Спокійний Південний Буг перетворюється тут на бурхливу річку поміж скелястих берегів гранітного каньйону. Утворює вузьку каньйоноподібну долину з величними гранітними скелями, водограями й островами. Південні відроги (вузькі гірські хребти) тектонічної плити Українського кристалічного щита створюють тут унікальні ландшафти.
Бузький Гард – це історична назва козацької паланки Війська Запорозького, яка розташовувалася на місці злиття річок Великий Ташлик і Південний Буг. А «гард» – це спеціальна споруда для вилову риби, що використовувалася за козацької доби.
Тут досі збереглися пороги – кам’янисті підвищення дна. З ними пов’язана велика кількість запорізько-гайдамацьких легенд і переказів.
6. Національний природний парк «Деснянсько-Старогутський», Сумська область
Дивовижний куточок природи на сході Українського Полісся. Старогутські ліси з віковими деревами, болотами, луками зберегли багато рідкісних видів рослин. Навесні, під час цвітіння первоцвітів, ліси набувають особливої вишуканості. Річка Десна та її заплава зберегли донині свій природний стан.
Рослинність Старогутських лісів має багато тайгових рис. Тут переважають соснові та широколистяні ліси. У соснових лісах крізь ажурні крони до землі надходить багато світла, завдяки чому тут достигають чорниця та інші соковиті ягоди, які стають поживою для мешканців лісу і ласощами для мандрівників.
У Старогутському лісовому масиві чисельна популяція глухаря, орябка, тетерука. До фотопасток потрапляють лось, рись, зубр, бурий ведмідь.
7. Національний природний парк «Джарилгацький», Херсонська область
Острів Джарилгач – перлина парку, оаза дикої природи. Це найбільший незаселений острів України, одне з небагатьох місць, де зберігся первинний нерозораний степ, наповнений співом жайворонків, прикрашений сотнями озер і прибережними солончаками з лікувальними грязями, окреслений білосніжними пляжами та овіяний цілющим морським бризом. Сам острів розташований між двома затоками Чорного моря – Джарилгацькою та Каркінітською.
Тут часто можна зустріти зграї дельфінів, які супроводжують судна. А унікальні водно-болотні угіддя острова – місця, де ми оберігаємо рідкісні види птахів: пеліканів, куликів, пухівок, косарів та великі скупчення лебедів і качок під час міграційних перельотів.
8. Національний природний парк «Олешківські піски», Херсонська область
Піски і бархани, яскраве сонце і розпечене повітря, тихий дзвін вітру і шурхіт піску – словом, справжнісінька пустеля, а довкола смарагдовий пояс соснових лісів. Це – Олешківські піски, і це один із найбільших піщаних масивів Європи. Згідно з найбільш поширеною версією, ці піски сформувалися у кінцевий період останнього льодовикового періоду, коли величезна кількість води утворювала гігантські потоки, що виносили піски Полісся аж до моря. Піски заростали і розвіювалися протягом тисячоліть.
Влітку пісок нагрівається до 70 градусів, і гарячі струмені повітря від пісків розганяють дощові хмари. Тому тут переважно тепліше та менше дощів, ніж, наприклад, у Херсоні. Пісок дуже легкий, вітер його піднімає і переносить, утворюючи мігруючі піщані дюни, які бувають аж до 20 метрів заввишки. Піщані ландшафти межують з гайками, болотами і лісами.
9. Національний природний парк «Північне Поділля» Львівська область
«Північне Поділля» – насичено блакитна небесна далечінь у поєднанні зі смарагдовими ландшафтами. Багатолітні букові ліси та екстразональні степові угруповання. Археологічні та культурні пам’ятки.
Тут знаходиться пам’ятка природи «Триніг», що здавна йменується також як «Брідська Швейцарія». Серед мальовничого букового лісу бере початок річка Стир, а на вершині гори Триніг можна побачити скелі всіляких химерних форм вивітрювання, які нам залишило у спадок архаїчне Сарматське море. Особливу увагу привертають сакральні споруди, що гармонійно розкинулися на пагорбі у межах низькогірного пасма Вороняцького горбогір’я на висоті 388 м над рівнем моря. Це унікальні величні храми – старовинна церква Св. Онуфрія та новітня церква Положення Ризи Пресвятої Богородиці.
10. Національний природний парк «Святі гори», Донецька область
«Донецька Швейцарія», місце сили, духовний центр Східної України – усе це про Національний природний парк «Святі гори». Крейдяні гори, що їх вважають природним дивом України, буквально зачарують вас. Ці білі скелі пам'ятають давніх монахів, які заснували в печерах монастир. Тепер тут височіють куполи святинь Святогірської Свято-Успенської Лаври.
На білих кручах збереглися рідкісні рослини, серед яких занесена до Червоної книги України крейдяна сосна. Парк став привітною домівкою для 63 рідкісних в Україні та навіть у Європі видів тварин, серед яких горностай, видра, гадюка Нікольського, орлан-білохвіст, пугач.
11. Національний природний парк «Слобожанський», Харківська область
Край бобрів, мальовничих лісів і таємничих боліт – це Національний природний парк «Слобожанський». Вас зачарує кожен клаптик унікальної території, багатої на болота (майже 200), лісові озера, соснові та мішані ліси. Ви зможете поспостерігати за бобрами та їх дивовижним будівництвом: на всіх тутешніх водоймах є хатки, греблі, нори, канали та дерева з характерними погризами.
Тут можна не лише насолодитися природою, а й відпочити з рідними та друзями. Адже у парку створили та розвивають комплекс із понад 10 туристичних об’єктів – екологічних стежок, туристичних маршрутів, рекреаційних та кемпінгових зон.
12. Шацький національний природний парк, Волинська область
Дивовижний куточок Полісся, де поєдналися дрімучі ліси, чисті озера, болота та луки. Природні соснові ліси із зеленими мохами та чорничниками зачаровують красою. А серед лісів розкинулись 23 мальовничі озера. Це одна з найбільших озерних груп Європи. Найбільше озеро парку та найглибше в Україні – Світязь. У вітряну погоду хвилі тут сягають навіть метрової висоти. Коли погода сонячна – видно дно озера на кількаметровій глибині. У часи міграцій на озерах та поблизу відпочивають близько 80 тисяч птахів.
13. Національний природний парк «Верховинський», Івано-Франківська область
Верховинський національний природний парк – найбільш віддалена і важкодоступна частина Українських Карпат. Тому тут можна побачити природні ландшафти, які формувалися мільйони років. Це єдине місце, де на поверхню виходять найдавніші метаморфічні утворення, перекриті осадовим палеозойським та мезозойським чохлом. На схилах хребтів трапляються виходи юрських вапнякових брил, що створюють екзотичні краєвиди. Тут зростають найцінніші праліси та субальпійські луки, знаходяться витоки Білого і Чорного Черемошів.
Тут чимало музеїв: гуцульської культури, сироваріння, ліжникарства, трембітарства... Особливу увагу привертає будинок-музей фільму «Тіні забутих предків». І ще чимало пам’яток історії та культури, які не зайве побачити.
14. Нобельський національний природний парк, Рівненська область
Назва парку походить від озера Нобель – найбільшої водойми Рівненської області і справжньої перлини Українського Полісся. Окрім нього, парк прикрашає ще 11 озер та 5 річок. Особливо мандрівникам запам’ятаються озера Острівське і Засвітське, які завдяки високому вмісту гліцерину мають м’яку та свіжу воду. Водойми парку багаті рибою, а навколишні ліси – ягодами і грибами.
Нобельський національний природний парк – один із небагатьох куточків України, де збереглись природні екосистеми, які не зазнали відчутного втручання людини. А ще усі мальовничі куточки парку можна оглянути з вікна потяга, адже через парк пролягає маршрут вузькоколійної залізниці «Антонівка – Зарічне». Це найдовша вузькоколійка Європи і одна з туристичних принад Рівненщини.
15. Національний природний парк «Меотида», Донецька область
Лагідні води Азовського моря, цілюще повітря, мальовничі пейзажі, які надихали стародавніх греків і римлян, гунів і хозар... А ще – незліченні пам`ятки культури та археології, скіфські кургани та половецькі баби. Цей дивовижний куточок природи, збережений посеред індустріального Донбасу, називається Національним природним парком «Меотида». Саме так стародавні греки називали Азовське море, що в перекладі означає «годувальниця». Парк оберігає унікальні природні комплекси узбережжя Азовського моря, Криву та Білосарайську коси. Тут зростають рідкісні рослини, серед яких кермек, катран приморський, сон лучний.
16. Національний природний парк «Кременецькі гори», Тернопільська область
Невисокі, але надзвичайно мальовничі Кременецькі гори обрамлюють місто з давньою і славною історією – Кременець. Вони, наче добрі духи, виходять назустріч з глибин віків: Замкова, Черча, Дівочі скелі, Страхова, Маслятин, Божа, Гостра, Вовча, Сокілля, Стіжок, Данилова, Уніас. Гори ці овіяні легендами і бережуть пам'ять про буремні історичні події.
«Кременецькі гори» є домівкою для 55 видів нині рідкісних тварин.. Тут можна зустріти занесених до Червоної книги України куницю, сову довгохвосту, рідкісних кажанів, які заселяють печери та каменоломні.
17. Національний природний парк «Прип’ять-Стохід» Волинська область
Прип’ять і Стохід – дивовижні річки з безліччю русел, рукавів, затонів, стариць. А навколо болота, сині очі озер, дюни та луки, які всі разом гармонійно створюють ошатні ландшафти Полісся. Мандруючи на каяку або човні красунею Прип’яттю або «стома ходами« її притоки, ви неодмінно потрапите до автентичного села Сваловичі, яке зберегло свій архаїчний образ і є, безумовно, справжнім клондайком для етнографів. Тут немовби зупинився час, дерев’яні будівлі покриті очеретяними дахами і кожен куток дихає старовиною. На околиці села стоїть дерев’яна спостережна вежа, з якої відкривається чудова панорама на місце зустрічі Прип'яті та Стоходу.
18. Карпатський національний природний парк, Івано-Франківська область
Карпатський національний природний парк – це перший і один з найбільших в Україні національних природних парків. Про Карпатський національний парк кажуть: «Ви не були в Карпатах, якщо хоча б раз не побували тут».
Тут розвивають мережу туристичних шляхів (сягає вже 140 кілометрів), щоб мандрівник міг безпечно і пізнавально, не зашкодивши місцевій флорі та фауні, провести час. Мандрівки різного рівня складності, які проведуть вас через полонини до скелястих узвиш, дозволять насолодитися панорамою, а також побачити п’ять найбільших вершин України.
19. Ужанський національний природний парк
Справжнім багатством парку вважаються букові праліси. Тутешні природні умови зробили це місце казкою – прекрасні, величні, стародавні буки, ялини і явори, обплетені плющем і прикриті моховими покривалами, ростуть тут вже століттями. Більше трьох тисяч гектарів пралісів національного парку – у списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
Пишається національний парк і справжнім дивом народної архітектури – старовинними дерев’яними церквами XVII-XVIII ст.ст. Сьогодні шість із таких храмів мають статус архітектурних пам’яток. Церква Святого Архистратига Михаїла в селі Ужок є у списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
Територія парку була ареною запеклих боїв Першої світової війни. Від Другої світової тут залишились численні укріплення Лінії Арпада.
20. Національний природний парк «Голосіївський», Київська область
Національний природний парк «Голосіївський» – це 11 тисяч гектарів лісових угідь з непрохідними болотами. Ці унікальні місця, незважаючи на сусідство з висотками і магістралями мільйонного Києва, зберегли свою первозданність. Однією з головних окрас парку є вікові дуби, що трапляються майже по всій території. Деякі з них мають вік близько 500 років. А насадження буку лісового чудово акліматизувались у незвичній для себе місцевості.
21. Мезинський національний природний парк, Чернігівська область
Розкішні краєвиди сіверської природи, мальовничі деснянські плеса, вражаючі велетні-дуби, цілюще, настояне на різнотрав’ї повітря в поєднанні з кришталево чистою джерельною водою, а також найдавніші осередки цивілізації (Мізинська пізньопалеолітична стоянка) – все це є чарівною казкою Мізинського національного природного парку.
Навесні і восени долиною Десни мігрує величезна кількість птахів. Тут ви побачите чаплю сіру, бугая, луня болотяного. У листяних лісах мешкають горностай, тхір лісовий, прудконогі косулі. На вікових дубах у червні влаштовують лицарські турніри жуки-олені, а на заплавних деснянських луках у багатстві квітів бенкетують барвисті метелики.
22. Національний природний парк «Білобережжя Святослава», Миколаївська область
Серед найбільш відомих місць парку – Кінбурнська стрілка, яка відділяє Дніпровсько-Бузький лиман від Чорного моря, та Покровська коса в Ягорлицькій затоці. Де суша тане в морських водах, даруються неймовірні відчуття тим, кому пощастить тут побувати. Ці місця є заповідними зонами парку і «ясельками» для багатьох видів тварин. У прибережних водах часто плавають дельфіни та гріються скати-хвостоколи. Кулики-довгоноги і кульони, галагази та пухівки, крачки і мартини та десятки інших видів птахів – повноправні господарі, адже саме тут вони гніздяться і виховують своїх пташенят. Рожеві пелікани прилітають сюди зі своїм потомством у пошуках корму.
Півострів оповитий багатьма міфами та легендами – про Ахілла і храм, присвячений герою, про скіфські скарби та пригоди козаків. Тут височіла османська фортеця Кінбурн, що була завадою на шляху до моря. Під час походів разом з воїнами зупинявся тут, на білосніжному узбережжі, київський князь Святослав Хоробрий, на честь якого і названо парк.
23. Національний природний парк «Кам’янська Січ», Херсонська область
Місце, де славетна історія українського козацтва яскраво обрамлена самобутньою степовою природою. Тут, на мальовничих вапнякових схилах, де річка Кам’янка зливається з могутніми дніпровськими водами, у XVII ст. існував форпост козаків – Кам’янська Січ. Сьогодні тут працює відділення національного заповідника «Хортиця». На його території збереглися поховання славетних запорозьких отаманів Костя Гордієнка та Василя Єрофеєвича, а також залишки скіфського городища та чимало артефактів минулих епох.
Тут дбайливо оберігають природні цінності. У парку зростає понад 500 видів судинних рослин, серед яких є чимало рідкісних, занесених до Червоної книги України та міжнародних природоохоронних списків. Зокрема, такі особливо рідкісні, як наголоватки волошкові, астрагал шерстистоквітковий та горицвіт волзький. На території парку мешкає чимало цікавих тварин. Поміж них сліпачок звичайний, чепура велика та руда чапля.
24. Національний природний парк «Пирятинський», Полтавська область
Майже 280 кілометрів парку проходять повз вали стародавнього городища Полкостень, Шкуратівські схили, Кручанські краєвиди, Куквинські хащі. На маршрутах – оповитий таємницею століть палацово-парковий ансамбль садиби Закревських, піраміда-усипальниця, сакральні пам’ятки, Березоворудський парк, стежки острова Масальський.
Цінні водно-болотні угіддя займають майже половину території парку. Тут мешкає видра річкова, черепаха болотяна, лось європейський. Є багато козуль, а також журавель сірий, лелека, луні та горностай. А жука-оленя можна вважати візитівкою парку. Щодо флори, то можна побачити проліски дволисті, сон чорніючий та розкритий, ковилу волосисту.
25. Національний природний парк «Дворічанський», Харківська область
Парк особливий завдяки крейдяним ландшафтам. Виходи крейди утворилися з мушлів молюсків, які жили на дні прадавнього моря 70 мільйонів років тому. Пагорби, що тягнуться через увесь парк, «біліють» від крейди, що має високу здатність відбивати світло, але слабкий опір до розмивання. Час від часу тут можна знайти «подарунки», які в народі називають «чортів палець». Це белемніти – останки молюсків, які жили тут ще в мезозойську еру.
З приходом весни крейдяні схили вкриваються різнокольоровим килимом. Особливу увагу привертає сон розкритий – такі собі невагомі фіолетові дзвоники. Чарівності місцевості надає поєднання хвиль ковилу та духмяного різнотрав`я. Тут можна відвідати лісову та степову екологічні стежки. Екомаршрут «Лісовий» демонструє природні особливості байрачного лісу, що належить до зникаючої групи лісів. Екомаршрут «Степовий» розкриває всі особливості крейдяних степів заповідної зони парку.
26. Національний природний парк «Хотинський», Чернівецька область
Хто хоч раз був у цьому парку, вже не зможе забути величні панорами Дністра, від яких перехоплює дух. Ріка за свій мільйонний вік бачила чимало.Тут розпалювали вогнище неандертальці, біля кам’яної жертовної криниці молилися своїм богам ранні слов’яни, у Хотинській битві отримали перемогу козаки, раділо проголошенню незалежності різнонаціональне населення Придністер’я.
27. Канівський природний заповідник, Черкаська область
Канівський природний заповідник розташований серед мальовничих дніпровських ландшафтів у самому центрі України. Неподалік заповідника розкинулась Чернеча гора – місце поховання Тараса Шевченка.
28. Поліський природний заповідник, Житомирська область
Поліський природний заповідник – край лісів та боліт. Тут збереглися післяльодовикові ландшафти з непрохідними лісами та піщаними грядами, що височіють над болотними масивами та річковими заплавами.
Заповідник оберігає найбільші площі лишайникових борів з карликовими соснами, великі масиви ягідників та вересовища, унікальні ялівцеві ліси. Земля багата на дари природи – бортьовий мед, чорницю, брусницю, журавлину, гриби. Все це розмаїття диких смаколиків лише для тварин, що живуть тут серед боліт і лісів – велетнів-лосів, рисі, зайців, птахів і вовків.
Тихо йдучи екостежками заповідника, ви, якщо пощастить, можете побачити сарну європейську, сову сіру, яка гніздиться в старій борті, сліди лося або вовка просто поблизу стежки.
29. Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник (The Chornobyl Radiation and Ecological Biosphere Reserve), Київська область
На цих просторах вільно почуває себе лише природа – вона тут може бути собою. Це найбільший біосферний заповідник на території України. І водночас – радіаційно забруднена територія.
У заповіднику є 8 маршрутів безпечними стежками, поза радіаційними плямами. Проте, аби приїхати сюди, необхідно обов’язково оформити перепустку та подбати про свою безпеку. Екскурсія можлива лише з супроводжуючим – він може приєднатися до вас у ваше авто або ж ви можете долучитися до групи автобусної екскурсії.
30. Національний природний парк «Кремінські ліси», Луганська область
Національний природний парк «Кремінські ліси» є найбільшим природним масивом лісів на Сході України (площа природоохоронної території 7269 га). Цей парк є серед наймолодших установ природно-заповідного фонду.